Witam,
Jestem dość świeżym użytkownikiem OSM z powiatu kozienickiego. (Jest nas tu dwóch mapujących).
Moje pytanie dotyczy współrzędnych w państwowym układzie geodezyjnym 2000 albo 1965. (Z transformacją między układami nie ma problemu.) Z wykształcenia i zawodu jestem geodetą i na co dzień pozyskuję dane z dokładnością kilku centymetrów i interesuje mnie czy jest możliwość (przypuszczam, że na 100% da się to zrobić) zaimportowania takich danych tak jak się to na przykład robi z plikami GPX?
Jak to zrobić?
Czy bez JOSM czy Merkatora się nie obejdzie? (aktualnie korzystam z P2).
Pytam bo być może ktoś już to robił i szkoda by było mojego czasu na ponowne wnikanie w problem od podstaw.
Boję się, że w P2 nie da rady :-/ tam się nie da projekcji zmienić i czyta tylko GPX. Najlepiej jeśli dasz radę pokazać fragment takich danych i postaramy się je w czymś odpalić.
Najlepiej z różnymi układami i formatami danych radzi sobie Merkaartor, bo współpracuje z biblioteką GDAL/OGR. Przy czym z obsługą formatów CAD jest generalnie krucho, a GML/SHP raczej bezproblemowo.
Ja zajmuje się raczej geodezją inżynieryjną i katastrem GIS nigdy nie był w moich kręgach zainteresowania tak więc ArcGIS jest poza moim zasięgiem. Nie orientujesz się może czy QuantumGIS nie ma takiego pakietu? QGIS działa na zasadach OpenSource więc bez problemu moge wejść w jego posiadanie.
Jest to najzwyczajniej w formacie *.txt zapisane kolejno numer_pkt wsp_X wsp_Y
14 5573546,24 7532458,24
powyżej współrzędne przykładowego pkt numer 14.
Zależało mi na P2 bo jest on bardzo prosty w obsłudze a ze względów czasowych nie bardzo mam możliwość wgłębiania się w JOSM czy merkartora (nie wykluczam, że będę do tego zmuszony :))
Tak sobie teraz myślę, że w sumie mam możliwość przeliczenia tych współrzędnych na długość i szerokość geograficzną oraz na BLH.
Nie mam pojęcia, czy QGIS wspiera OSM, chyba nie. O ile pamiętam przesiadka z Potlacza na Merkaatora jest banalna - na dłuższą metę Potlacz jest uciążliwy
kietlak masz rację “editing osm data with qgis and merkaartor”
oraz w tym linku “wgrywanie danych z osm do qgis” widać, że zapewne do się to zrobić miło i przyjemnie. QGIS już zassałem jutro w wolnej chwili postaram się tym pobawić.
Oczywiście jeśli dojdę do jakichś konstruktywnych wniosków to się nimi podzielę.
Pewnie C-GEO masz, a tam łatwo się transformuje na BLH. P2 dobry jest na początek, ja szybko przesiadłem się na JOSM i całkiem przyjemnie się w nim pracuje. Udaje mi się nawet używać punktów i linii zapisanych w układzie PUWG2000 z CGEO. Robię to trochę na okrętkę, ale potrzeba matką wynalazków.
Dane z CGEO w PUWG2000 eksportuję do formatu SHP (w opcjach trzeba od razu wybrać transformację do BLH).
W QGIS dodaję do projektu warstwę wektorową
POINT odpowiada za punkty
ARC odpowiada za wektory
Następnie z QGIS każdą z warstw eksportuję do pliku KML.
W GPSBabel dokonuję translacji z KML do OSM.
Otwieram w JOSM i już.
QGIS owszem, ma wtyczkę do OSM, ale dość opornie mi się z nią pracowało podczas pierwszego razu. Może to było tylko złe pierwsze wrażenie. Tutaj można sobie poczytać.
W temacie QGISa polecam kontakt z https://www.facebook.com/borys.jurgiel
Byłem na jego prezentacji, która głównie dotyczyła edycji danych OSM.
Niestety, przez pomyłkę nie byłem na prowadzonym przez niego szkoleniu