WMS Łódzki Ośrodek Geodezji

Nie znalazłem odpowiedzi tutaj na forum czy dozwolone jest legalne wykorzystanie informacji, które udostępnia ŁOG do przeniesienia na OSM. Sprawdziłem i wszystko wygląda w porządku, można by było sporo dziur uzupełnić w Łodzi. Jeśli nikt z was nie wie, to może warto było by oficjalną drogą zapytać ów instytucję czy moglibyśmy nieco skubnąć z ich twórczości :wink:
Dostępna jest ortofotomapa z kwietnia 2011 i warstwy z ulicami, budynkami itp.
http://www.mapa.lodz.pl/start.php?p=7

Zgodnie z prawem geodezyjnym i kartograficznym należy założyć, że nie możemy korzystać. Jeśli chcesz, możesz w imieniu stowarzyszenia spróbować coś załatwić, gdyby potrzebny był oficjalny kwit (prośba) to napiszemy. Kiedyś Jacek_lodz coś załatwiał, nie wiem na czym stanęło…

Pismo w oficjalnym tonie poszło do ŁOG-u, więc jak cokolwiek odpiszą, dam znać. Byłoby miło uzupełnić granice miasta i dzielnic, wszystkie cieki wodne, adresy, budynki… byleby długie zimowe wieczory szybko nastały :wink:

Łódzkie Panie i łódzcy Panowie! Bierzmy się do roboty, gdyż dłubania jest mnóstwo. Oto list, który właśnie otrzymałem:

Wynika z tego, że podobne serwisy udostępniane przez lokalne organy (np. w Warszawie http://wms.um.warszawa.pl/serwis ) mogą być wykorzystywane przy tworzeniu OSM, wypada tylko podać źródełko :slight_smile:

Cieszy :slight_smile:

Chciałbym dla pewności zobaczyć treść zapytania, które tam posłałeś :slight_smile:

Świetna informacja! Proponuję te zgody wrzucać gdzieś na wiki (plus treść pytania, aby inne osoby miały łatwiej), ponieważ na obecną chwilę, mamy zgodę paru miast, ale dostęp do nich jest niełatwy.

Dotevo, jak napisał Pan Jacek ustawa obowiązuje urzędy do publicznego i darmowego udostępniania takich danych, więc pozostaje jedynie wyegzekwowanie obowiązującego prawa :slight_smile: Jeżeli natomiast jakaś gmina, miasto czy powiat odmawia dostępu do posiadanych danych infrastrukturalnych, łamie prawo najprawdopodobniej z braku jego znajomości :wink: Grzebał ktoś z was w tej ustawie?
A to mail, który bezczelnie wyskrobałem:

:slight_smile:

Mam małą sugestię, żeby przy rysowaniu obiektów z tego źródła rozróżniać czy dane pochodzą z ortofoto czy z mapy. Chodzi o to, żeby przyszli edytorzy chcąc coś poprawić wiedzieli, z którego dokładnie źródła się to wzięło.
Można np. tak:

  • source = mapa.lodz.pl - dla obiektów z podkładu mapowego
  • source = mapa.lodz.pl (ortofoto) - dla obiektów z podkładu zdjęciowego

Dobre i wazne, popieram.
Trzeba od razu stronke wiki zalozyc z instrukcja dla poczatkujacych i umiescic link na osm.pl

Czyli jak dobrze rozumiem, analogicznie mogę sobie używać WMS i ortofoto dla Warszawy? Czy trzeba oficjalnie pisać im pismo z prośbą o zgodę, żeby mimo wszystko mieć podkładkę/dupochron?

Interpretacja ogólna jest sprzeczna z przykładem łódzkim, tak więc trzeba pisać do każdego i odwoływać się na Łódź.

A czyja jest ta ogólna interpretacja? Według mnie, jeśli kierownik działu MSIT, który sprawuje pieczę min. nad danymi, których potrzebujemy, twierdzi, że przepisy jasno stawiają sprawę legalności korzystania z nich, to tak właśnie jest. Moim zdaniem urzędnik, który zasłania się przepisami nie pozwalając wykorzystać publicznych informacji, tychże przepisów nie zna lub ich nie rozumie i dlatego po najmniejszej linii oporu zakazuje się. Nie znam tematu dogłębnie, ale tak na chłopski rozum, facet chyba lepiej się zna na prawie geodezyjnym niż większość z nas :slight_smile: nie wspominając gminnych urzędasów…
A źródło oczywiście podajemy.

Zgadza się, urzędnikowi zawsze jest łatwiej wydać decyzję odmowną, bo wtedy nic nie ryzykuje, a komu się chce odwoływać… dlatego jestem pod wrażeniem łódzkiego MSIT-u :slight_smile:

Wepnijcie prosze Lodz na stronke http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Permission

@damndog! chapeau bas! :slight_smile: Wielkie dzięki za uzyskanie zgody. Nie zaglądałem na forum kilka dni a tu takie dobre wiadomości.
Ja mialem przygotowane pismo, ale w końcu go nie wysłałem pod wpływem informacji, że Marek próbował coś załatwić z Głównym Geodetą Województwa. A potem to juz jakoś uciekło :confused:

Mam prośbę o adresy WMS w formacie do JOSM’a, bo te na stronie chyba nie sa do bezpośredniego użycia? Wypróbuje je dopiero wieczorem.

Te adresy na stronie służą do odpytania serwera WMS o dostępne warstwy, które sobie potem wybierasz z listy (z klawiszem CTRL jeśli chcesz kilka) i otrzymujesz na dole adres JOSM-compatible :slight_smile:

Jest już dostępna nowa ortofotomapa Łodzi. Piksel 0,05 m. Więcej: http://www.smartgeo.pl/2013/12/ortofotomapa-lodz-2013.html

a jaki link do ortofotomapy wrzucić w JOSM?

http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa2013/mapserver/WMSServer

Zmienił się adres WMS-a
było: …/Ortofotomapa_2013/…
jest: …/Ortofotomapa2013/…

http://gis.mapa.lodz.pl/awiskts/services/Ortofotomapa/Ortofotomapa2013/mapserver/WMSServer

Ciekawostką jest że WMS wykracza poza granice miasta i można mapować okoliczne miejscowości, ortofotomapa na portalu mapa.lodz.pl jest obcięta do granic Łodzi.