współpraca z pkt.pl

Sugerujesz, że moje odczucia biorą się z dolnej części pleców?
Wyraziłem tylko swoje zdanie i tyle. Nie mam zamiaru odciągać Cię od współpracy z nimi, więc nie wiem czemu próbujesz mnie obrazić.

Mam opór przed współpracą z podmiotami, które grają nieetycznie. Dlatego cenię sobię współpracę z Abakusem czy Geo-Systemem, bo uważam ich za uczciwe firmy.
Poza tym - mapowicz na etacie? A znasz powiedzenie “z niewolnika nie ma robotnika”? Ja znam jednego mapowicza na etacie i tylko muszę po nim poprawiać, w dodatku nie widząc w nim motywacji do samodoskonalenia.

To jest pocieszająca informacja (że inicjatywa jest oddolna) ale to zmienia faktu, że firma jako całość i metody jej działalności są bardzo źle postrzegane przez klientów i moje doświadczenia to nie jest ani wyjątek ani sprawa tylko przeszłości.

Jeśli pkt może nam zaoferować coś tak wartościowego jak Bing to nie będę marudził. Ale na razie nie widzę nic takiego co by uzasadniało snucie wielkich planów korzystnej współpracy.

Ja chętnie skorzystam - może ktoś techniczny wytłumaczy (bez ściemy) dlaczego ta mapa jest do wszystkiego tylko nie do skutecznego szukania. I jakie sa szanse na to żeby uzywali OSM do czegoś więcej niż tylko grafika tła.
Jak będziesz coś umawiać to daj mi znać prosze.

Czytałeś o co się setki ludzi sądzi z pkt ? To nie są problemy z drobnym drukiem w umowach ale o masowe robienie ludzi w h* i windykacje faktur za faktycznie niezamówione albo faktycznie niewykonane usługi. W kążdym razie % zadowlonych klientów banków i firm z branży YP jest do siebie odwrotnie proporcjonalny więc przyklad trochę słaby.
Jasne, że informatycy od mapy pkt nie mają z tym nic wspólnego, ale to prostu źle wróży na wynegocjowanie z nimi jakiś korzystnych dla nas konkretów bo to już nie jest rozmowa z IT ale z kimś znacznie wyżej, dla kogo OSM jest (może) tylko dlatego dobrym pomysłem bo mozna wycisnąć z niego ile potrzeba bez żadnych kosztów i zobowiązań (poza linkiem na mapie).

Rozumiem, w takim razie rzeczywiście trzeba podejść do tego ostrożnie i zobaczyć powoli co z tego będzie. Czy na.chwilę obecną macie jakieś pomysły lub uwagi na temat koncepcji, iż osoby z pkt dostarczą listę kilku miast w OSM, które wg ich klientów są słabo zmapowane a my postaramy się to zmienić?. W ramach obopólnych korzyści poprosimy PKT, aby zasponsorowali gadżety OSM dla uczestników akcji. Wolałbym nie robić stricte konkursu, bo jak ktoś wspominał może to zniechęcać początkujących, którzy nie mają jak walczyć ze starymi wymiataczami. Bardziej coś w stylu, że będą fajne upominki dla 20 najaktywniejszych mapowiczów w lipcu. Co Wy na to?

Miklobit - bywasz w Warszawie czasem? Będzie można się kiedyś spotkać z ich informatykami. Może jak się uda ich przekonać do geokodowania na bazie OSM to i ich portal na tym zyska i my będziemy mieć wgląd w to, gdzie nam brakuje najwięcej danych.

IMHO Dajmy im szanse.
Nie ma co ustawiać się negatywnie do projektu którego jeszcze nie ma.
Z mojego doświadczenia wiem, że nie istnieje żaden projekt co do którego wszyscy byliby zgodni, ale jednak wiele z nich daje pozytywne efekty.
Każde takie współprace powoduję tylko przyśpieszania w rozwijaniu OSM.
Przecież, zawsze, można się wycofać, jeśli okaże się się, że działa na niekorzyść OSM.

Skomentuję trochę sarkastycznie. Proponuję upominki które są na tyle wartościowe, żeby się chciało o nie walczyć, a na tyle bezwartościowe, by się o nie nie sądzić.

Znam człowieka, który mojej wspólnocie mieszkaniowej (nie mylić ze spółdzielniami, które słyną ze złodziejstwa) wytacza proces o 40 groszy za wodę do podlewania trawników w bloku. Więc tutaj bym niczego nie przesądzał ;).

A na serio - przypominam, że jest to projekt społecznościowy w którym mapowicze poświęcają swój czas i energię z różnych pobudek, ale raczej nie dla nagród rzeczowych (przynajmniej w teorii). Mimo to uważam, że każda zaangażowana osoba powinna mieć jakiś gadżet w ramach podziękowania za swój wkład - tym bardziej, że może to zrobić firma, która z OSM ma jakiś profit.

IMHO trzeba się będzie zastanowić nad dalszymi konkursami, żeby nie było tak, że za jakiś czas ludzie się będą logować do OSM tylko wtedy jak będzie gps, czy tablet do wygrania. A jeżeli już to dawać nagrody za długotrwałe - kilkumiesięczne zaangażowanie.

Jest też kwestia łączenia marek. Jak na tych gadżetach będzie logo OSM połączone z logo PKT to będzie to sprawiało wrażenie, że to wspólna inicjatywa OSM Polska (czy też szerzej OSM jako takiego) i PKT. Logo OSM jest zastrzeżonym znakiem towarowym w Europie: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Trademark , które należy do OSM Foundation. Niestety OSM Foundation nie dorobiła się jeszcze “Trademark policy”, więc nie wiadomo co można, a czego nie można robić z tym logo, jednak łączenie logo z innymi logo na produktach czy reklamach usług z formalnego punktu widzenia może stanowić naruszenie praw do znaku towarowego.

Bardzo słusznie. Odczuwam głęboką wdzięczność do naszych Turbomapowiczów i chetnie zparosił bym ich przynajmniej na piwo. Myślę że takie podziękowanie za wytrwałość od sponsora to była by fajna sprawa. Celowo nie nazywam tego nagrodą bo również uważam, że formuła konkursów długoterminowo może nieść niebezpieczeństwo wypaczaenia sensu projektu promując akcjonizm.

Najpierw to chyba trzeba poznać jak wygląda ten ich system od środka (chyba że wiesz coś więcej niż napisałeś). I na ile ew. głębszą integrację z OSM byłaby dla nich kwestią techniczną a na ile kwestią polityki firmy.
Druga sprawa - jeśli jakieś miejsca są słabo zmapowane a ktoś (społeczność, pracownicy pkt) to pouzupełnia, to czy w obecnej chwili to coś w ogóle zmienia
w użyteczności ich mapy. Skoro geokodowanie nie jest z OSM, POI są z ich bazy i są wyświetlane zupełnie gdzie indziej (chociaż w danych mają poprawny adres), to wyrysowanie ulic, dodanie adresów kompletnie nic dla usera tej mapy nie zmienia. Dla danych OSM w ogóle oczywiście będzie zysk, ale dla wizerunku OSM (widzianego oczami użytkowników mapy pkt ) to będzie nadal większa strata niż zysk.
Nastęna rzecz - jeśli to ma być akcja w której pkt jest tylko doraźnym sponsorem działań (a wykonawca społeczność), to efekt będzie na dłuższa metę żaden. Efekt by był , gdyba pkt stała się aktywnym elementem OSM. Czyli ich klient czegoś szuka, widzi, że brakuje , ma narzędzie żeby dodać braki do mapy i z tych danych jednoczesnie korzysta pkt oraz OSM. Ale nie na zasadzie - brakuje ulicy to kliencie (użytkowniku OSM) - dodaj nam uprzejmie za darmo, ale jak brakuje danych firmy to kliencie: dodaj nam nam uprzejmie ale czy to się pokaże na mapie to już zalezy czy firma nam zapłaci, a jak nam nie zapłaci to np pokażemy jej dane ale w miejscu od czapy.
Problem z pkt. (z punktu widzenia OSM) jest taki, że chcą zarabiac na samym posiadaniu danych a nie na usługach ich przetwarzania. My mówimy: kązdy może wziąść dane z OSM i zarabiać na nich,ale same dane sa wolne i za darmo. Czy takie dwa podejscia w ogóle się da pogodzić ? Musieliby mentalnie wyjśc z czasów kiedy mieli monopol na dane i nie musieli z nimi robić zupełnie nic poza przedrukiem w książkach.

Jestem w Wwie co tydzień (przez kilka dni).

Obserwując to, co dzieje się np. w Niemczech, to jest tak, że miejscowe społeczności wspierają miejscowe firmy zajmujące się OSM. Korzystają wszyscy.
Dlatego warto się spotykać, rozmawiać i dyskutować. Cieszy mnie inicjatywa Rogala, zaś krytyczne uwagi są bardzo cenne: Pozwalają ulepszanie i rozwój.
Osobiście chciałbym bardzo podziękować tej nieznanej nam z imienia oddolnej inicjatywie z firmy pkt.pl:
Zrobiliście bardzo dobrą robotę!
Dalej tak :slight_smile:

@miklobit - zgadzam się w zupełności - tutaj będzie dużo pracy u podstaw i albo się uda, albo nie :). Jeżeli chodzi o szczegóły techniczne tego co tam mają to nie mam żadnych informacji, wiem tylko że ich informatycy z chęcią się z nami spotkają i poproszą o pomoc i wyjaśnienie kilku kwestii technicznych związanych z OSM. Na razie efekt ze współpracy będzie doraźny - skoro sami użytkownicy mapy (czyli klienci PKT) piszą do firmy, że na mapie czegoś nie ma to znaczy że jednak w jakiś sposób tych danych potrzebują. Jeżeli uda się zdobyć fajne upominki to będzie możliwość użycia ich jako wyrazów podziękowania dla aktywnych mapowiczów, a my dodatkowo zyskamy jakiś pogląd na to jakie rejony warto mapować w pierwszej kolejności lub np. zaimportować tam adresy. Jeżeli uda się pomóc/przekonać pkt to geokodowania za pomocą OSM do uzyskamy cenną informację zwrotną - co działa, co nie, gdzie są dziury które warto uzupełnić, itp.

Wszystkiego w mapowaniu nie ogarniemy od razu - a taka współpraca pozwoli nam zobaczyć na czym warto się skupić, bo dużo osób z tego korzysta.

@Polimerek - dokładnie tak, lepiej nie robić precedensów i nie łączyć marek.

Hej!

Jak zapewne pamiętacie, pkt.pl jest zainteresowane pomocą nam w uzupełnianiu mapy (jako, że używają osm w swoim serwisie jest to zrozumiałe, że im lepsza mapa tym lepiej dla wszystkich :).
Według otrzymanych informacji, posiadają listę miast, których jakość pozostawia sporo do życzenia (są to gł. komentarze użytkowników pkt.pl, zgłaszane do firmy) - nie wiem tylko jakie jest kryterium, zapewne ilość/jakość dróg i adresacji. Postaram się dowiedzieć.

Na końcu posta wklejam listę miast, które otrzymałem z pkt.pl. Plan jest taki, aby zrobić akcję mapowania/uzupełniania danych w wybranych obszarach (oczywiście wymienione obszary są jedynie sugestią) - moja propozycja (poruszana wcześniej na forum) jest taka, aby nie robić stricte konkursu jak przy Navio tylko aby pkt.pl ufundowała gadżety (koszulki, kubki, smycze, itp) dla kilkunastu/kilkudziesięciu najaktywniejszych w danym miesiącu użytkowników.

Co Wy na to? Czekam na propozycje/komentarze - ja jakiś czas pewnie będę się spotykał z nimi.

Poniżej lista miast, którą otrzymałem:

Bytom?

Nic z innych regionów? To wyłącznie “okolice Śląska” (wybaczcie Krzyżakowi :laughing: )

Jeśli te miasta zostawiają sporo do życzenia, to niech nie zaglądają np. do Konina :D. Tak serio to co najmniej połowa z tych miast ma importy budynków z UM. Adresy, już nie mówiąc o ulicach, są w 99% kompletne.

Być może korzystają z jakiejś archaicznej bazy?

Myślę, że ta lista nie ma nic wspólnego z brakami. Po prostu dostali zgłoszenie, że jest jakiś błąd, a teraz my musimy je znaleźć. Lepiej aby z takimi rzeczami odsyłali na talk-pl lub osm.org

postaram się dowiedzieć skąd te miasta na liście.

http://www.openstreetmap.org/note/new tu bym odsyłał :wink:

Dla Sosnowca obrysy budynków poza centrum zwłaszcza w dzielnicach wschodnich nie istnieją, więc chyba i adresy są mało kompletne.
Dla Katowic też trochę braków ( już może nie w adresach) by się znalazło, wiem co można poprawić, ale edytować i tagować nie potrafię, więc nie będę mieszał.