Widoczność tagów turystycznych na mapie

Czy można w jakiś sposób wyświetlać interesujące nas tagi na mapie, pomimo że normalnie nie są one wyświetlane? Szczególnie interesują mnie tagi interesujące z turystycznego punktu widzenia, jak pałace, zamki i ruiny. Przykładowo na Dolnym Śląsku są one dość dobrze oznakowane, ale zupełnie niewidoczne na mapie oficjalnej lub osmapie, czyli są informacje ale w żaden sposób nie udostępniane.

Nie sądzę aby coś takiego było, ale można ławo stworzyć z użyciem overpass. Jakie tagi dokładnie chcesz aby były wyświetlane?

Na dzień dzisiejszy np.:

historic=castle
historic=manor
historic=monument
historic=ruins

Choć z punktu widzenia turystycznego chyba wszystkie tagi “historic” są interesujące. Na mapach turystycznych “papierowych” przynajmniej tagi podane wyżej są narysowane.

Tak na szybko: http://overpass-turbo.eu/s/c1

O coś takiego mi chodziło! Ale dwa pytania: jak taką informację wyświetlić jeszcze jako podkład w josm (używam do planowania wycieczek - gener) oraz w osmand (używam jako nawigacji - zasadniczo ściągam online główną mapę osm, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby używać wersji wektorowej, generowanej na bieżąco).

Jeśli chodzi o JOSM to zakładka “Data” i tworzymy z zawartości plik osm. Potem można go zwyczajnie otworzyć w JOSM jako osobną warstwę. Jeśli chodzi o OsmAnd to nie mam pojęcia, ale może wystarczy nowy styl renderowania zrobić.

Osobiście do każdego miejsca atrakcyjnego dla turysty dodaje tourism=attraction - i wtedy łanie się takie obiekty renderują na różnych nakładkach na OSM:
http://www.openstreetmap.org/?lat=50.1298&lon=18.27792&zoom=16&layers=C
http://www.openstreetmap.org/?lat=50.129506&lon=18.274625&zoom=18&layers=M

Od siebie też taka mała prośba - czy można stworzyć odpowiednią nakładkę, która umożliwi wyświetlanie linków do artykułów z Wikipedii, które są dodawane do OSM.

tourism=attraction nie wszędzie się nadaje.

http://overpass-turbo.eu/s/c3

PS. Wie ktoś czy w overpass turbo da się ustawić tak, aby automatycznie odpalał “Run” po przesunięciu mapy?

Faktycznie dobrze to wygląda (choć bez odpowiedniej grafiki), ale pytanie, czy taka informacja jest przydatna na mapie głównej? Moim zdaniem tak i można byłoby z automatu dodać do obiektów z wybranymi tagami “historycznymi” tag “tourism=attraction”. Pytanie jak na to zapatruje się reszta społeczności?

W OsmAnd możesz wczytać przygotowany wcześniej plik gpx z interesującymi cię punktami. Menu: Zdefiniuj widok: ślad gpx. Pliki trzeba wrzucić do folderu osmand/tracks.

Myślę, że jeśli to jest faktycznie atrakcja turystyczna to może mieć taki tag, ale nie ma sensu dodawać do np. memoriałów.

Dzięki Dotevo:) A dałoby się stworzyć taką nakładkę na OSMapę? Coś na wzór warstwy na OSMapie: Geocache (Opencaching.pl)

Z taką prośbą do opiekuna strony (Yarl) :slight_smile: Nie chce się wbijać w nie mój obszar działań.
EOT.

Moje pytanie wzięło się w po obejrzeniu interesującej mapy na stronie http://zabytkidolnegoslaska.com.pl/index.php/zwiedzanie/mapa (prowadzącej w sumie na http://mapazabytkow.cba.pl/. Jak wskazuje nazwa, są na niej umieszczone dolnośląskie zabytki, głównie natury architektonicznej. Obiekty są oznaczone bardzo dokładnie - nie wskazują tylko nazwy miejscowości ale konkretny punkt.

Od właściciela strony otrzymałem pozytywną odpowiedź nt. użycia punktów w osm. Problem tylko w tym, że nie ma on dostępnych żadnych współrzędnych geograf. - wszystkie punkty są wstawione ręcznie, w oparciu o zdjęcia googla i “doświadczenie w terenie”. Pytanie: czy w związku z tym, że mapa jest oparta na google maps, to czy można użyć zaznaczonych przez właściciela punktów, tj. odczytać ich koordynaty z mapy?

Każdy produkt pochodny od GoogleMaps jest niepewny i nie importowałbym tego do OSM. Lepiej postarać się oznaczyć samemu na podstawie Bing, sugerując się lokalizacją podaną przez autora.

Polecam też artykuły na Wikipedii - tam często są podane dokładne namiary na dane miejsce. Np.
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82az_narzutowy_na_placu_Wolno%C5%9Bci_w_Raciborzu
A najlepiej zbierać punkty w terenie - przyjemne z pożytecznym:)

Mnie też bardzo brakuje mapy z atrakcjami turystycznymi na bazie osm działającej jak Waymarked Trails (interaktywnej, z informacjami o obiekcie z boku, linkiem do strony internetowej czy wikipedii). Znalazłem tylko takie coś: www.histosm.org ale działa wolno, pokazuje tylko nazwę obiektu, a linki do wikipedii nie działają. Interesuje mnie taka mapa głównie dlatego że dodaję do osm zabytki z listy “Wiki Lubi Zabytki”, a na osmapa.pl nie widać ich wszystkich (np. kiedy zabytkiem jest “Dawny…” a teraz w tym budynku mieści się coś innego) ,ale przede wszystkim brakuje mi tej interaktywności z WMT gdzie obok jest opis na podstawie tagów oraz linki do stron internetowych i wikipedii. Czy ktoś zna odpowiednik WMT z atrakcjami turystycznymi lub wie co można by zrobić w kierunku stworzenia takiego serwisu na bazie osm?

Na początek możesz próbować używać overpass-turbo prowizorycznie się nada.
To co ma tagi wikipedia:
http://overpass-turbo.eu/s/L8

Tourism z tagami wikipedia i bez
http://overpass-turbo.eu/s/L9

@tomek_w

Jeśli będziesz zainteresowany, możemy pchnąć dalej temat tej mapy. Zatrzymałem się z tym. Na forum nie było odzewu. Może to jest dobry moment ;).

Dla mnie bajka - czegoś takiego właśnie szukałem:)

A szkoda…

A dałoby radę zwiększyć odległość na której można kliknąć na “szczegóły” i dodać inne warstwy map?