Wprowadzanie ceny paliw na stacjach benzynowych

Przyjechal do mnie brat. Ma auto na gaz.
W Pozaniu tankowal za 2,20 zl. Przed granica musial zaplacic… 3,20zl.
Facet z obslugi powiedzial mu: Panie, znam ceny gazu w calej Polsce - kazdy kto tu tankuje mówi mi ile placi.
Powiedzialem bratu ze moze wprowadzac w OSM aktualna cene paliw tylko u siebie - byle to aktualizowal co tydzien.
Taki byl wkurzony, ze poszedl na to.

Pomyslalem, ze gdybysmy tak robili- kazdyy dla jednej stacjii, to bylby to dobry powód zeby OSM bylo uzywane przez kolejna, bardzo liczna grupe uzytkowników.
Trzeba by tylkko nakladki i rendeerowania odpowiedniej warstwy.
Gdyby to bylo proste jak drut - jak np. w http://wheelmap.org/ - gdzie klika sie tylko w symbol stacji i wprowadza dane - to byla by to niezla rzecz dla wszystkich.
A jeszcze lepiej, gdyby byl jakis app pod osm który to umozliwia.

To może facet z obsługi niech to wypełnia :wink: Każdy mu mówi, a on nanosi :wink:
Nie wiem czy to ma sens aby baza rosła czym takim ulotnym jak cena paliwa, to jest dobre dla jakiejś usługi typu pokaż mi tanie stacje w okolicy czy przy trasie z do itd. Już lepiej chyba nanosić jakiś tag ‘price level’ chep, economy, averange, premium itd. Który jest stały i zależy modelu biznesowego, od lokalizacji czy standardu stacji - tu przy cenie 3.2 to pewnie markowa stacja, przy samej granicy na autostradzie - i cena mnie też nie dziwi bo za chwilę, na następnej stacji zapłaci 0.95€.

Jest strona http://www.karbukoo.com/en/ i tam się uzupełnia ceny paliw. Bez sensu wrzucać to do OSM

Ciekawe, ale niezbyt dobrze dziala.Edit:nie dziala…
U Niemców wkrótce powstanie odpowiedniserwis gdzie wlasciciele stacji zmuszeni beda podawac aktualne ceny (zmiana obowiazujacego prawa to powoduje) i kazdy bedzie mógl z tego korzystac.

No i jeszcze jest serwis Yanosik - ludzie mogą aktualizować z terminali - mapa, ale to trochę jakby konkurencja, choć nie bezpośrednia. Aplikacja jest na platformy mobilne - poza Symbianem.

W RFN sprawe zalatwilo panstwo:

A serwis jak sie okazuje juz jest:
http://tanken.t-online.de

Co do Waszych uwag na temat tego, co w OSM ma byc a co nie:
Jesli przyjmiemy definicje z która sie wszyscy zgadzaja a co jest definicja bardzo pojemna: “OSM odzwierciedla rzeczywistosc”
To (teoretycznie) dysputa moze byc prowadzona ze wzgledów pragmatycznych:

  1. Zbyt duza ilosc informacji spowoduje zasypanie serwerów danymi mniej istotnymi od np. przebiegu drogi krajowej spowalniajac prace z danymi.
  2. Kto to ma robic w sposób gwarantujacy aktualnosc danych?

Odpowiedzi:

  1. Ilosc wprowadzanych danych jest znikoma w porównaniu z tym, co przynosi 3D, importy oraz micromapping.

  2. Nie ma zadowalajacej odpowiedzi dzisiaj, ale juz wkrótce moze nia byc technologia,czyli np. app w którym:
    Fotografuje ceny i wciskam enter. Soft rozpoznaje ceny za dany rodzaj paliwa i automatycznie wprowadza to do bazy OSM.

baza osm wg mnie jest zlym miejscem poniewaz ceny paliw się zmieniają codziennie, a baza trzyma pełna historię. Myślę, że jeśli takie coś ma istnieć to jakaś osobna baza a w osm trzymać id stacji w tej bazie.

A jakieś API do tego mają żeby każdy chętny mógł danych używać po swojemu?

No to ja dorzucę trzy grosze z innego punktu widzenia:
Sprowadzanie rozwiązania do schematu “najlepiej wrzucajmy te dane gdzieś na boku” z góry skazuje temat na bycie niszowym/lokalnym/nierozwojowym.
To jest wg mnie marnowanie najwiekszego potencjału jaki ma OSM: że każdy pomysł na wprowadzanie/przetwarzanie danych jest w OSM z natury globalny.
I jesli się zaczyna dobrze rozwijać w jednym miejscu to może się szybko propagować dalej.
Abstrahując od kwestii poruszonych wcześniej (zamulanie serwerów, aktualizacja danych itd. ) to mozliwość wyciągniecia najlepszych cen np w jakimś promieniu od bieżacej okalizacji ( albo wg wybranej trasy ) to jest coś co chciałbym mieć w nawigacji nie tylko w Polsce ale właśnie cross country. Przykład od Marka świetnie pokazuje że zysk z tej informacji jest znacznie większy jeśli mamy ją po obu stronach granicy niż tylko po jednej (bo w Polsce wydatek za pełny bak to jest różnica max kilku złotych między stacjami).
Wracając do sprawy aktualności danych, im więcej będzie użytkowników tym większa szansa na aktualne dane.
Nie wiem czy same sieci/stacje są zainteresowane wprowadzaniem swoich cen - pewnie te tańsze owszem, a droższe już niekoniecznie. Może warto byłoby zbadać temat np w formie oficjalnego zapytania od stowarzyszenia do kilku sieci czy można liczyć na dostęp do danych (jeśli mają , bo nie wiem czy ajencji mają jakiś obowiażek raportować do sieci swoje ceny ).
Poziom cen zależy nie tylko od sieci ale nawet bardziej od lokalizacji. Mając pewien zbiór danych (nawet historycznych) można dla każdej stacji (dla której były wprowadzone jakieś dane) wyliczyć wskaźnik jej cen do średnich cen (w regionie/w kraju ). Ten wskażnik dla kazdej stacji utrzymuje się na w miarę niezmiennym poziomie i może być pomocny do estymacji w przypadku braku aktualnych danych. Przecież nie chodzi o to żeby co do grosza wiedzieć, tylko o to czy mając ileś tam litrów w baku lepiej wjechać na najbliżaszą stację ,czy na którąś tam z kolei po drodze.
To już kwestia obsługi przez aplikacje “nieświeżych” danych - czy je w ogóle pokazywać czy z uwględnieniem estymacji do aktualnej średniej itp.

Ale wyobrażasz sobie, aby np. ludzie wrzuacali modele zamiast na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OpenBuildingModels do bazy OSM?
Baza jest nieprzystosowana do trzymania historii cen i w sumie nie widzę powodu aby taką mieć. To jest okazaja aby zrobić projekt openprice i dawać odpowiednie id w tagu obiektu osm. Teraz stacje benzynowe, a potem cena frytek i piwa. Dlaczego niby stacje są ważniejsze?

To jest bardzo sluszna uwaga Dotevo. Trzymanie historii cen to zasmiecanie bazy.
Pytanie: czy (teoretycznie) da sie to zrobic w ten sposób, by pewna klasa informacji (np. ceny) nie trzymala calej historii w bazie?
Z jednej strony to ciekawei wiedziec np, ze ceny w jakim miejscu nie skacza jak szalone lecz sa stabilne (w RFN mistrzowie potrafie zmieniac cene paliwa trzy razy dziennie!).
Ale co mne bedzie za 5 lat obchodzilo, jakie ceny byly obecnie.

Swoja droga moze to byc kula u nogi predzej czy pozniej dla calego projektu.

nie ma takiej mozliwości. Dlatego proponuję osobna bazę, która bedzie wygodniejsza i praktyczniejsza. Przecież taka bazę można zintegrować z edytorami, a autoryzavja moze się odbywać przez auth na orm.org

Jesli technicznie jest to do zrobienia, to czemu nie?
Mysle ze wazne by bylo latwo odnajdywalne.
Tak nawiasem:
Niemcy dyskutuja nad tym, jak dobrac sie do numeru id stacji benzynowych które wydaje ich rzad. Wprowadzenie tego na mape ma sens. Pytanie, czy cos takiego jest tez w Polsce.

spis stacji benzynowych dla Wrocławia

każda stacja ma unikalny DKN (numer koncesji?)

Pewien trend geograficzny mógłbym dostarczyć, niestety tylko dla dużych sieciówek (Orlen, BP, Statoil). Mam dane z około 150000 tankowań wg raportów flotowych data godzina i auto (więc znajdę xy więc i stację), ilość i wartość i co za paliwo.
Po odpowiedniej anonimizacji mógłbym określić czy stacja jest droga, tania czyś przeciętna np względem średniej dla PL w danym okresie - brałbym np tygodniówki. Raporty z sieciówek jednak spływają do klientów ze sporym opóźnieniem, oni je jeszcze importują z opóźnieniem, więc danych live nie wyjmę.

Mysle ze to byla by ciekawa informacja no i bardzo ciekawa warstwa na osm.pl
Oczywiscie jeszcze lepiej by bylo, gdybysmy mieli jakies app pozwalajace na zbieranie takich informacji fotografujac cene (rozpoznanie obrazu + upload)

A nie prościej zrobić aktualizowaną strone na intenecie, lub użyć, za zgodą właściciela, obecnej.
Każda z unikalnym kodem.
Na OSM dodajemy do tagu stacji, link do tego strony i kodu, a wartości pokazujemy w chmurce.
Portal będzie łatwo aktualizowany, a mapa OSM z danymi aktualna.
I wilk syty i owca cała. :slight_smile:

Patrząc od strony zwykłego użytkownika, to jakakolwiek strona w internecie ma wartość wyłącznie poglądową.
A do tego całkowicie wystarczą takie dane jakimi dysponuje Serekmedia.
Uzytkownik/kierowca chce mieć i powinien dostać informacje o cenie paliwa jadąc samochodem, bez zbędnego klikania, jako jedną z funkcji programu do nawigacji.
Czyli program musi mieć dostęp online do danych źródłowych i to w obie strony (aktualizacja przez userów)
Ale jeśli baza cen nie będzie otwartym systemem (z odpowiednim API) to żaden poważny program do nawigacji nie będzie jej używał.
I koło się zamyka.
Po raz kolejny konkluzja jest taka, że są jakieś dane, potrzebne globalnie i w sposób otwarty, ale jakoś tam nie pasują do bazy OSM.
Czyli następny mocny argument za warstwami w OSM. I to warstwami wg koncepcji rozdzielnych, zdecentralizowanych baz, rejestrowanych w centralnym repozytorium.

Może OSM, to nie najlepsze miejsce na przechowywanie takich danych, ale…
Pozwolę sobie zacytować mojego kolegę:

Ewentualne usuwanie historii zmian cen paliwa uważam za marnotrawstwo. Jeśli ktoś zacznie zbierać dane dotyczące bieżącej ceny paliwa, to powinien archiwizować historię jej zmian. Nigdy nie wiadomo komu takie dane mogą się przydać. Nie wszystkie dane muszą być w podstawowej bazie danych, są sposoby na ich archiwizację w innym “miejscu”.

  • (pozdrawiam Paul, jeśli jakimś cudem tu zajrzysz.)*