Tworzenie tworów nie mających pokrycia w terenie ma tę wadę, że przyjdzie świeżak, który nie będzie wiedział, po co ktoś narysował taką linię i usunie. Relacja jest o tyle dobra, że a) trudniej ją zauważyć/usunąć, b) jest na innym poziomie abstrakcji (IMO bardziej właściwym)
Na razie mi się podoba
EDIT: Zamieniłbym tylko rolę destination na to, żeby było zgodnie z innymi restrykcjami.
A czym innym jest nawigacja w wolnej przestrzeni? To graf z dodatkowymi wierzcholkami na wypuklych rogach przeszkod.
Tez mysle ze raczej byloby to zoptymalizowane i zrobione w preprocessing, w typowych przypadkach jest tak jak opisuje Polimerek: jest jedna lub kilka bram i do tych punktow trzeba jechac.
Są miejsca, w których z orto nie da się ustalić jakiejkolwiek drogi dojazdowej do zabudowań. Co sugerujesz w takiej sytuacji? Niedoskonałość podkładu nie jest powodem wprowadzania sztucznych (i dziwnych) rozwiązań.
To juz wyzsza szkola jazdy, do rozpatrzenia jest bardzo wiele przypadkow (tereny prywatne ale z dostepem dla klientow, w godzinach otwarcia itp. itd.) i pewnie kiedys to bedzie dzialac. Ale nie zmienia to faktu ze tag access= powinien byc na drodze jesli nie jest publiczna.
Moze i tak, ale “restrykcja” nie powinna byc dodawana na podstawie zdjec. Nie wywnioskujesz z nich na pewno czyja to droga i jakie sa tam zawilosci, jedyne co mozesz wnioskowac, to – biorac pod uwage fizyczne przeszkody terenowe – ktora droga jest najkrotsza / najszybsza. Robisz to podswiadomie patrzac na zdjecia i powinnismy moc to samo wypatrzec z danych. To samo moze zrobic nawigacja.
Pewne heurystyki i tak musi miec, np. prowadzenie do wezlow otagowanych jako entrance, a nie do dowolnego punktu w budynku, prowadzenie do najblizszego parkingu, najblizszej bramy, itp.
Zdaję sobie sprawę, że taka relacja jest protezą, ale w najbliższej przyszłości chyba tylko to ma szansę zadziałać. Poza tym, lepiej mieć takie przypadki zmapowane chociażby relacją - gdy kiedyś trzeba będzie to się poprawi lub nawet skasuje, jeśli ich istnienie będzie bezzasadne (gdy świat będzie zmapowany z dokładnością do każdego płotu, a nawigacje będą potrafiły wziąć te płoty pod uwagę)
Co do ostatniej (świeżej) uwagi odnośnie Szczecin ul. Michałowskiego - sprawdziłem przed chwilą na Magic Earth i jest OK. Ciekawe która aplikacja nie poradziła sobie z tym adresem?
Sprawdzałem właśnie na Yanosiku i nie radzi sobie z tym adresem.
Ale tam mapa jest aktualizowana co jakiś czas, zatem relacja pewnie jeszcze nie jest znana.
Ja mam mapę z końca zeszłego roku w tym Magic Earth i pokazuje powyższe bez dodanej relacji przez Zbigniewa. Mam jeszcze Navmii z mapami także z końca zeszłego roku i tu prowadzi ciut inaczej też “poprawnie” w ulicę Michałowskiego ale na jej początek nie jak w magicu pod adres domu (sprawdzone przed chwilą).
W EBdirigo też poprawnie wskazuje drogę dojazdową pod sam dom (no prawie) do końca uliczki ;). Wygląda że janosik coś sobie kiepsko radzi z wytyczaniem adresów pod dom.
To ja dla przykładu sprawdziłem MapFactor Navigator z załadowanymi mapami OSM i też błędnie pokazuje Radkowskiego ale na danych z lutego.
Pewnie z miesiąc trzeba będzie poczekać do comiesięcznej aktualizacji map.
Zainstalowałem sobie tego mapfactora i …mnie poprowadził na Michałowskiego nie na Rodakowskiego po wpisaniu adresu Szczecin, Michałowskiego, i tu kazał wybrać opcje numeracyjną - wybrałem grupę numerów z 13.
A oto efekt wyznaczenia trasy do punktu docelowego:
Sprawdziłem tego Yanosika - po wpisaniu adresu Szczecin, Michałowskiego - prowadzi w ulicę, po dodaniu numeru faktycznie prowadzi w Rodakowskiego pod bramę wjazdową osiedla czyli to bardziej wina oprogramowania yanosika niż błędu w mapie - nie radzi sobie z numeracją jak widać.
A tam, gadanie Po prostu numer 13 jest bliżej ulicy Rodakowskiego niż Michałowskiego, więc soft po prostu prowadzi trasą, która jest bliżej celu. To, że Mapfactor poprowadził prawidłowo wynika tylko z jego ułomności (przypisywanie grup numerów do odcinków).
EDIT:
A, nie zauważyłem, że EBdirigo dobrze poprowadziło - plus dla tej nawigacji
To mam rozumieć Zbigniewie że reszta apek poza Yanosikiem jest ułomna bo prowadzi po wyszukiwanym adresie pod sam adres: EBdirigo i Magic Earth, lub w uliczkę docelową: Navmii, Mapfacto?
Chyba nie tak to powinno wyglądać
Wpisujesz adres z numerem w obcym mieście i … dupa trafiasz w inną uliczkę a docelowy numer jest po drugiej stronie jakiegoś terenu zamkniętego i w dodatku niewidoczna z miejsca do którego doprowadziło nas urządzenie?
A Ty (przepraszam jakby co za to Ty) siedzisz i dodajesz restrykcje. Która na mapie pojawiła się jako uliczka serwisowa od miejsca na zawracanie w kierunku budynku posesji.
Idąc dalej to openstreetmap też jest ułomne bo po wpisaniu adresu prowadzi do końca dodanej przez Ciebie restrykcji? https://www.openstreetmap.org/directions?engine=osrm_car&route=53.4549%2C14.4980%3B53.4532%2C14.5120#map=17/53.45261/14.51299&layers=N
Bez niej doprowadziła by do końca uliczki Michałowskiego czyli w miejsce/adres wyszukiwany do którego CHCESZ dotrzeć :).
Chyba jednak nie.
EDIT
EBdirigo poprowadziło mnie ostatnio do fortu Gerharda w Świnoujściu na druga stronę Świny - minu s dla niego (ale to wina chyba błędu mapy i miejsca)
Ja tylko tłumaczę, że numer 13 jest położony bliżej ulicy Rodakowskiego niż Michałowskiego. Jeśli któraś z nawigacji prowadzi w takiej sytuacji do końca ulicy Michałowskiego to tylko dlatego, że zastosowała jakąś “magię”, która w innej sytuacji może być szkodliwa i przynieść odwrotny skutek.
Czemu magię? Po prostu wpisuję ulice Michałowskiego i apka prowadzi na tę ulicę a nie na Rodakowskiego bo jest bliżej niestety bliżej w tym przypadku wynosi jakieś 400 metrów od miejsca docelowego.
Na razie na mapce przybyła droga serwisowa do posesji - prywatna!. A w zasadzie podjazd któremu brakuje ograniczenia dostępu. Na końcu po lewej jest otwarta bramka wjazdowa na posesję: https://goo.gl/maps/Gg9LTksJ1k92
Wracając do magii - openstreetmap też ją zastosowało przy wyznaczaniu trasy?
A bez Twojej poprawki pokazywało źle? Nie wiem wiem jedno - ciesze się że moje nawi pokazuje mi dokładnie gdzie chce jechać to raz dwa - nawet jeśli pokieruje mnie źle będe widział zarys budynku z numerem na mapce -Yanosikowi tego brakuje :).
Zrozumiałbym błąd gdyby jak to w centrum Szczecina jest nawi kierowała mnie źle pod adres znajdujący się na skrzyżowaniu dwu ulic - tu czesto nueracja klatki/wejścia od ulicy A ma niestety adres ulicy B :).
Tu mieliśmy przykład (powyżej - ulica Michałowskiego) gdzie po wpisaniu adresu z numerem trafialiśmy na całkiem inną ulicę :(. Bład miejsca docelowego wynosi dla samochodu około 2,6 km i jakieś 6 minut jazdy.
W przypadku “naszego” adresu rozumiem gdyby błąd polegał na tym że wejście jest do domu było od ulicy Rodakowskiego a nawi uparcie kierowałaby pod adres wyszukiwany Michałowskiego 13.
Dla mnie (laika) każda nawi w takim wypadku powinna prowadzić pod numer 13 ale najbliżej ulicy wyszukiwanej docelowej czyli w “naszym” wypadku Michałowskiego a nie Rodakowskiego.
A teraz dodaj ograniczenie do swojej restrykcji - droga prywatna. Miłego.