wikidata

Wczoraj jeden maper obudził się po 6 latach
http://www.openstreetmap.org/user/nyuriks/history#map=5/45.368/16.589

i pododawał w całej Europie tagi związane z wikidata
https://www.wikidata.org/wiki/Wikidata:Main_Page

Do czego ta wikidata służy, bo widzę, że ma już 4 lata

To jest swego rodzaju baza wiedzy, tak aby m.in. dane w infoboksach artykułów z Wikipedii były spójne we wszystkich językach, oraz można było jednoznacznie identyfikować osoby, miejsca, pojęcia itp. wraz z powiązaniami między nimi (ontologią) w czytelnym dla komputerów formacie.

Projekt dodawania tagów wikidata do OSM to WIWOSM.

Ma on za zadanie stworzyć połączenia między tymi bazami danych, aby uzyskać więcej możliwości po obu stronach. Także teoretycznie przeglądając Wikipedię, możesz wyświetlić sobie mapkę i oglądnąć gdzie dana rzecz o której czytasz się znajduje. Z drugiej strony klikając na szczegóły obiektu OSM możesz przejść prosto do artykułu na wikipedii lub przejść do obiektu wikidata.

Dlaczego teoretycznie można wyświetlić sobie mapkę? Bo zależnie od decyzji administracji danej wersji językowej Wikipedii, może się któryś z dodatków mapowych wyświetlić zwykłemu użytkownikowi, może być dostępny jako “opt-in” dla zalogowanych, a w przypadku niemieckiej wiki (która bodajże całe WIWOSM wymyśliła) zwykły użytkownik może od razu korzystać z dwóch takich dodatków.

Ogólnie uważam to za dobry projekt bo skończył on dyskusje wewnątrz WikiMedia (coś w stylu naszej fundacji) o tworzeniu nowego projektu pt. “WikiMaps” i nie ma dalszego rozdrobnienia działań w zakresie map tworzonych przez społeczność.

A i ubiegając kolejne pytanie: Czemu nie korzystać tylko z tagu wikipedia? Bo nazwy na wikipedii mogą się zmieniać a adres wikidata ma być zawsze taki sam.

A przy okazji dam parę linków.

Wykorzystanie:
Resonator - wersja Wikidata przeznaczona dla ludzi

Sprawdzanie jakości:

Osmose - analiza tagu wikipedia dzięki Osmose
OSM Wikidata Explorer - porównuje odległości między lokacją wpisaną w wikidata a OSM (niekoniecznie czerwone kółko świadczy o błędzie)
OSM Lint - wyszukiwanie błędnych połączeń (chyba główne narzędzie opracowane przez WIWOSM)

Czyli jeśli gość dodaje do każdej gminy tag wikidata, to w tym momencie generuje dla każdego obiektu inne ID (Q)?

Jeśli tak to czy można się spodziewać, że każdy obiekt w OSM dostanie Q?
I potem co kasujemy obiekt to nowy w zbliżonej geolokalizacji dostaje stare Q czy wszystkie linki w wikidata do nowego Q się aktualizują?

On nie generuje tego ID, ono już jest w Wikidata :slight_smile:
Zgaduję, że tak jak w Wikipedii, Wikidata mają jakieś kryterium istotności (notability). Ulice i domy pewnie tylko jakieś istotne z kulturalnego/państwowego/historycznego znaczenia. Pojedyncze POI jak jakieś sklepy raczej nie są istotne :wink:

ID dostaje gmina (obiekt świata rzeczywistego), a nie obiekt w OSM. Więc nie sądzę, by był sens w nadawaniu wszystkim obiektom w OSM tagu wikidata.

Jeżeli kasujesz relację dla danej gminy i tworzysz nową, to musisz zachować tag wikidata/Q. Jedyną ciekawą rzeczą to jest to, jak mają się zachowywać Q, gdy zmieniają się własności obiektu (np. podział gminy, łączenie gmin).