Własny serwer kafelków - komunikacja publiczna

Po wczorajszej rozmowie na IRCu doszedłem jednak do wniosku iż sam będę stawiał swój serwer na jakieś VPSie, bo bym chciał wyciągnąć z tego systemu ciut więcej niż samą warstwę komunikacyjną.

I teraz mam pytanie, czy ktoś pomoże mi albo mnie nakieruje co powinienem zainstalować by móc generować kafelki. A przede wszystkim jakie są wymagania sprzętowe w pod taki serwer? Ile mniej więcej zajmował osmapa-todo dla samej polski i ile mniej więcej ramu jest na to potrzebne?

I teraz podstawowe pytanie, czy serwer kafelkowy to jest oficjalna nazwa takiego serwera czy to tylko nazwa pochodna? A jeśli tak, to jaka jest nazwa specjalistyczna (i szablonów też).

Tak, serwer kafelków / tile server to uznana nazwa. Najlepiej byłoby poznać szczegółowe wymagania, i do nich dobrać odpowiednie narzędzia (jaki obszar, aktualizowany z diffów czy przez wymianę całej bazy, na ile skomplikowana wizualizacja). Na 100% będzie potrzebna baza PostGIS, oprócz tego coś do napełnienia bazy (osm2pgsql,osm2postgresql,imposm), renderer (OSM kocha mapnika, ale każdy serwer WMS da radę), i program generujący kafle (apache + mod_tile, TileCache, MapProxy).

Opis instalacji przykładowego serwera komunikacji publicznej: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Openptmap/Installation

Obszar, najlepiej obszar działania komunikacji miejskiej w Krakowie (Kraków, + powiat Krakowski i Wielicki) ale jak niema znacznie znacznie dużego wzrostu obciążenia, to mogę ciągnąć całą Polskę.
Twierdzę iż pewna aktualizacja 1-2 na dobę powinno wystarczyć. Choć nie miał bym nic przeciwko bym mógł wywołać ją ręcznie w ramie potrzebny albo w miarę online.
Wizualizacja prosta jak na osmosnimki.ru, czyli type=route+route=bus/tram/itp

Przede wszystkim zależy mi na pewności aktualizacji warstwy. Bo w tej chwili osmosnimki.ru nie był aktualizowany dla Krakowa od 3 dni. Tak samo warstwa transportowa OSM.org nie była aktualizowana od wczoraj.

Z tego co widzę na wiki, zalecają jedynie 1GB ramu do tego jak widzę mapnik potrzebuje pythona.

Zatem myślę, że postępując zgodnie z instrukcjami z wiki osiągniesz dokładnie to, czego potrzebujesz, z paroma uwagami:

  • aktualna wersja bazy to postgresql-9.1-postgis, a nie 8.4,
  • jeśli nie chcesz korzystać ze stroke-offset (np. żeby odsunąć od siebie linię autobusową i tramwajową), nie ma sensu bawić się w kompilację mapnika, zainstaluj go zwyczajnie z pakietów.
    Najlepiej zaimportować sobie cały poland.osm, bo XAPI jednak bywa zawodne. Renderować całego kraju nie ma sensu, wystarczy ograniczyć się do tych miast, gdzie ktoś faktycznie zajmuje się nanoszeniem i aktualizacją KM.
    Wizualizacja jest na tyle prosta, że w sumie można by zaryzykować nawet… olanie kafelków i postawienie po prostu WMS, nie trzeba będzie się wówczas martwić o ich aktualność, zależy to jednak od przewidywanego obciążenia serwera.

Z stroke-offset uzyskam efekt podobny jak na szlakach turystycznych iż się na siebie nie nakładają? Osobiście w v1 faktycznie nie jest mi to potrzebne, ale potem będę chciał spróbować by wygerować sgemat ideowy (czyli każda linia tramwajowa, to odzielny “szlak”, logiczne iż się nie zmieszką na drodze ale to będzie zabawa z moźliwościami :>

Tak. Ale o ile ze szlakami sprawa była o tyle prosta, że mogły występować w pewnej, dość ograniczonej liczbie kombinacji. Schemat komunikacji to już sprawa poważniejsza, bo kombinacji dużo więcej i metoda przestaje zdawać egzamin.