Wizualizacje i analiza danych

Świeże spojrzenie się przyda, tym bardziej, że ja obecnie nie mam za bardzo czasu.

@Marek
Moje warstwy odświeżane są co jakiś czas na podstawie lokalnej bazy. Kiedyś częstotliwość aktualizacji uzależniałem od popularności danej mapy ale też od tego ile czasu potrzeba serwerowi na przygotowanie danych. Teraz zdarza się, że na jednej mapie warstwy są z różnych godzin. Z grubsza częstotliwość przedstawiona jest na /w/.

Dzięki Marimil za informacje. Sensowna decyzja.

Było by super gdyby Cetusek mógł tutaj włączyć się w istniejący projekt, tym bardziej, że rozmawialiśmy o różnyc pomysłach a jedna osoba może to zrealizować tylko wtedy, gdy poświęci cały swój czas a tego od nikogo wymagać nie można.
Zdaje się, że jesteście z Cetuskiem z tej samej okolicy. Może tak spotkać się w sierpniu w Łodzi na mała naradę wojenną?

U nas w PL obowiązują nawet inne przepisy jeśli pasy są wymalowane, więc taka informacja nie powinna się zgubić.
http://www.v10.pl/prawo/Wyprzedzanie,samochodu,z,prawej,strony,276.html

Wracając do tematu.

  1. Z technicznego punktu widzenia lepiej abyś używał Overpass do pobierania danych z serwera. Po pierwsze nie obciążasz niepotrzebnie głównego serwera, po drugie możesz ściągnąć dane tylko potrzebne do renderowania.
  2. Druga uwaga to zrób różne style rysowania do wyboru tak aby można było pokazać drogi bez limitów prędkości itp.
  3. Drogi powinny być trochę interaktywne. Przynajmniej link do osm.org browse way …

Zasugeruj się tym
http://maxheight.bplaced.net/overpass/map.html

Ogólnie fajne narzędzie jeśli je rozbudujesz :slight_smile:

Dzięki, Dotevo. To jest dopiero pierwsza próba na podstawie tego co wyczytałem w Necie. Planuję dalszy rozwój.

Wzbogaciłem o klikanie mapę z ostatnimi zmianami. Więcej w info.

EDIT. Nie wiem jaka będzie wydajność owego narzędzia. Wskazany link może nic nie pokazywać. Warto powiększyć - będzie łatwiej trafić.

a jest jakaś możliwość, aby ogranicznyć wyświetlanie do zmian robionych przez nowych (np. do 1-2 miesięcy od zarejestrowania) użytkowników? Dzięki temu można by widzieć, czy świeżaki nie robią jakiś straszliwych błędów albo nie psują mapy.

Nie wiem czy jest gdzieś dostępna lista nowych użytkowników lub baza z takimi informacjami.

http://osm.trail.pl/users

Znam :wink:

Jednak to 2 tyg., słabo parsowalne daty i chyba nie zawsze działa.

Kolejny kościół/cerkiew do ukrycia w warstwie błędów w wyznaniu na /w/pow - way 295782163 - jednocześnie rzymsko- i grecko-katolicki(a).

Wartości tagu access. Informacje o mapie.

Zastanawiam się czy ma sens pokazywanie access=yes, zmniejsza to czytelność mapy. Oraz czy nie zachęca to do zbędnego używania tego tagu?

Zdjąłem yes dla grubych linii.
Myślę jednak, że dla drobniejszych dróg informacja ta może być cenna, o ile ktoś nie skorzystał z automatu dodającego tę wartość. W tym przypadku może ktoś inny zweryfikować czy jest zgodnie z rzeczywistością.

PS. Choć też jestem przeciwnikiem dodawania rzeczy oczywistych.

Możesz dodać w Menu, dodatkową opcję tylko dla “access=yes”.

I kolejny kościół do ściągnięcia z błędnego denomination - grecko/rzymsko- katolicki kościół Świętej Trójcy w Rzeszowie way 295188019

A ja się trochę wetnę w tę listę linków z pytaniem: może mi ktoś polecić serwis internetowy bazujący na OSM, która wyświetla dodane tagi z Wikipedii, linki do obrazów z Wikimedia Commons + ew. informacje kontaktowe przy obiektach (np. w postaci dymków)? Chciałbym sprawdzić dodane przez siebie (i nie tylko) dane obiektów w OSM.

Jest tego trochę:

Większość jest ładnie zebrana tutaj:

https://tools.wmflabs.org/geohack/geohack.php?project=osm&pagename=%C5%81%C3%B3d%C5%BA&language=pl&params=51_46_36_N_19_27_17_E_type:city

Ja znam jeden. Tylko dla obiektów historycznych i tylko z linkami do Wikipedii (wikipedia), Commons (tagi photo/image/commons) i z wartości tagów url/website/contact:website. Kolejność tagów nieprzypadkowa - brana jest pod uwagę wartość ostatniego z występujących.

Jeśli nie ma takiego serwisu dla wszystkich obiektów (oczywiście w PL) z takimi tagami (plus kontaktowe) i jest zainteresowanie, to można taki poczynić (nie wydaje się to skomplikowane).

W sumie na razie to mi wystarczy. Chciałem sprawdzić działanie. Dla Białegostoku jest mizeria (link), ale będę oczywiście sukcesywnie uzupełniał.

Ad. 1. Orientujesz się może jak często renderują się wprowadzone dane z OSM? Bo przesłałem kilkanaście godzin temu na serwer nowe dane (uzupełnione tagi obiektów), które renderują się na OSM Classic, a na OSMapie Historycznej jeszcze ich nie ma. Czy renderują się tak samo często jak sama OSMapa (raz, na jakiś - bliżej nieznany mi - czas)?

Ad. 2. Serwis OSM24.eu ma zakładkę Other (teraz akurat jest tam kategoria Wheelchair) i może by tam można dodawać obiekty historyczne? Czynne są z reguły 24h na dobę (przynajmniej z zewnątrz do oglądania przez turystów).