Wybory OSMF 2020 - osobiste opinie o kandydaturach

W https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=71372 jest obiektywny wątek, tu jest miejsce na opinie i agitację.

Zacznę od podlinkowania https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Foundation/AGM20/Election_to_Board/Answers_and_manifestos i walki z FB

Jeszcze nie czytałem wszystkich, na razie

Michal Migurski - silnie odradzam. To pracownik Facebooka który bronił używanie naszych danych wbrew licencji - bez widocznego źródła danych. Wybranie go do zarządu to głos za tym by zaprzestać prób egzekwowania licencji i ogłoszenie że FB nie musi się do niej stosować.

Np w https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2020-December/085675.html

Nieprawda FB nie podaje OpenStreetMap w sposób widoczny dla wszystkich: “Facebook is in compliance with the ODbL license which requires that attribution be “reasonably calculated to make any Person that uses, views, accesses, interacts with, or is otherwise exposed to the Produced Work aware” of OSM’s contribution to a map”

A “Parts of the community have expressed a desire to see attribution that goes beyond the ODbL” jest manipulacją, FB czy Mapbox nie spełnia wymogów nakładanych przez licencję ODBL.

Ze względu na to jak działa głosowanie - jeśli glosujemy przeciw komuś - najlepiej wybrać wszystkich pozostałych kandydatów.


Roland Olbricht - duży plus za bycie autorem Overpass API (dzięki któremu Overpass Turbo może działać). Nie jest jakoś aktywny w dyskusjach ale jak się pojawia to z naprawdę wartościowym komentarzami, https://lists.openstreetmap.org/pipermail/osmf-talk/2020-June/006909.html jest jednym z przykładów.

Przejrzałem aktywność jeśli chodzi o edytowanie. Nie oczekuję 3 000 edycji, ale chcę by w zarządzie OSMF były osoby aktywne jako mapujące.

1 edycja miesięcznie mi wystarczy, ale nie chcę by OSM zarządzała osoba która sama nie mapuje i nie rozumie tych którym ma służyć

Korzystałem z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Foundation/AGM20/Election_to_Board/Answers_and_manifestos#Answers_and_manifesto_per_candidate

Tobias Knerr - okazjonalne edycje, na tyle że powinien mieć jakieś pojęcie jak wygląda edytowanie, na granicy tego co oczekuję - https://hdyc.neis-one.org/?Tordanik

Jean-Marc Liotier - https://hdyc.neis-one.org/?Jean-Marc%20Liotier - aktywne edycje, głównie z JOSM

Willy Franck SOB - https://hdyc.neis-one.org/?sobzeros - praktycznie brak edycji co jest dla mnie dyskwalifikujące.

Roland Olbricht - https://hdyc.neis-one.org/?drolbr - bardzo okazjonalne edycje, ale edytuje. To że ma on tak mało edycje przekonuje mnie że to nie jest idealny wskaźnik.

Michal Migurski - https://hdyc.neis-one.org/?migurski - 0 edycji w ciągu ostatniego roku

Eugene Alvin Villar - https://hdyc.neis-one.org/?seav - aktywnie edytuje, różnymi edytorami

Logan McGovern - https://hdyc.neis-one.org/?Logan%20Mc - nieduża aktywność ale jakaś jest

Dzięki. Teraz wszystko jasne :slight_smile:

Tordanik z tego co wiem udziela się na forum i moderuje users: Germany. To by też warto sprawdzić, choć nie wiem czy łatwo znaleźć liczbę postów w ostatnim roku.

Ja mam na pieńku z FACEZBUKIEM który wielokrotnie niesłusznie cenzurował mnie za treści za które nie powinien tego czynić. W dodatku ingerował w moje wiadomości prywatne wysyłane Messengerem. To tak jakby za to co w prywatnej rozmowie powiesz komuś przez telefon operator odcinał niepokornemu linię telefoniczną . Facezbuk przepuszczając wszystko przez filtr cenzury kreuje obraz świata według własnego uznania sprawiając że upodabnia się do sekty ogłupiającej własnych członków. Poszło o ten artykuł https://spoleczenstwo.plportal.pl/artykuly/ujawniamy-przeglad-prasy-swiat-religijnie-judaizm/zydowski-rytual-ssania-niemowlecych . A za to jedno zdjęcie przedstawiające pewien rytuał jest natychmiastowy Ban na 72h nawet jeśli zostanie wysłane Messengerem jako wiadomość prywatna. https://photos.app.goo.gl/1T8wG7uHQ6sFbAdW8 . To tylko przykład i nie polecam nikomu testować czy to działa bo gdy raz dostaniecie za coś blokadę to będziecie na cenzurowanym i za byle co np. komentarz lub treść opublikowaną kilka lat temu będą kolejne blokady aż do zamknięcia konta. Albo zakładasz maseczkę cenzury na twarz i pokornie się podporządkowujesz albo wykluczamy cię ze społeczności. Jedyne co w tym dobrego to to że mogę dumnie o sobie powiedzieć "Facezbuk usuną moje konto jeszcze przed kontem Korwina " ha ha :smiley:

Nie wiem, do czego są te wybory i co ci ludzie będą robić, ale zastanawiające jest, że jeden z kandydatów, który w ciągu ostatnich 3 lat wykonał 18 edycji, twierdzi że OSM to ważna część jego życia…

https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Annual_General_Meetings/2020
https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Mission_Statement

Nie znalazłem na szybko o którym mówisz, ale jeden zarobił 2 blokady :laughing: https://hdyc.neis-one.org/?sobzeros

Decydować o wydaniu budżetu OSMF (w 2019 było to koło 1 200 000 zł, w 2020 mocno to wzrosło) - https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Finances#2019

Decyzja czy to zostanie wydane na serwery renderujące mapę, zatrudnienie kogoś (co ma robić?), na granty, na organizację wydarzeń…

Decyzje jak i skąd pozyskiwać pieniądze na utrzymanie serwerów (a może i też innych rzeczy).

Decyzje o tym czy podejmowane są realne działania w kierunku egzekwowania licencji.

Obsługa Brexitu.

https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Monthly_Board_Meetings

Np. https://wiki.osmfoundation.org/wiki/Board/Minutes/2020-12 ma plany co będzie na najbliższym spotkaniu decydowane (np. decyzja czy i jak obsługiwać konflikty wokół tagowania w iD).

Albo, np. co zrobić z konfliktem pod tytułem “jak otagować granicę Ukrainy i Rosji w Krymie” (wyeskalowało to do OSMF koniec końców, akurat tu moim zdaniem złą decyzję podjęli).

Zauważyłem, ale to na tyle dawno że pominęłem to.

Ja bym tu o tyle polemizował co do tej oceny na podstawie edytowania OSM, że oczekiwałbym aby w radzie OSM była choć jedna osoba, która się zna na finansach i ich pozyskiwaniu, oraz choć jedna osoba, która się zna na zarządzaniu NGO-sami. Pozostałe można traktować jak naszych przedstawicieli, ale jednak zadaniem Rady jest decydowanie o strukturze zarządzania i o finansach, co wymaga kwalifikacji innych niż edytowanie OSM…

W pełni się zgadzam. Jeszcze nie przeczytałem w pełni infomacji o kandydatach (a muszę to zrobić, koniec głosowania się zbliża - https://www.timeanddate.com/worldclock/fixedtime.html?msg=OSMF+14th+Annual+General+Meeting±+12th+December+2020&iso=20201212T16&p1=1440 )

Jeśli tam się ktoś pochwali że jest księgowym, prawnikiem czy zarządzał czymś kiedyś to byłby to duży plus i na pewno to uwzględnie w moim głosowaniu.

Ale gdybym miał luksus wyboru wśród dwóch księgowych bez istotnych różnic - poza tym że jeden nigdy nie mapował(a) a drugi/druga mapuje to wolę raczej mapującego.

Może to komuś pomoże, na co ja się zdecydowałem, po poczytaniu o kandydatach. Dla mnie osobiście edytowanie OSM jest w przypadku kandydatów do rady fundacji sprawą drugorzędną, choć dobrze by było aby część członków tego ciała była “heavy editors”, to jednak np: jak ktoś kiedyś był edytorem, a teraz zajmuje się czymś innym około-OSM-owym i przestał edytować nie jest czymś obciążającym, a może nawet na odwrót…

Warto też wiedzieć, zanim się zagłosuje, że te wybory robione są w konwencji tzw. ważonego głosu przechodniego. W ramach tego systemu ważna jest kolejność w jakiej podaje się kandydatów. System w skrócie działa tak: Najpierw zliczane są głosy na kandydatów, których podajemy jako nr 1. Jeśli ten kandydat dostaje wystarczającą liczbę głosów aby być wybranym brane są pod uwagę głosy na kandydata, którego podamy jako nr 2, też do momentu aż tych starczy do jego wybrania. Następnie brane są pod uwagę głosy na kandydata, którego podamy jako nr 3. itd… Kolejność jest szczególnie ważna gdy będzie zdecydowany lider, który jako #1 zbierze dużo głosów, wówczas, te #2, #3 itd mają często kluczowe znaczenie na losy pozostałych… Jak głosy na #1 podzielą się równiej, to te na #2, #3 itd - mają znaczenie gdy są remisy po zliczeniu głosów #1. Paradoksem tego systemu jest też to, że jak zagłosujemy tylko na jednego kandydata i ten jest mało popularny, to w zasadzie nasz głos jest całkiem zmarnowany, w sensie, że sami odbieramy sobie szansę na wpływ na wybór pozostałych, a nasz kandydat i tak odpadnie.

W każdym razie mój wybór:

  1. Roland Olbricht - to jest główna osoba i pomysłodawca Overpassa - a także niegdyś jeden z najciężej pracujących mapowiczów w Niemczech - pamiętający czasy jak na mapie było pełno białych plam. Nie ma wprawdzie doświadczenia w zarządzaniu - zdaje się, że jest informatykiem - ale ogarnianie zespołu tworzącego OVerpassa mu szło + ma klarowną wizję strategiczną przyszłości OSM
  2. Jean-Marc Liotier - doceniam u niego dwie rzeczy: że a) był zaangażowany w mapowanie Senegalu i dobrze w związku z tym rozumie znaczenie OSM dla krajów spoza klubu najbogatszych, także jak sam pisze zwiększy swoją obecność w radzie jej reprezentację geograficzno-społeczną i b) chyba jako jedyny z kandydatów ma wykształcenie z zakresu zarządzania finansowego i spore doświadczenie w zarządzaniu finansami projektów IT.
  3. Eugene Alvin Villar - najważniejsza sprawa: jest to pomysłodawca i aktualny przewodniczący grupy roboczej wsparcia społeczności i chapterów, w zakresie mapowania: mocno zangażowany w mapowanie i społeczność na Filipinach - więc podobnie jak Liotier trochę miejmy nadzieję - doda do rady wiedzy i spojrzenia spoza krajów, gdzie mapa jest już dobrze rozwinięta. Z drugiej strony - pracuje w firmie, która korzysta z map OSM i jest “brązowym darczyńcą” OSMF - więc tą stronę medalu - czyli współpracy z firmami i sponsorami zna z autopsji.
  4. Tobias Knerr - znany głównie z tego, że jest jednym z twórców edytora iD (i ma w jego kierunku lekki odchył niestety), ale był też “heavy mapperem”, który zaczął od rysowania prawie od zera swojego własnego miasta. Jest mocno przywiązany do podstawowych wartości OSM, które jej przyświecały od początku, może więc być gwarantem, że OSMF nie pójdzie w jakimś dziwnym kierunku. Wreszcie: jest członkiem Rady o długim stażu, pełniącym ostatnio rolę jego nieformalnego sekretarza, więc zapewni jaką taką ciągłość funkcjowania tego ciała.

Wilekie dzięki! Przyda mi się do głosowania.

Dałeś coś na 5, 6 miejscu czy jeśli chodzi o pozostałych to wydają ci się równie sensowni?

Na pewno? Skąd ta informacja? Chyba ktoś inny założył iD, a Tordanik się nim nie zajmuje, ani w nim nie edytuje. I dlaczego niestety?