Wielkość liter w sygnałach kolejowych (PKP na OpenRailwayMap)

Cześć!

Dwa dni temu pojawił się taki zestaw zmian: https://overpass-api.de/achavi/?changeset=57376483 (i kilka podobnych), w którym @SWF8 w nazwach sygnałów kolejowych, np. Os1, zamienił duże litery na małe (os1). Uzasadnił to tym, że w większości innych krajów (na OSM) zapisuje się je małymi literami, wyjątkiem jest Szwecja, gdzie przyjęto używać dużych liter.

Na PKP używa się formy z dużymi literami, a w instrukcji Ie-1 występuje nawet odstęp: Os 1.

Według niemieckiej Wiki, w Niemczech oryginalny zapis sygnałów jest podobny, np. Vr 1, a jednak na OSM używa się tylko małych liter, bez odstępów (vr1).

Dobrze by było wybrać jakiś jeden schemat (może już jest wybrany?) i opisać go na Wiki (i oczywiście stosować :)). Semaforów i wskaźników mamy na razie dość mało, żeby łatwo móc je doprowadzić do jednego schematu. Jakie macie propozycje? Ograniczenie się do małych liter nie powinno wprowadzić niejednoznaczności i byłoby zgodne m.in. z istniejącym niemieckim zapisem, ale z drugiej strony różniłoby się od formy spotykanej w oryginale…

Na zachętę (i do oceny): https://github.com/gscscnd/OpenRailwayMap/blob/84e96676bb6fe3aadb766b9d66ded9eeebaf0a98/josm-presets/pl.xml

Nie jestem ekspertem kolejnictwa, no ale przecież dla nas liczy się to co jest w terenie, prawda?

Tak, stąd moje pytanie. Ktoś jeszcze? :slight_smile:

railway:signal:distant:states=PL:os1;PL:os4

Te oznaczenia są widoczne w terenie? Bo wyglądają jak atrybuty pochodzące z jakiejś bazy, a nie nazwy z terenu.

W Polsce liczba wystąpień jest mniejsza od 10, więc nie można nic wywnioskować z użycia.
Jeśli chciałbyś to mieć dużą literą, to najlepiej wpisać to do wiki. To zawsze jest dobry argument w dyskusji.

Przy okazji odkryłem dziwny węzeł z takimi oznaczeniam z Gdańska - https://www.openstreetmap.org/node/4011287238

Poniekąd — są to sygnały, które semafor może wskazać. Zależą od typu (np. to jest tarcza ostrzegawcza), budowy semafora (liczby komór świetlnych) oraz od jego umieszczenia względem rozjazdów i innych semaforów (w tym przypadku wyłącznie od następnego semafora).

Wpisanie na Wiki wydaje mi się raczej zakończeniem dyskusji, tj. gdy już ustalę, która propozycja bardziej się podoba. Dla mnie duża litera jest bardziej oczywista, odstępu się trochę obawiam (Unikod daje za duży wybór…), a jedynym (i zarazem bardzo dobrym) argumentem za małą literą jest jej używanie przez „wszystkich” :confused:

Zgaduję, że trafił tam przypadkiem :slight_smile: Poprosiłem autora o sprawdzenie.

Przy tak małej społeczności i tak niszowym(specjalistycznym) zagadnieniu w praktyce będziesz musiał sam o wszystkim zdecydować.

Natomiast wiki każdy może edytować i nie znana mi jest reguła, by należałoby wcześniej przeprowadzać jakąś dyskusję:) Nawet więcej - ogromna większość zmian to są autorskie poprawki pojawiające się znienacka i niezawierające uzasadnienia. A jeśli to, co wpiszesz do wiki będzie kiepskie lub błędne, to żaden problem - bo wiki każdy może edytować:)

No tak. Spytałem jeszcze parę osób (które mogły by być zainteresowane tematem) poza forum, poczekam parę dni. Dzięki za odpowiedzi :slight_smile: