Województwo Łódzkie projekt pilotażowy, współpraca z Geodezją.

Jestem po dłuższej i ciekawej rozmowie z Głównym Geodetą województwa Łódzkiego.
Jest następujący pomysł:

Bierzemy jaiś obszar na którym aktywnie działa jakiś doświadczony mapowicz.
Geodezja udostępnia istniejącą mapę geodezyjną tego terenu.
Jesli my stwierdzimy że są braki w OSM, np. jest więcej danych dot. budynków, to wprowadzamy to na mapę. Jest to dobre dla OSM bo obrysy budynków z Geodezji są o wiele bardziej szczegółowe.

Geodezja ze swojej strony używa po zakończeniu uzupełniania may OSM do weryfikacji stanu własnych map. W szczególności POI.

To szanasa na współpracę i uzyskanie dla społeczności danych uzupełniających mapę OSM. Zaś urzędy panśtwowe zyskały by mechanizm weryfikacji własnych danych.

Pytanie do Was:

Jaką mniejszą miejscowość lub np. grupę wiosek proponujecie wziąć na tapetę?
Podkreślam że jest to ważny projekt. Jeśli zadziała będziemy mogli współpracować wg. tego schematu na terenie całego kraju.

Pozdrowienia,
Marek

Aż żałuję, że to nie w mojej okolicy… Super akcja, bardzo perspektywiczna na przyszłość i w dodatku edukacyjna dla urzędów, że z obywatelami można po prostu współpracować ku obopólnej korzyści!

Po raz kolejny ogromnie ci dziękuję, a jeśli będzie jakaś rola w tym do spełnienia zdalnie, to chętnie w tym pomogę.

Cóż, wazne jest by być na miejscu i nanosić POI takie jak np. apteki będące miejscami przechowywania lekarst więc bardzo ważne dla obrony kraju.
Istotne jest też, i to można robić zdalnie, i tu będziesz mógł pomóc, aktualizacja stanu budynków.
Wpływają one do bazy państwowej z pewnym opóźnieniem, można też rysując z aktualnych zdjęć, bezwiednie wykrywać samowolkę budowlaną.
Są też ciekawe sytuacje: Pomiaru dokonano na miejscu wymiary są ok, ale orientacja przestrzenna jest niedokładna. Mam taki ciekawy przykład, który celowo zostawiłem w bazie bez poprawek: https://www.openstreetmap.org/way/402624702

Nadal powtarzam pytanie: kto z woj. Łódzkiego chciałby, by akcja odbyła się na jego terenie?

To może Wieruszów, miasto i gmina. Na projekt pilotażowy w zupełności wystarczy.

Osiedle w mieście może być?
Czy moje “podwórko” nadawałoby się?

Porozmawiam z urzędem. Obydwie propozycje są ciekawe.

Ja bym mógł ogarnąć Nowosolną i miejscowości w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich - czyli mniej więcej trójkąt Nowosolna-Stryków-Brzeziny:

http://osm.org/go/0OPs6UuB-?m=

Główny Geodeta Łodzi będzie się kontaktował w sprawie przekazania danych z Kolegą Polimerkiem; jego wybrał jako koordynatora akcji.
Dokumenty mogą być dostarczone jako shape. Lub, jeśli chcecie, dxf.
Oczekuje się od Was weryfikacji danych w terenie, wykrycie błędów lub braków mapy państwowej.

Ciągnijcie temat sami, trzymajcie za mnie kciuki, mam nadzieję że moja operacja pojutrze się uda.

Err… jak dotąd nikt się ze mną w tej sprawie nie kontaktował.