Witacze - jak to oznaczać?

Cześć,
kolejna zagadka z zakresu obiektów przydrożnych: jak mapować tzw. witacze, czyli obiekty informujące o wjeżdżaniu do miejscowości/gminy/regionu?
Są to bardzo różnorodne obiekty, bo mogą być znakami drogowymi, tablicami informacyjnymi, wszelkiego rodzaju rzeźbami i instalacjami.
Jest na to jakiś ustandaryzowany sposób?
Z tego co do tej pory widzę, najczęściej się je po prostu pomija, choć nieraz są to obiekty trwalsze i bardziej charakterystyczne, niż inne zmapowane w pobliżu detale.

Search results for "witacz" - OpenStreetMap Wiki na razie nic nie znajduje

Key:board_type - OpenStreetMap Wiki ma welcome_sign ale nie wiem czy to na wszystkie pasuje czy tylko te tablicowe

jest też Tag:advertising=sign - OpenStreetMap Wiki

1 Like

Z takimi witaczami spotkałem się z tagowaniem:
artwork_type=column
tourism=artwork


Wjazd do Lublina, OSM

Inny przykład jaki kojarzę to:
artwork_type=sculpture
tourism=artwork


Wjazd do Nałęczowa, OSM

Ale przy witaczach w formie znaków drogowych tak bym ich nie oznaczał. O tagu je grupującym też nigdy nie słyszałem.

1 Like

wtedy nie ma informacji że to witacz…

To chyba trzeba by nowy tag wymyślić i dodawać go do oznaczenia instalacji artystycznej/tablicy/znaku.

Z tych przykładów które podałem witacze nie zawsze są przy granicach administracyjnych. W Lublinie są czasem mocno wewnątrz miasta (oprócz nich są brązowe znaki Informacji Turystycznej, nawet na obrazku się taki załapał). A w Nałęczowie nawet nie jestem w stanie stwierdzić czy on wita wjeżdżających do miasta czy do gminy o tej samej nazwie (nie jest przy żadnej granicy administracyjnej). Oprócz tego przy tej samej drodze znajduje się też taki witacz (przy granicy gminy) - inf. prasowa.

Czy jeden witacz wykreśla funkcję witacza drugiego? :smiley:

Dzięki za odpowiedzi!
Z tego co wyczytałem, wychodzi mi, że w przypadku “dzieł sztuki” najlepiej chyba będzie połączyć
artwork_type=sculpture
tourism=artwork
i
advertising=sign
Dwa pierwsze tagi powiedzą czego się spodziewać, a trzeci ci to jest.

W przypadku większych tablic użyłbym:
information=board
board_type=welcome_sign
małych (brązowych drogowych) nie ma co oznaczać.

Myślę, że w przypadku każdych tablic, które nie są “dziełami sztuki”.
Zdecydowanie zgadzam się z tym tagowaniem, jest na wiki.

Nie wiem o jakie brązowe znaki chodzi, ale odnośnie zielonych, to są one zwykłymi znakami drogowymi, a na to mamy określone tagowanie.
image

Niebieskich znaków miejscowości chyba nie zaznacza za dużo ludzi na OSM, one chyba zawsze będą na przecięciach granic z drogami.


(ciekawa treść zważywszy na to że Lublin to miasto na prawach powiatu, nie należy do żadnego powiatu)

Zielone tabliczki to tak jak piszesz - traffic_sign=city_limit:

A brązowe znaki to podejrzewam że chodzi o wszelkie wariacje tego typu, ale z tagowaniem tu nie podpowiem bo nie wiem:

Zielone od dawna znaczę, niebieskich nie, a w sumie by można.
Właśnie takie brązowe, jak ów Kraków miałem na myśli. Z opisem, nieraz i obrazkiem. Fachowo to się E-22 nazywa. Tyle że z doświadczenia widzę, że w Polsce znaki drogowe często są jak elementy ruchome. Teraz stoją, a po pół roku kompletnie przeorganizowane.

Jeżeli rzeczywiście są to znaki E-22 (a/b/c) to można je otagować tak jak znaki drogowe, czyli w tym przypadku np. traffic_sign=PL:E-22c (można by je też dodać na wiki). Tylko pytanie czy to naprawdę są E-22. No i nawet jeżeli są, to nie muszą mieć nic wspólnego z granicą miasta/miejscowości. Tzn. nie oznaczają granic w żaden sposób, ich znaczenie jest inne. Chyba według przepisów taki znak mógłby równie dobrze być w centrum miasta? Chociaż tutaj pewnie należałoby sprawdzić zasady ustawiania znaków, a nie tylko ich znaczenie…
§ 67 pkt. 3., Dz.U.2019.2310:

Znak E-22c “informacja o obiektach turystycznych” informuje o występujących obiektach turystycznych na terenie wskazanym na znaku.

Wzory z ustawy:
image

Zawsze można dodać jakieś check_date.

1 Like

Co do witaj w …:

board_type=welcome_sign
information=board
tourism=information

?

1 Like

może jeszcze inscription=?

Myślę, że może być.
Dzięki za sugestie, zaraz sobie preset uzupełnię.

Białe. Zielone wynikają z granic administracyjnych.

Od kilkunastu lat, czyli ich wprowadzeniu, jednak zielone. Białe oznaczają (przynajmniej w teorii) granicę obszaru zabudowanego. Granica miejscowości to właśnie tablice zielone (ewentualnie trochę naciągając białe z nazwą dzielnicy/osiedla). Powinny one wynikać z granic administracyjnych, ale jest z tym różnie. traffic_sign=city_limit oznacza faktyczne miejsce, gdzie dany znak stoi.

Niestety w Polsce to rozdzielono i powstało zamieszenie w tagowaniu.
Bo nie należało się sugerować brzmieniem wartości tagu.
city_limit to zgodnie z opisem na wiki granica obszaru zabudowanego. A w Polsce to białe D-42.
Używanie go dla zielonych to redefinicja tego tagu na terenie Polski. Wprowadza zamęt, do tego traci się jego użyteczność.

Można by zamiast tego oznaczać traffic_sign=*:

  • traffic_sign=Pl:E-17a (0 wystąpień!)
  • traffic_sign=Pl:E-18a (0 wystąpień!)
  • traffic_sign=Pl:D-42
  • traffic_sign=Pl:D-43

A pierwszy akapit z Wiki nawet podkreśla ten fragment dyskusji:

W Polsce tag zazwyczaj jest używany do oznaczania znaków E-17a/E-18a, czyli miejscowości. Bywa też nieprawidłowo stosowany dla znaków obszaru zabudowanego: D-42 / D-43 — w tym przypadku lepiej użyć tagów traffic_sign=PL:D-42 i PL:D-43.

W tym wątku pojawiły się już przykłady gdzie położenie znaku E17a nie wynika z granic administracyjnych

2 Likes

Ja wiem? “In many countries, it also indicates where legal restrictions (such as driving speed limits) will implicitly apply”
“In many”, to nie to samo co “everywhere except Poland” :wink:
Nie bardzo mi się widzi stosowanie tego do D-42/43, bo mimo wszystko, przynajmniej w JOSM, wymaga podania atrybutu name. Idąc tędy, niemal w centrum miasta, na ul. Międzyrzeckiej, będziemy mieli “city_limit” dla Wrocławia.

warto to zawsze dodawać do istniejących wystąpień by uszczegółowić znaczenie (zrobiłem sobie na to zadanie w właśnej wersji SC ale nie miałem specjalnie okazji tego użyć)

1 Like

Jak uszczegółowić traffic_sign=city_limit z wykorzystaniem np. traffic_sign=Pl:E-17a? Zastąpić?