Wiązanie drogi dojazdowej z numerem adresowym

Tworzenie tworów nie mających pokrycia w terenie ma tę wadę, że przyjdzie świeżak, który nie będzie wiedział, po co ktoś narysował taką linię i usunie. Relacja jest o tyle dobra, że a) trudniej ją zauważyć/usunąć, b) jest na innym poziomie abstrakcji (IMO bardziej właściwym)

Na razie mi się podoba :slight_smile:
EDIT: Zamieniłbym tylko rolę destination na to, żeby było zgodnie z innymi restrykcjami.

A czym innym jest nawigacja w wolnej przestrzeni? To graf z dodatkowymi wierzcholkami na wypuklych rogach przeszkod.

Tez mysle ze raczej byloby to zoptymalizowane i zrobione w preprocessing, w typowych przypadkach jest tak jak opisuje Polimerek: jest jedna lub kilka bram i do tych punktow trzeba jechac.

Są miejsca, w których z orto nie da się ustalić jakiejkolwiek drogi dojazdowej do zabudowań. Co sugerujesz w takiej sytuacji? Niedoskonałość podkładu nie jest powodem wprowadzania sztucznych (i dziwnych) rozwiązań.

A właściwie dlaczego to ma być restriction? Czasem właściwa droga dojazdowa jest zupełnie normalną ulicą prowadzącą również dalej (tu np. OSMR prowadzi ze złej strony: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=50.86504%2C16.32159%3B50.86606%2C16.32631#map=17/50.86543/16.32406 ).

Bo jest to restrykcja, mówiąca nawigacji “nie jedź najkrótszą drogą”? To ta sama kategoria co zakazy skrętu itp.

To juz wyzsza szkola jazdy, do rozpatrzenia jest bardzo wiele przypadkow (tereny prywatne ale z dostepem dla klientow, w godzinach otwarcia itp. itd.) i pewnie kiedys to bedzie dzialac. Ale nie zmienia to faktu ze tag access= powinien byc na drodze jesli nie jest publiczna.

Moze i tak, ale “restrykcja” nie powinna byc dodawana na podstawie zdjec. Nie wywnioskujesz z nich na pewno czyja to droga i jakie sa tam zawilosci, jedyne co mozesz wnioskowac, to – biorac pod uwage fizyczne przeszkody terenowe – ktora droga jest najkrotsza / najszybsza. Robisz to podswiadomie patrzac na zdjecia i powinnismy moc to samo wypatrzec z danych. To samo moze zrobic nawigacja.

Pewne heurystyki i tak musi miec, np. prowadzenie do wezlow otagowanych jako entrance, a nie do dowolnego punktu w budynku, prowadzenie do najblizszego parkingu, najblizszej bramy, itp.

No nic, zrobiłem relację dla przykładu z pierwszego postu: https://www.openstreetmap.org/relation/4855117

Zdaję sobie sprawę, że taka relacja jest protezą, ale w najbliższej przyszłości chyba tylko to ma szansę zadziałać. Poza tym, lepiej mieć takie przypadki zmapowane chociażby relacją - gdy kiedyś trzeba będzie to się poprawi lub nawet skasuje, jeśli ich istnienie będzie bezzasadne (gdy świat będzie zmapowany z dokładnością do każdego płotu, a nawigacje będą potrafiły wziąć te płoty pod uwagę) :wink:

Kolejny przykład:
budynek Bolesława Orlińskiego 6, Kraków: https://www.openstreetmap.org/way/261950128
Na tę chwilę OSRM prowadzi do tego adresu od strony ul. Kłosowskiego, co jest błędne ponieważ osiedle jest od tej strony ogrodzone i ciężko tam się dostać.
Zrobiłem restrykcje: https://www.openstreetmap.org/relation/5132017

Czy pojawiła się może jakaś nowa koncepcja w tym temacie? Problem od czasu do czasu się pojawia, np. ktoś zgłosił uwagę: http://www.openstreetmap.org/note/522954
Dorobiłem do tego relację: https://www.openstreetmap.org/relation/6024563 i zastanawiam się, czy nie powinniśmy jakiegoś proposala zrobić…

Co do ostatniej (świeżej) uwagi odnośnie Szczecin ul. Michałowskiego - sprawdziłem przed chwilą na Magic Earth i jest OK. Ciekawe która aplikacja nie poradziła sobie z tym adresem?

Sprawdzałem właśnie na Yanosiku i nie radzi sobie z tym adresem.
Ale tam mapa jest aktualizowana co jakiś czas, zatem relacja pewnie jeszcze nie jest znana.

Ja mam mapę z końca zeszłego roku w tym Magic Earth i pokazuje powyższe bez dodanej relacji przez Zbigniewa. Mam jeszcze Navmii z mapami także z końca zeszłego roku i tu prowadzi ciut inaczej też “poprawnie” w ulicę Michałowskiego ale na jej początek nie jak w magicu pod adres domu (sprawdzone przed chwilą).

W EBdirigo też poprawnie wskazuje drogę dojazdową pod sam dom (no prawie) do końca uliczki ;). Wygląda że janosik coś sobie kiepsko radzi z wytyczaniem adresów pod dom.

To ja dla przykładu sprawdziłem MapFactor Navigator z załadowanymi mapami OSM i też błędnie pokazuje Radkowskiego ale na danych z lutego.
Pewnie z miesiąc trzeba będzie poczekać do comiesięcznej aktualizacji map.

Zainstalowałem sobie tego mapfactora i …mnie poprowadził na Michałowskiego nie na Rodakowskiego po wpisaniu adresu Szczecin, Michałowskiego, i tu kazał wybrać opcje numeracyjną - wybrałem grupę numerów z 13.
A oto efekt wyznaczenia trasy do punktu docelowego:

Sprawdziłem tego Yanosika - po wpisaniu adresu Szczecin, Michałowskiego - prowadzi w ulicę, po dodaniu numeru faktycznie prowadzi w Rodakowskiego pod bramę wjazdową osiedla :frowning: czyli to bardziej wina oprogramowania yanosika niż błędu w mapie - nie radzi sobie z numeracją jak widać.

A tam, gadanie :wink: Po prostu numer 13 jest bliżej ulicy Rodakowskiego niż Michałowskiego, więc soft po prostu prowadzi trasą, która jest bliżej celu. To, że Mapfactor poprowadził prawidłowo wynika tylko z jego ułomności (przypisywanie grup numerów do odcinków).

EDIT:
A, nie zauważyłem, że EBdirigo dobrze poprowadziło - plus dla tej nawigacji :slight_smile:

To mam rozumieć Zbigniewie że reszta apek poza Yanosikiem jest ułomna bo prowadzi po wyszukiwanym adresie pod sam adres: EBdirigo i Magic Earth, lub w uliczkę docelową: Navmii, Mapfacto?
Chyba nie tak to powinno wyglądać :wink:

Wpisujesz adres z numerem w obcym mieście i … dupa trafiasz w inną uliczkę a docelowy numer jest po drugiej stronie jakiegoś terenu zamkniętego i w dodatku niewidoczna z miejsca do którego doprowadziło nas urządzenie?
A Ty (przepraszam jakby co za to Ty) siedzisz i dodajesz restrykcje. Która na mapie pojawiła się jako uliczka serwisowa od miejsca na zawracanie w kierunku budynku posesji.
Idąc dalej to openstreetmap też jest ułomne bo po wpisaniu adresu prowadzi do końca dodanej przez Ciebie restrykcji? https://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=53.4549%2C14.4980%3B53.4532%2C14.5120#map=17/53.45261/14.51299&layers=N
Bez niej doprowadziła by do końca uliczki Michałowskiego :slight_smile: czyli w miejsce/adres wyszukiwany do którego CHCESZ dotrzeć :).

Chyba jednak nie.

EDIT

EBdirigo poprowadziło mnie ostatnio do fortu Gerharda w Świnoujściu na druga stronę Świny :frowning: - minu s dla niego (ale to wina chyba błędu mapy i miejsca) :wink:

Ja tylko tłumaczę, że numer 13 jest położony bliżej ulicy Rodakowskiego niż Michałowskiego. Jeśli któraś z nawigacji prowadzi w takiej sytuacji do końca ulicy Michałowskiego to tylko dlatego, że zastosowała jakąś “magię”, która w innej sytuacji może być szkodliwa i przynieść odwrotny skutek.

Czemu magię? Po prostu wpisuję ulice Michałowskiego i apka prowadzi na tę ulicę a nie na Rodakowskiego bo jest bliżej niestety bliżej w tym przypadku wynosi jakieś 400 metrów od miejsca docelowego.

Na razie na mapce przybyła droga serwisowa do posesji - prywatna!. A w zasadzie podjazd któremu brakuje ograniczenia dostępu. Na końcu po lewej jest otwarta bramka wjazdowa na posesję:
https://goo.gl/maps/Gg9LTksJ1k92

Wracając do magii - openstreetmap też ją zastosowało przy wyznaczaniu trasy?

Masz na myśli OSRM? Tam nie ma magii - trasa została wyznaczona o dane po mojej poprawce.

A bez Twojej poprawki pokazywało źle? Nie wiem wiem jedno - ciesze się że moje nawi pokazuje mi dokładnie gdzie chce jechać to raz dwa - nawet jeśli pokieruje mnie źle będe widział zarys budynku z numerem na mapce -Yanosikowi tego brakuje :).
Zrozumiałbym błąd gdyby jak to w centrum Szczecina jest nawi kierowała mnie źle pod adres znajdujący się na skrzyżowaniu dwu ulic - tu czesto nueracja klatki/wejścia od ulicy A ma niestety adres ulicy B :).
Tu mieliśmy przykład (powyżej - ulica Michałowskiego) gdzie po wpisaniu adresu z numerem trafialiśmy na całkiem inną ulicę :(. Bład miejsca docelowego wynosi dla samochodu około 2,6 km :frowning: i jakieś 6 minut jazdy.

W przypadku “naszego” adresu rozumiem gdyby błąd polegał na tym że wejście jest do domu było od ulicy Rodakowskiego a nawi uparcie kierowałaby pod adres wyszukiwany Michałowskiego 13.

Dla mnie (laika) każda nawi w takim wypadku powinna prowadzić pod numer 13 ale najbliżej ulicy wyszukiwanej docelowej czyli w “naszym” wypadku Michałowskiego a nie Rodakowskiego.

A teraz dodaj ograniczenie do swojej restrykcji :wink: - droga prywatna. Miłego.