Według wiki (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Urban_Atlas) jest postawiony serwer WMS z danymi Urban Atlas. Próbuję dodać dane z niego jako warstwę w josm, jednak dostaję tylko ‘Connection refused’. Czy ktoś wie, co się z nim dzieje?
Tak, zniszczony jest twardy dysk serwera na ktorym to stalo, i dopiero w tym tygodniu ktos zaczal prace nad naprawa. Mam nadzieje, ze szybko skonczy.
Jeżeli to kogoś interesuje, to okazuje się, że unia też udostępnia taki serwer. Dla josm-a jest dostępny pod adresem: http://discomap.eea.europa.eu/ArcGIS/services/Land/UrbanAtlas_Dyna_WGS84/MapServer/WMSServer?request=GetMap&service=WMS&version=1.1.1&format=image/png&layers=1&styles=default
Jak go przyposposobić do josma?
Standardowo:
Podkłady mapy → Obraz…
Tam Link WMS i wklej wspomniany link.
Image couldn't be fetched: [url]http://discomap.eea.europa.eu/ArcGIS/services/Land/UrbanAtlas_Dyna_WGS84/MapServer/WMSServer?request=GetMap&service=WMS&version=1.1.1&format=image/png&layers=1&styles=default[/url]
at org.openstreetmap.josm.io.imagery.WMSGrabber.fetch(WMSGrabber.java:77)
at org.openstreetmap.josm.io.imagery.Grabber.attempt(Grabber.java:63)
at org.openstreetmap.josm.io.imagery.Grabber.run(Grabber.java:48)
at java.lang.Thread.run(Thread.java:636)
java.lang.Exception: <?xml version="1.0" encoding="UTF-8" standalone="no" ?>
<!DOCTYPE ServiceExceptionReport SYSTEM "[url]http://schemas.opengis.net/wms/1.1.1/exception_1_1_1.dtd[/url]">
<ServiceExceptionReport version="1.1.1">
<ServiceException code="InvalidSRS(CRS)">
Parameter 'srs(crs)' can not be empty.
</ServiceException>
<ServiceException code="InvalidFormat">
Parameter 'bbox' can not be empty.
</ServiceException>
<ServiceException code="InvalidFormat">
Parameter 'width' can not be empty.
</ServiceException>
<ServiceException code="InvalidFormat">
Parameter 'height' can not be empty.
</ServiceException>
</ServiceExceptionReport>
Coś jest skopane w josm-ie u Ciebie. Z tego błędu wynika, że serwer dostaje nieprawidłowe zapytanie.
Spróbuj utworzyć temat w innym dziale http://forum.openstreetmap.org/viewforum.php?id=54 lub zapytaj na jednej z list dyskusyjnych.
Wczoraj to przerabiałem, w JOSM trzeba tak:
Edit/Preferences/WMS-TMS, tam “[+]” na dole po prawej stronie.
Jako ‘Menu Name’ wpisujemy: Urban Atlas
Jako service URL wpisujemy: http://discomap.eea.europa.eu/ArcGIS/services/Land/UrbanAtlas_Dyna_WGS84/MapServer/WMSServer
Naciskamy ‘Get Layers’
Wybieramy: Urban Atlas/Urban Landuse/European cities landuse
I ‘OK’
Nowa pozycja pojawi się w menu ‘Imagery’. Teraz tylko dopasować offset i można rysować. Raczej ten atlas trzeba traktować bardziej jako sugestie niż wprost odrysowywać – przebieg ulic znacznie lepszy będzie już w OSM albo w śladach GPX, ale landuse wokół nich można dorysować.
Bangla. Dzięki.