Wprowadzanie drogi ze śladu GPX

Witam Was,

współpracuję od jakiegoś czasu z twórcami aplikacji nawigacyjnej Navatar i przygotowuję w tej chwili prostą instrukcję dla użytkowników aplikacji, która pokaże, jak umieścić na mapie drogę na podstawie współrzędnych zapisanych w postaci śladu.

Wybaczcie, ale tu chodzi o naprawdę proste rzeczy i nie bardzo mogę sobie pozwolić na studiowanie całych przewodników OSM-u. Szukałem trochę w necie odpowiedzi na moje pytanie, ale - może wbrew pozorom - nie jest tak, że odpowiedź leży w zasięgu ręki i wystarczy się tylko po nią schylić.

Mianowicie chciałbym się dowiedzieć, jak dane zapisane w śladzie GPX zamienić w drogę istniejącą na mapie. Dodam, że chodzi o edycję w Potlatch2, bo instrukcja ma dotyczyć prostych rozwiązań i nie chcemy nikomu na starcie proponować edytora w rodzaju JOSM. Przynajmniej na początek chcemy raczej zachęcać do dokonywania przez użytkowników choćby pojedynczych aktualizacji mapy.

OK, ale do rzeczy… Na razie jestem na takim etapie, że wchodzę w Potlatch2 w zakładkę “Ślady GPS”, a tam mam spis śladów. Przy konkretnym śladzie klikam “edycja” i przenosi mnie wtedy do widoku mapy w funkcji edycji. I widzę na tej mapie jasną, niebieską kreskę, czyli właśnie zapis śladu.

I moje pytanie brzmi: jak z tego niebieskiej kreski zrobić drogę, bo z tego, co widzę, to ta kreska nie jest klikalna… Trzeba po prostu ręcznie klikać kolejne punkty wzdłuż tej kreski i wtedy i na koniec zrobić z tego drogę?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
Adam

Jeśli widzisz już ślad to już coś…masz konto i sprzęt, wszystko gotowe…teraz tylko rysujesz, w tym celu po wejściu w edytor:

  1. Kliknij na “czysty” obszar, strzałka zmieni się na “pióro” i rysujesz, klikasz wzdłuż śladu, rysuje się droga. Ostatnie podwójne kliknięcie zmienia “pióro” z powrotem w strzałkę czyli kursor. Najlepiej zacznij w polu a skończ na drodze bo nie wiem czy Potlach ma możliwość łączenia węzłów(pracuje w JOSM).
  2. Jak już wyrysujesz drogę musisz ją “otagować”(edytor nie wie jeszcze czy to droga w sensie ulicy czy krawędź lasu). Z “no tag sets” zmieniasz “unknown” na … odpowiednią kategorię, patrz:http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Map_Features#Drogi_.28Highway.29 Radzę przeczytać i zastosować odpowiedni parametr. Od razu powiem że dla dróg nieasfaltowych dajesz road/track. Wbrew pozorom w routingu ważniejsze jest właściwe oznaczanie dróg nieutwardzonych niż utwadzonych bo nawigacje oparte na OSM (właśnie Navatar czy OsmAnd) omijają drogi gatunku track i prowadzą przez nie tylko w końcowej fazie. Zachęcam też do zapoznania się z http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15096 co by trzymać się “wypracowanych norm”. I jeśli widzisz nieznany Ci obiekt zostaw nie usuwaj. Potlach nie rozpoznaje niektórych a może to być np. jakiś POI.

A swoich kolegów zapytaj co Navatar bierze pod uwagę w routingu(oprócz odległości): max prędkość, ilość pasów ruchu, światła na krzyżówkach, może czyta parametr nawierzchni?

Duke83,

  1. wielkie dzięki za informacje! Czyli jednak po prostu “ręcznie” stawiam punkty wzdłuż wgranego śladu. OK, jest to dla mnie jasne.

W sensie, że mam zapytać i zapodać to info tutaj, bo jest Wam do czegoś przydatne? Pytam, bo nie bardzo rozumiem, w jakim celu miałbym uzyskać te informacje, a chcę wiedzieć, zanim ew. zapytam deweloperów. :slight_smile:

  1. Jeszcze jedna sprawa się pojawiła, w kwestii zapisywania śladów i przenoszenia ich do Potlatcha2.

Np. Navatar w wersji GPS & CB w bardzo prosty sposób potrafi zapisywać ślady GPS, które - po połączeniu konta użytkownika w Navatarze z kontem w OSM - automatycznie stają się widoczne w Potlatch2. Ale ta wersja aplikacji jest na razie tylko na iPhone, a chciałbym powiedzieć jednemu kierowcy, jak w prosty sposób zapisać ślad na smartfonie z systemem Android.

Czy możecie polecić jakiś prosty program na Androida, który w prosty sposób zapisze ślad i przeniesie go (najlepiej automatycznie) do Potlatch2 ?

Będę wdzięczny jeszcze za tę podpowiedź.

Pozdrawiam

Wyobraź sobie że piszesz nawigację, która ma/będzie działać…sprawnie. Co bierzesz pod uwagę jadąc gdzieś? Ja…powiedzmy: czas przejazdu i jakość nawierzchni. W okolicy nie ma płatnych dróg, na które “ludu” nie stać więc ten problem odpada. Pewnymi kryteriami kierować się musi także nawigacja, coś musi wziąć pod uwagę kierując kogoś z punktu a do punktu b. Program nie wie ile trwa średni przejazd na danym odcinku ale mając dane typu: są dwie drogi jedna trasa ekspresowa, dwa psy ruchu w każdym kierunku, nawierzchnia asfaltowa i prędkość max. 100k/h a druga nieco krótsza ale po dziurach którą wybierze? To zależy od tego co program “widzi”, czy tylko same drogi i policzy szybkość w rozumieniu odległości też może weźmie pod uwagę inne dane. My wiedząc jak program działa będziemy mogli…ukierunkować swoje opisy dróg właśnie pod nawigację. Bo ja np. nie wiem czy opisywać drogę utwardzoną z płyt betonowych jako highway=track a następnie tracktype=grade1 czy może dodać jeszcze inny być może bardzo ważny dla nawigacji parametr surface bo być może program nie czyta np. tracktype więc nie będzie wiedział że droga jest utwardzona.
Celem zapytania jest więc zrozumienie zasady działania nawigacji, sposobu jej analizy przy wyznaczaniu trasy…mam nadzieję że w miarę zrozumiale to zobrazowałem.

Co do zapisywania śladów na Androidzie mają je darmowe OsmAnd oraz Locus (Free). Ten pierwszy jest dobry dla autka, drugi zaś…jakoś nie wiem czemu często ma jakieś zacięcia i pomimo ustawienia czasu zapisu co 1sek zacina się. OsmAnd ma funkcję wysyłania śladu z “automatu” chociaż jeszcze nie testowałem tego. Zobacz post o zapisywaniu śladów GPX…może tam coś doczytasz, znajdziesz.

A swoją drogą…trelinka ciągle u nas powszechna…jaki parametr surface najbardziej do niej pasuje? surface=concrete:plates ?

Chyba trylinka? Był już taki wątek…: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=6302

Duke, w tym powyższym zdaniu właściwie zawiera się to, co mnie interesowało. :slight_smile:

Bo te wszystkie inne rzeczy, że program nawigacyjny może się kierować różnymi kryteriami, były dla mnie jak najbardziej zrozumiałe i wcześniej. A jeśli pytasz, bo jesteś gotowy w swojej pracy nad mapami uwzględniać kryteria nawigacji, to ja się z tego bardzo cieszę.
Zapytam więc szefa programistów, jak to jest w Navatarze.

  1. Jeśli chodzi o programy na Androida, to ten OSMAnd nie bardzo mi w smak, bo po prostu - jako współpracownik Navatara - nie mogę polecić kierowcy konkurencji jako programu do zapisywania śladów. :wink: Może sam znajdę coś innego - jakiś prosty programik.

Domyślam się, że chodzi o ten temat: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=225488? Widzę, że tu się generalnie wywiązała dyskusja na tematy najlepszego sprzętu, natomiast brak info o aplikacji. Ale spoko, jeszcze poszperam. Nie oczekuję, że mi tu wszystko będzie podane na tacy. I tak dzięki za pomoc, którą już otrzymałem.

edit: poszukałem chwilę w necie i znalazłem taką kombinację rozwiązań, kopiuję z maila do kierowcy:

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam i do usłyszenia

Polecam porownania roznych programow dla konkretnego systemu na wiki, np. Android

Dziękuję.

I może ktoś mi jeszcze odpowie na pytanie, bo mam problem z w miarę szybkim znalezieniem tego w Google’u…

Czy OSM - takie, jak na www.openstreetmap.org i w nawigacjach, to mapy rastrowe? Bo na jednym z forów o nawigacjach spotkałem się z takim “zarzutem”. I, szczerze mówiąc, nie bardzo wiem, co odpowiedzieć.

Z mojego wstępnego oglądu, jeśli dobrze rozumiem, to OSM działa na mapach wektorowych? Możecie to potwierdzić?

To, co widać na osm.org czy osmapa.pl to mapa rastrowa, generowana (prawie) na bieżąco z wektorowej. Ale można sobie też załadować wektory wprost do przeglądarki, zaznaczając przy dużym powiększeniu warstwę “Dane”.

Orientujesz się, czy nawigacji działających na OSM (np. OSMAnd, Navatar) dotyczy ta sama sytuacja? Tzn. też są to mapy rastrowe generowane na bieżąco z wektorowych??

I czy komercyjni dostawcy oferują inne mapy dla nawigacji czy to jest ten sam mechanizm?

OSMAnd - zdaje sie rastrowa
Navatar - mapa rastrowa

Przy czym uwaga: do nawigowania uzywa sie zawsze i wszedzie wektorów. Inaczej mozna by sobie wskanowac recznie narysowana mapke okolicy i po niej próbowac nawigowac :):D:lol:
Tak wiec ktos kto na forach napisla taki zarzut moze mial na mysli cos innego. Faktem jest ze rysowanie na ekraniku malego urzadzenia mobilnego mapy wektorowej nie przez wszystkich jest uzywane. Zamiast tego, by bylo dla uzytkownika szybciej, laduje sie do pamieci operacyjnej kafelki mapy rastowej która generuje sie offline. Technika ta uzywana jest takze przez firmy dzialajace komercyjnie.

Nonono, proszę nie siać herezji :wink: Osmand posiada własny render, więc w tym kontekście jest to mapa wektorowa, generowana na bieżąco, na podstawie danych offline. Oczywiście, można też wybrać sobie jako podkład kafelki z osm.org (lub innego serwisu).

Bardzo Wam dziękuję za informacje!

Dzieki Zbigniewie za info: W OSMAnd nie mialem pewnosci. Tak generalnie jesli chodzi o zarzuty forów nawigacjynych, to jest Adamie dosc duzo niewiedzy i przejmowanych bezkrytycznie zapewnien producentów. Czesto jest tez tak, ze mapa bedaca slaba w Polsce moze byc mocna za granica i odwrotnie. Zycze Ci milej zabawy w OSM