Węzły drogowe

niestety całe zachodniopomorskie tak wygląda, czyli S6, S3…ostatnio to zauważyłem jadąc autem i szczerze mówiąc się troszkę pogubiłem, bo na nawigacji nie wyglądało to zbyt czytelnie np:
https://www.openstreetmap.org/#map=16/53.5900/14.8637

Nie wspominając o nazwie “Autostrada”.

Niestety nie tylko w Zachodnio-Pomorskim są takie “kolorowanki”…
https://www.openstreetmap.org/#map=17/52.16836/21.20416
https://www.openstreetmap.org/#map=17/50.00134/19.94097
https://www.openstreetmap.org/#map=17/51.27426/15.79596

Btw to mi też się to nie podoba i mogę pomóc w usuwaniu tych kolorowanek.

Kiedyś poprawiałem geometrię na S22 (droga ekspresowa jednojezdniowa) i mam pytanie. Obecnie jest jako trunk, czy to jest poprawne? Jeżeli nie, to jak powinna być otagowana?

Edit: Kurcze, szkoda, że mój post został zaakceptowany tak późno…

…która jest nazwą urzędową i fizycznie występuje na tabliczkach SIM na węzłach.

Ten węzeł jest tak właściwie otagowany błędnie, bo ani “ani od znaku do znaku”, ani cała łącznica. Takiej metody tagowania (czyli secondary_link dla łączincy do secondary i trunk_link dla łącznicy do trunka) w ogóle nie stosujemy i nigdy nie stosowaliśmy.

Ale jeszcze dalej jest kontynuacja:

A potem powstają takie dziwactwa jak dojazd do https://www.openstreetmap.org/way/241832030 prowadzący przez motorway_link. Tymczasem to zwykła droga, dojechać i dojść może tam każdy.

Nic podobnego. To dawno temu proponowana przez Zibiego metoda i spotykana wówczas dość często.
Najbardziej sensowna - wg mnie - bo jasno informuje, do której drogi się dojedzie.

Zgadza się, zapis ten to jest sedno mojej propozycji.
Jeśli dana łącznica prowadzi tylko i wyłącznie z/na motorway, to powinna być w całości (tzn. na całym odcinku, który prowadzi tylko i wyłącznie z/na motorway) otagowana motorway_link.

Znalazłeś błędnie oznakowany węzeł. To jest do poprawy.
Ale to też dobra ilustracja do tego zagadnienia. Motorway_link powinno być tylko do zjazdu na OUA.

Proponuję nie wymyślać jakichś nowych metod, tylko dostosować się do zasad mapowania w pozostałych państwach europejskich.

Znam oryginalny temat z dyskusją o węzłach i doskonale wiem, że Zbigniew (i nie wiem czy ktoś jeszcze) tak tagował i była taka propozycja, ale nie przeszła. Obecny system został wówczas przez autora nagłówka na wikipedii skwitowany tak:

I to obowiązuje (chociaż niestety wzmianki o możliwości tagowania całego łącznika nie ma na wiki).
https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=19224

Aczkolwiek, jeśli dojdzie do jakieś do jakiejś większej dyskusji i głosowania możemy taką opcję też dodać. A nuż ma więcej zwolenników niż myślę?

Poprawiłem węzeł Kostomłoty.

Tak wyglądał wcześniej:

O ile w całości zgadzam się z postem otwierającym, to tagowanie _linkiem do zjazdu nie uważam za dobre. To jest tylko zjazd, a nie skrzyżowanie, do tego zamykany bramą, teoretycznie niedostępny dla osób postronnych. I teoretycznie “normalny użytkownik” drogi wjeżdżając na skrzyżowaniu nie powinien zawracać na wjeździe do obwodu.

Naprawdę autostrada ma nazwę Autostrada? A nie jest to przypadkiem A6? To tak jakby ktoś nazwał ulicę “Ulica”.

Nazwa głupia, ale chyba tak samo oficjalna, jak fragmenty ekspresówek w Warszawie mające nazwy aleja Armii Krajowej, aleja Legionów Piłsudskiego, aleja POW, ulica Toruńska itd. A6 to ref, a nie nazwa. Na takie nazwy nadawane lokalnie nakładać się mogą jednak jeszcze nazwy rządowe jak Autostrada Wolności i Autostrada Bursztynowa.

Da się w ogóle zrobić jakąś ankietę w tej sprawie? Jakieś głosowanie?
Żeby sprawa nie przepadła w próżni, tylko została rozwiązana.

Przypominam, że to jest autostrada z lat 30-stych więc nazwa Autostrada powstała pewnie kiedy była to jedyna autostrada w okolicy a nikt jeszcze nie marzył o A6 czy innych takich numeracjach :-).

Propozycja jest taka, zresztą omówiona na wczorajszym zebraniu OSM. Przenieśmy dyskusję na wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:highway%3Dmotorway#W.C4.99z.C5.82y_drogowe

głosowanie tak jak w przypadków nowych tagów i tyle, przy okazji zrobimy troche korekt w wiki na stronach drogowych. Co ty na to?

Zrobię tak: przejrzę i uzupełnię tę stronę, dodam przykłady https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Highway_link
(Nawiasem mówiąc, strona wygląda na niezbyt dobre tłumaczenie z angielskiego i nie ma tam wzmianki o “specyficznych zasadach” stosowanych na polskich mapach.)

Potem zrobimy głosowanie, które będzie dotyczyło usunięcia wzmianki w artykule
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Znakowanie_dr%C3%B3g_w_Polsce#Kwestia_typu_.C5.82.C4.85cznik.C3.B3w_dr.C3.B3g_.28.2A_link.29

I elegancko :smiley:

 1. Te “kolorowanki” w zachodniopomorskim pewnie wynikają z tego, że użytkownik sobie przyjął za cel postawienie granicy między highway a drogą innej katogorii dokładnie w miejscu, w którym drogowcy wbili znak, że zaczyna się autostrada. Także miał swoją logikę i uzasadnienie, aczkolwiek nie mam zawiaru tej logiki bronić, bo też wolałbym to dociągnąć jak na innych węzłach w Polsce.

 2. https://www.openstreetmap.org#map=17/52.16889/21.20419 - Jeśli chodzi o ten węzeł to ja się bawiłem z S2 przed otwarciem i cały czas ten węzeł bym wręcz w całości na “czerwone” trunk. Jednak tuż po otwarciu ktoś stwierdzić, by te łącznice pod wiaduktami dać na żółto. Jednak zczaiłem o co chodziło. Edytujący rozumie to jako drogi lokalne, wyłączone spoza łącznic ekspresowych. W sensie jeśli wyznaczamy trasę w ten sposób: https://www.openstreetmap.org/directions?engine=fossgis_osrm_car&route=52.16975%2C21.20352%3B52.16942%2C21.20289
  to żeby nawigacja nie prowadziła przez łącznice trunk. W rezultacie tak zostawiłem i niczego nie zmieniałem, bo to znowu się objawia kwestia interpretacji danego autora

 3. Najwięcej trudności sprawiają mi koniczynki. Zwłaszcza takie gdzie krzyżują się drogi róznych klas. Tak jak tutaj
  https://www.openstreetmap.org#map=17/53.09459/17.89648. ten węzeł w Bydgoszczy to jest w ogóle jakis skomplikowany, bo tam jeszcze jakies drogi lokalne dochodzą. Często nie wiem czy kolor danej łącznicy jest dobry czy jednak zły, czasem to nie ma logiki. Jedna z tych łącznic była zresztą edytowana naprzemiennie przez dwóch użytkowników, bo każdy chciał postawić na swojej wersji XD

 4. Kwestia węzłów, gdzie łącznice są tak naprawdę kontynuacją drogi ekspresowej.
  Spójrzcie na ten węzeł: https://www.openstreetmap.org/?query=PKP%20Miedzeszyn%2051%2C%20Patriot%C3%B3w%2C%20Miedzeszyn%2C%20Wawer%2C%20Warszawa%2C%20wojew%C3%B3dztwo%20mazowieckie%2C%2004-900%2C%20Polska#map=17/51.43470/22.12477
  W tym przypadku S12 skręca na zachód i oczywiście na łącznicach mamy ref=nr_drogi. No i taka sytuacja, czy wtedy nie brać “trunk_link” tylko samo “trunk”, aby droga wyświetlała się grubiej na mapie. Zauważyłem, że na wielu renderach zwykłe łącznice są jak zwykłe kreseczki przy grubych krekach oznaczających ekspresówki, no i na większym powiększeniu to dziwnie wygląda
  To https://map.snapchat.com/@52.202617,20.840486,13.90z vs https://map.snapchat.com/@51.440488,22.116764,12.97z

Także tyle moich wstępnych myśli

Tak było.

Jeśli węzeł łączy dwie drogi, to sytuacja jest jasna.
Ale tutaj węzeł łączy więcej niż dwie drogi, więc sytuacja jest specyficzna. Tutaj mamy dwie drogi “secondary” i drogę typu “trunk”. W takim przypadku jako “trunk_link” należy oznaczyć tylko łącznice prowadzące bezpośrednio z i na “trunk”. Innymi słowy - łącznice pozwalające przemieszczać się pomiędzy drogami niższej rangi nie powinny być “trunk_link”*.
Nie jest to mój wymysł, jak się wczytać w opis na OSM wiki to można tam to znaleźć.

*Chyba, że według oznakowania obowiązują na nich takie same restrykcje jak na drodze trunk, ale na węźle Patriotów tak nie jest.

No tak, ten węzeł jest trudny. W takiej sytuacji oprócz ogólnych zasad trzeba by się jednak posiłkować oznakowaniem - tzn. czy dany fragment łącznicy jest objęty oznakowaniem drogi ekspresowej czy nie, i co za tym idzie czy może być wykorzystywany przez ruch “lokalny” czy nie.
Do zweryfikowania w terenie.

Miałeś na myśli ten węzeł
https://www.openstreetmap.org/#map=17/51.43486/22.12559

Jest on źle otagowany, bo nie powinno być sytuacji, w której autostrada rozdziela się na dwie autostrady. W takim przypadku zawsze jedna z tych odnóg powinna być otagowana jako “_link”. To też gdzieś można wyczytać w opisach na OSM wiki.

Niestety co do węzłów na A6 obok Szczecina można być bezradnym. Tamtejszy użytkownik pilnuje ich bacznie i zmiana tagów nic da, bo i tak i przywróci według swojego sposobu