Wydzielony wątek dot. interpunkcji

Chciałem tylko dać przykład, że są fora o ostrzejszej polityce moderowania i jest to akceptowane niejako z automatu przez tamtejszą społeczność. Nie mówiłem tego w kontekście przeszczepiania tegoż tutaj. Nawiasem mówiąc, tamto forum nie wygląda na jakoś podupadłe przez to :wink:

Zgadza się. Gdyby to chodziło o czyjąś prywatną korespondencję, bazgrolenie do szuflady, to faktycznie jest tylko autora sprawa, niczyja inna. Sęk w tym, że pisząc publicznie oddziałuje się także na innych. Myślę, że nie tylko ja mam taką autoobserwację (zwłaszcza osoby, które pamiętają życie bez Internetu na co dzień :P), że wieloletnia codzienna dawka czytania czyichś bazgrołów spowodowała u mnie, że zdarza mi się zastanowić, gdzie postawić przecinek, jakie “rz/ż” itp. Wcześniej tego nie miałem, wcześniej w ogóle nie przyszłoby mi do łba, że można tak, a nie inaczej jakieś słowo zapisać. Co jakiś czas ktoś mnie zaskakuje swoją “kreatywnością” :wink: Chodzi o zwykły efekt “opatrzenia się” błędów, przez co zaczyna się to wydawać normalnym. Potem jeden z drugim i dwudziestym narzekają, że zawsze mieli problemy z przecinkami i jakie to trudne nauczyć się zasad ortografii, interpunkcji, itp zwalając winę na ich stopień skomplikowania i połowę świata. Ano trudno się nauczyć poprawnej polszczyzny, gdy się czyta kleksy w stylu “sytłacja” :stuck_out_tongue:

Ta rozmowa dalej dotyczy spacji przed pytajnikiem? Ile można o tym mówić? Czekam, aż wątek będzie na 10-ciu stronach niekonstruktywnej kłótni. Włodek zrobił kawał dobrej roboty i myślę, że to jak teraz traktują go fanatycy poprawnego pisania może go odstraszyć na zawsze. Dlatego chciałbym powiedzieć, że mówcie te pierdoły za siebie lecz to na pewno nie jest stanowisko polskiej społeczności OSM. Już na pewno nie pozwolę na usuwanie postów, które będą mieć drobne błędy.

+1 Dotevo.
Jeśli chcemy dbać o czystość języka polskiego, co bardzo popieram, to prowadząc rzecz ad absurdum na Forum nie ma także miejsca na IMHO, LOL, ASAP oraz inne anglicyzmy. Korekcja błędów mi się wprawdzie bardzo podoba, najlepiej chyba jednak pisać do autora bezpośrednio informując, że zdarzają mu się błedy gramatyczne, stylistyczne lub innej jeszcze natury.

Czy to forum posiada w ogóle regulamin?

Tak.

Forum rules:
Political discussions related to OpenStreetMap are welcome, but discussions on religion or other non-openstreetmap politics are considered off-topic and will be moderated. Personal attacks: same deal.

Users will be warned once. Continued violation may lead to a temporary ban (a.k.a. cool-off period). If this doesn’t help a permanent ban is possible.

Moderation is not a pleasant duty and the moderators will not read every topic, but -as in any community- not everyone will be able to contribute to the community in a positive way. So moderation is sometimes needed. If you think a topic is decending into personal attacks, religious or political offtopic discussions please report this using the “Report” link shown for each post. Do not feed the troll.

Please try to keep discussions on topic and positive. Thank you all.

Ej, ale czemu się tak w ogóle nakręcacie?

Przyszedł Włodek76, zwróciłem mu uwagę… i nagle się okazuje, że moderator zły, bo w ogóle ma czelność się odzywać, gdy ktoś nowy napisał post z błędami, a na zwróconą uwagę reaguje agresją i wulgaryzmami (oprócz postu na forum, którego treść potem mocno zmienił, Wlodek napisał do mnie maila w tym samym tonie).
Owszem, mogłem Włodka połechtać w stylu “ach, cudownie, że zmapowałeś Mosinę, ach wspaniale, że zadajesz pytania, na które ktoś już odpowiedział wcześniej, przepraszam, ale postawiłeś spację przed pytajnikiem, ale to nieistotne, nie poprawiaj tego, bo przecież tak ładnie zmapowałeś Mosinę”.

Pewnie wtedy nie byłoby tej dyskusji. Tak jednak nie zrobiłem, ponieważ:

  1. nowi maperzy mapują więcej niż Włodek i nie przychodzą się tym chełpić na forum; w połączeniu z wcześniejszymi postami tego autora odebrałem to tak: “jestem inżynier geodezji, zobaczcie jak pięknie zmapowałem Mosinę”
  2. na zadane przez niego pytania padły już wcześniej odpowiedzi na forum
  3. nie miałem (szkoda mi było) czasu, bo akurat zajmowałem się (niespodzianka!) mapowaniem

Troszkę więc boli mnie postawa niektórych osób tutaj. Siedzę na tym forum, poprawiam mniej lub bardziej dyskretnie wasze posty, bo robicie błędy i rzadko kiedy o tym mówię. Nikomu jeszcze posta za błędy nie usunąłem :stuck_out_tongue:

Dotevo, nie napinaj się :slight_smile: Ja się nie kłócę, zwyczajnie przedstawiam swój pogląd. Ostatni post pisałem już o wiele bardziej ogólnie niż o pytajnikach i interpunkcji. Wyczerpałem temat, więcej już pisać nie będę. Nic nie wspominałem o chęci/potrzebie kasowania. Gdy tylko jeszcze napiszę, że uważam, iż Włodek powinien był po prostu napisać coś w rodzaju zwykłego “przepraszam, że się uniosłem”, co pewnie oczyściłoby atmosferę, to znowu się narażę, bo przecież kultura osobista to także, na co sama nazwa wskazuje, prywatna sprawa Włodka, podobnie jak i jego interpunkcja :wink:

Do Włodka: W razie czego Zibiego łatwo znaleźć na IRC - możecie sobie pogadać :wink:

Witam Was,

Po 1-sze nie miałem intencji nikogo tutaj obrażać, w szczególności Zbigniewa, jeżeli tak się stało to przepraszam, mea culpa. No jakoś tak się to potoczyło :slight_smile:

Po 2-gie nie mam i nie miałem intencji faworyzować się w tym miejscu a wyłącznie i jak wszyscy przyczyniać się do rozwoju osm w Polsce, nie wiem dlaczego zostało to odebrane inaczej przez Zbigniewa. Oczywiście, że są świetni maperzy tutaj i to widać na mapie, kto wykonuje świetną robotę np. marimil i wielu innych działających już dłuuugo, nie wszystkich jeszcze zdołałem poznać “na mapie” a są miejsca fantastycznie omapowane!

Po 3-cie niepotrzebnie zacząłem temat “placków”, przyznaję się bez bicia, temat powinien polecieć zupełnie gdzieś indziej (do administratorów mapnika), kodowanie landuse to jest coś co właściwie wyróżnia osm nad innymi mapami i niech tak będzie, a rendering swoją drogą :slight_smile:

Po 4-te forum moim zdaniem jest po to by dać odpowiedź na jakieś pytanie czy wsparcie w jakimś temacie etc., ja osobiście wolę spytać niż wertować forum godzinami by dokopać się do jakiegoś rozwiązania bo w tym czasie zrobię już jakiś ciekawy fragment mapy i będę happy, że kolejne miejsce na mapie nie jest białe. Także moja prośba pomagajmy po prostu sobie.

Po 5-te również lubię patrzeć i milej mi się czyta ładne zwięzłe czytelne w komunikacie posty i sam o ile to możliwe staram się tak pisać, ale nieraz człowiek się spieszy a nigdy bym nie przypuszczał, że pytajnik wywoła jakąkolwiek “aferę” :slight_smile:

Po 6-te potrafię dużo czasu spędzić przy osm i mam nadzieję, że jest to czas kreatywny i powoduje, że mapa Nam się wzbogaca.

Także Zbigniew proszę nie gniewaj się i działajmy dalej i wspólnie, a przy tym pomagajmy sobie i bawmy się przy tym jako, że te mapki to także hobby.

Pozdrawiam :slight_smile:
Włodek

ps. zapomnijcie tego inż. bo to jakieś “przekleństwo” na mnie spoczęło :slight_smile: jakiś zły czort mnie podkusił z tymi trzema literami, chyba zemsta za nieprawdę :slight_smile: zawodowo zajmuję się zupełnie czymś innym niż szeroko pojętą geodezją! :slight_smile:

Piękna samokrytyka, aż zapachniało czasami słusznie minionymi. :wink:
Pozdrowienia, miłego mapowania!

P.S. Też bez szemrania staram się już stawiać interpunkcyjne bez spacji. :wink:

Jest w porządku.
Cofam zapowiedź usuwania postów z błędami :wink:

Ja też muszę się zająć mapowaniem. Gdy robiłem te placki i strumyczki jakiś taki spokojniejszy byłem.

Dzięki Włodek

EDIT: Co do placków, sam cierpię z ich powodu. Nie dlatego, że są, tylko dlatego, że nie mam kiedy ich skończyć. A placki tak naprawdę miały być tylko przy okazji innych rzeczy. To jest większy plan :wink: