Wiki OpenStreetMap Polska versus WikiProject Poland

Proszę o pomoc w odnalezieniu się w kwestii polskich stron pomocy Wiki.

Jak traktować Wiki OpenStreetMap Polska i WikiProject Poland ?

http://wiki.openstreetmap.pl/Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Wiki OpenStreetMap Polska

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland
WikiProject Poland

Np w kwestii szlaków turystycznych na obu projektach jest sporo zrobionej pracy.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland/Szlaki

http://wiki.openstreetmap.pl/Projekt:Szlaki

Gdzie kontynuować?

Z podstawowej strony http://www.openstreetmap.org i wiele szybciej dociera się do WikiProject Poland, gdzie jest dużo pomocy po polsku w tym pomoc dla początkujących.

Jacek

Powoli się przenosimy na nową wiki :slight_smile: wiec ja aktualizuje dane na tej wiki.openstreetmap.pl ale tonie problem jak cos przekopiowac dane na drugą.

No właśnie, ja chciałem po prostu walnąć baner na WikiProject Poland, że materiały o Polsce są na polskiej wiki. Nie wiem, czy jest poparcie społeczności w tej sprawie, bo wiem że są sceptycy polskiej wiki ;).

A do kogo należy domena openstreetmap.pl, gdzie jest hosting i czy jest pewny. Może warto byłoby ją zcedować na stowarzyszenie? Obecnie opowiadam się bardziej za rozwijaniem ogólnoświatowej, nie znam historii i powodów utworzenia polskiej.

Ja popieram tą naszą wiki. Łatwiej się połapać i kontrolować zmiany.

Ja natomiast jestem za utrzymywaniem dokumentacji na oficjalnej wiki.openstreetmap.org.
Ale się nie będę upierał :wink:

Ja też mogę się zaliczyć do sceptyków przenoszenia całej pracy ze WikiProject Poland na Wiki OpenStreetMap Polska.

Nie tworzyłem jednak na WikiProject Poland, a zapewne nie za dużo stworzę na Wiki OpenStreetMap Polska, więc się podporządkuję. Czy aby nie szkoda czasu i energii na takie przenosiny? Jest tyle do omapowania :slight_smile:

Rolę Wiki OpenStreetMap Polska widzę w koordynowaniu rozwoju, pozyskiwaniu nowych zwolenników. Organizowaniu spotkań, maping party itp. To strona Stowarzyszenia.

Przecież po wpisaniu w google “openstreetmap” zawsze będzie jako pierwsza http://www.openstreetmap.org, a z tamtej strony i tak będzie link do wiki.openstreetmap.org/
i chyba tylko z http://www.openstreetmap.org można wejść do edycji mapy.

Na WikiProject wiki.openstreetmap.org widziałbym rozwijanie wszelkich technicznych stron OSM w tym podręcznika dla początkujących.

A jeżeli chodzi o przenosiny to z wielką chęcią widziałbym przeniesienie tego forum na bardziej nowoczesne z możliwością zakładania głównych tematów i podtematów, co bardzo ułatwia odnajdywanie potrzebnych informacji.
To forum jest mało przyjazne :slight_smile: od strony technicznej oczywiście.

Na dzień dzisiejszy jest chyba prawie wszytko przeniesione. Poza tym na plwiki są artykuły dla poszczególnych miast.

http://wiki.openstreetmap.pl/OpenStreetMap:Kawiarenka leży i czeka ;). Update obecnego forum jest raczej mało prawdopodobne…

Jeśli zdecydowaliśmy się, że openstreetmap.pl ma skupiać polską społeczność, to chyba nie ma tu się nad czym rozwodzić? Powinno być forum, wiki i reszta.

O ile się nie mylę to należy Andrzeja vel balrog-kun. Jak dla mnie jest pewny. O tym czy będzie chciał scedować, musi się sam Andrzej wypowiedzieć, ale jak na razie jeszcze formalnie Stowarzyszenia nie ma :stuck_out_tongue:

Tutaj warto wspomnieć, że Artists zafundowało nam opłacony serwer, który czeka na zapełnienie ;).

Domene mozna przeniesc na stowarzyszenie ale to papierkowa robota – wiem, bo najpierw domena nalezala do firmy Data Excess z Paryza (ktorej chyba nalezy sie reklama) i przenosilismy ja na mnie – i pewnie wtedy stowarzyszenie powinno zaczac za nia placic i do tego musialoby miec konto w banku itp. i zalatwianie spraw administracyjnych mogloby byc bardziej skomplikowane. Ten nowy prawdziwy serwer sie przyda do rozwijania roznych lokalnych projektow, proponowalbym nowe rzeczy instalowac na tym serwerze i ustawiac nowe poddomeny na ten serwer (to znaczy komunikowac sie ze mna i ja je bede ustawial), a przenosic tylko te rzeczy ktore dzialaja zbyt wolno.

Hosting jest dosyc slaby jesli chodzi o szerokosc pasma, ale do aktualnego wykorzystania chyba jest ok (prosze zglaszac uwagi, bo mi trudno powiedziec :)). Za paredziesiat do paruset zlotych miesiecznie moge zwiekszyc parametry lacza w dosyc duzym zakresie, np. jesli ktos chcialby na tym serwerze cos renderowac – ale moze takie rzeczy lepiej robic na tym nowym.

Jesli chodzi o sam sprzet to jest calkiem calkiem a poza tym mam do niego bezposredni dostep (to moj desktop) – mysle to zaleta :slight_smile: (ostatnio byla taka dyskusja na temat glownych serwerow OSM ktore stoja na uczelni w Londynie i jest do nich latwy dostep, kontra szybsze serwery bez lokalnego administratora)

Jestem sceptykiem drugiej wiki, proponowalbym tak samo jak z serwerem, rzeczy nowe, nie dotyczace besposrednio projektu OpenStreetMap zapisaywac na polskiej wiki a te dotyczace mapowania w OpenStreetMap zostawic na oficjalnej wiki tego projektu. Przenoszenie jakiejs strony tak jak jest wedlug mnie w ogole nie ma sensu. Mozna ewentualnie poustawiac przekierowania z niektorych stron wiki.osm.pl na wiki.osm.org, tak zeby czytelnik tego nie widzial i myslal ze nadal jest tylko jedna wiki.

Co do tej wiki to masz trochę racji. Ale zależalo by mi zeby jednak koordynacja była na tej nowej. Pomoc może zostać na starej :-P.

Tez jestem za przeniesieniem na nowy serwer. To profesjonalne rozwiazanie, zas projekt bedzie sie rozrastal.

Mamy juz zafundowany przez artists porzadny serwer, wykupiona (tez sponsoring) strone internetowa dla stowarzyszenia OSM Polska. Tam projekt moze sie rozrastac.

Wydaje mi sie, ze sensowne jest, by linkowac cala ogólna wiki przez http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Main_Page bo rzeczywiscie tam trafia wiekszosc uzytkowników pierwszy raz stykajacych sie z projektem.

Marku, mityczny serwer, którego nikt nie widział. Przepraszam, ale chciałbym jednak wiedzieć coś więcej na temat tego serwera. Np. coś już na nim postawić, żeby działało… Bo chyba nie widzisz tego w ten sposób, że jedna osoba (cesair) będzie się zajmowała wszystkim od początku do końca?

I jeszcze kwestia formalna - kto wynajmuje ten serwer? Stowarzyszenie, którego jeszcze oficjalnie nie ma? Na kogo jest zarejestrowana domena?

Poza tym ciągle nie ma tam nic.
Widzę tylko jakieś przymiarki, zabawy z szablonem, zgadywanki czy to będzie wordpress czy może static HTML…

Na kanale IRC ustaliliśmy (balrog, yarl i ja) że najlepiej byłoby postawić całość strony na MediaWiki, ponieważ:

  • da się doskonale dostosować wygląd jaki tylko sobie zamarzymy
  • strona będzie spójna, pod względem przeszukiwania treści
  • Yarl zna się na wiki-niuansach, inni też
  • posiada mechanizm uprawnień

Może więc, zróbmy ten pierwszy krok, niech ktoś z GTW uzyska dostęp do openstreetmap.org.pl i wrzuci tam MediaWiki, żebyśmy już mogli nad tym pracować (wrzucać treści). Wygląd jest ważny, ale samym wyglądem świata nie podbijemy. Potrzeba nam treści, które trzeba skonsolidować w jednym miejscu z obydwu wiki i dodać nowe.

Mam nadzieje ze unikniemy stawiania trzeciej wiki? Mamy juz dwie :slight_smile: Mozemy wrzucac na nie dowolne tresci, a na jednej z nich mozemy zmienic wyglad i doslownie wszystko. Jesli chcemy miec trzecia to moze chociaz niech korzystaja z jednej bazy zeby byly zsynchronizowane.

Poza tym byloby fajnie gdybysmy techniczne decyzje podejmowali na podstawie technicznych argumentow a nie wyczucia.

Witaj Zbigniewie,
poprosze artists by wrzucili fotke serwera w siec, zeby nie byl mityczny :slight_smile: Oczywiscie nie moze zajmowac sie tym tylko jedna osoba, to fizycznie niemozliwe. Wlasnosc serwer i domena jest scedowana na stowarzyszenia OSM Polska i ono podejmuje decyzje oraz ma wszelkie uprawnienia. Wszystkim nam chodzi o to, by bylo to profesjonalne rozwiazanie, nie ma samowoli.

Jak juz powiedzielismy pierwsza wersje robocza strony robi nam Artists: Propozycja logo, wizytówki, tlo do powerpointa, plakaty itd, ale o tresc to juz my oczywiscie musimy sie zatroszczyc, czyli wszyscy czlonkowie Stowarzyszenia. Artists przekaze prawa administratora czlonkom Zarzadu po zrobieniu pierwszej wersji roboczej. Jak juz sami tu mówilismy “gdzie kucharek 6…” tak wiec niech zostanie dopiety projekt roboczy strony a potem bedziemy sie pastwic, bo nie ma co rozmawiac na temat propozycji która dopiero jest opracowywana od strony graficznej.

& Balrog: Stowarzyszenie jest nowym bytem, potrzebuje wlasnej strony i serwera. Jak sam mówiles, strona openstreetmap pl to Twoja prywatna strona i nie mozesz ot tak po prostu jej przekazac. Masz olbrzymie zaslugi dla projektu OSM w Polsce za co wszyscy sa Tobie wdzieczni: gdyby nie Twoje osobiste zaangazowanie z pewnoscia projekt w Polsce by sie tak daleko nie rozwinal, ale projekt bedzie sie rozrastal. Prywatny serwer nie jest dla niego od pewnego momentu dobrym rozwiazaniem.

Argumenty techniczne? Wyobraz sobie ze giniesz w wypadku samochodowym. Co sie dzieje ze strona?
Dlaczego serwer OSM bardzo szybko przestal stac w pokoiku Steve Coasta? :slight_smile:

Chce jeszcze wyjasnic co powiedzialem na IRCu zeby nie bylo niejasnosci – to bylo raczej rzucenie pomyslu niz podjecie jakiejs decyzji tak jak mowi Zbyszek.

Powiedzialem, ze mozemy dostosowac wiki wygladem do strony glownej, ktora wlasnie powstaje, tak zeby calosc pasowala do siebie. Ba, mozemy nawet w trywialny sposob zrobic tak, zeby wchodzac na ktoras podstrone ze strony glownej byla ona w tym samym stylu co glowna, a wchodzac na nia przez adres wiki.* byla w tym samym stylu co wiki.osm.org. Uwazam ze sama strona glowna powinna byc wizytowka projektu i moze byc zrobiona w czymkolwiek, tak zeby dobrze sie prezentowala. Wybor szczegolow zalezy od tego kto robi strone (oczywiscie wole standardy W3C i nie chcialbym Flasha). Natomiast cala tresc i tak juz jest na wiki, wystarczy podlinkowac.

Marek: pewnie dlatego ze do dyspozycji bylo cos szybszego i wiekszego.

W ogole zle mnie zrozumiales: zawartosc strony www pod adresem openstreetmap.pl i jej podstrony, sa do dyspozycji nas wszystkich, kazdy kto ma dobry pomysl ma prawo do edycji tej strony jesli wyrazi chec, z reszta kilka osob z tego forum juz wyrazilo chec. Pisalem o tym na forum dawno temu kiedy powstala domena openstreetmap.pl. Na dzien dzisiejszy rozne osoby administruja roznymi elemntami (nawigacja, wiki, blog, wms, …). Chce zeby jak najlepiej sluzyla Stowarzyszeniu i (moze w pierwszej kolejnosci…) projektowi. Mysle, ze skoro powstal nowy adres, to zeby uniknac takiego rozdwojenia jak mamy na wiki, strony osm.pl i osm.org.pl powinny miec ta sama zawartosc – jest na to wiele sposobow:

  • mozna synchronizowac zawartosc
  • ustawic obydwie domeny na ten sam serwer
  • przekierowywac czytelnika z jednej strony na druga (przekierowalbym osm.pl nawet teraz na osm.org.pl, gdyby tam cos bylo, ale poniewaz nic nie ma to sugeruje na razie zrobic przekierowanie w druga strone)

Natomiast domena openstreetmap.pl jest w tym momencie na mnie i poniewaz odpowiadam za uslugi ktore tam dzialaja przed ich uzytkownikami (oczywiscie nie mowie o stronie openstreetmap.pl, ktora widzisz w przegladarce), to moglbym ja scedowac na stowarzyszenie dopiero majac zapewnienie ze konfiguracja domeny bedzie zmieniana starannie tak zeby nic sie nie popsulo. Tak czy tak nie robi to wielkiej roznicy, polskie domeny chyba maja ukryte dane wlasciciela, wiec stan domeny sprowadza glownie do dwoch ustawien: dziala lub nie dziala :slight_smile:

Tych uslug jest troche, niektore zwiazane z OSM (niekoniecznie w Pl), np. WMS z podkladami dla JOSMa. Inne uslugi sa zwiazane z innymi projektami, a inne sa prywante moje i innych uzytkownikow.

Przy okazji przypominam tez, ze istnieje blog.openstreetmap.pl i ze im wiecej autorow tym lepiej. To mial byc w zamysle odpowiednik opengeodata.org po polsku. Najlepsze bylyby jakies ciekawe teksty nie techniczne – raczej na przyklad o stronie spolecznej tego projektu i innych wolnych projektow, jakies ciekawostki albo przemyslenia. (jednym slowem cos co sie ciekawie czyta osobie wzglednie zainteresowanej ale nie koniecznie zaangzowanej)

strona glowna powinna byc wizytowka projektu…wole standardy W3C i nie chcialbym Flasha.

  • Tu się nie znam, jakie są powody?

dostosowac wiki wygladem do strony glownej, ktora wlasnie powstaje, tak zeby calosc pasowala do siebie

  • Bardzo dobry pomysł

skoro powstal nowy adres, to zeby uniknac takiego rozdwojenia jak mamy na wiki, strony osm.pl i osm.org.pl powinny miec ta sama zawartosc

  • Bardzo dobry pomysł

Domena openstreetmap.pl jest w tym momencie na mnie i poniewaz odpowiadam za uslugi ktore tam dzialaja przed ich uzytkownikamioglbym ja scedowac na stowarzyszenie dopiero majac zapewnienie ze konfiguracja domeny bedzie zmieniana starannie tak zeby nic sie nie popsulo

  • To madre i odpowiedzialne podejście. Jak uważasz, jakie warunki należy spełnić, by tak było?

Witam,

pokrótce odpowiem na kilka poruszonych kwestii w wątku:

  1. Serwer jest podstawowy, tzw. business starter z home.pl z mysql, nieograniczoną liczbą kont pocztowych, preinstalowany soft typu php, 5GB pojemności, 5.85 TB bandwidth, brak dostępu po ssh.
    Myślę, że nie ma sensu kupować żadnych dedyków bo w konsekwensji ich koszt stałby się dodatkowym obciązeniem dla stowarzyszenia.

  2. Serwer i domena są kupione na osobę fizyczną- na mnie i niezwłocznie sceduję ich własność po ukonstytuowaniu się Stowarzyszenia.

  3. Żadnego flasha nie będzie, chyba że będzie taka potrzeba w zakresie contentu.

  4. Działam dla Was non profit. Zostałem niecnie zwerbowany przez Marka S - starego kumpla podczas kolacji w indyskiej knajpce w Monachium

  5. Nie ma żadnej konkurencji. Jest synergia. Im wiecej stron (dobrych) o OSM tym lepiej dla OSM. Swoją drogą dobrze żeby strony nie miały między sobą kopiownej treści ze względu na nowe algorytmy wyszukiwarek.

  6. Chciałbym, żeby strona ruszyła jak najszybciej. Obecnie największym problemem jest content czyli jej treść. Nie ma to być skopiowana czy przetłumaczona wiki ale unikalne proste treści pierwszego kontaktu. Proszę tutaj o pomoc.

  7. Strona jest postwiona na wordpresie3. Można rejstrować użytkowników, którzy będą pisać własne blogi, artykuły etc. Jestem przekonany, że jest tu wielu ludzi, którzy podzielą się swoją wiedzą, entuzjazmem z potencjalnymi nowymi członkami społeczności bo w zamyśle, jaki Marek stworzył taka powinna być jej rola.

    Druga funkcja to wizerunek stowarzyszenia oraz odpowiednia komunikacja z partnerami instytucjonalnymi.

Pozdrawiam
Cezary

PS Na dniach, przedstawię Wam co zrobiliśmy i będę prosił o dalszą pomoc i współpracę, w oddzielnym wątku forum.