Wesołe mapowanie (wspólne uzupełnianie danych)

Dzisiaj napisałem stronkę tak trochę na szybko, ale jeśli będzie zainteresowanie to będę ją dalej rozwijał.
http://gdziezjem.bl.ee/#8/51.315/19.006

Na stronce można wybrać kuchnię, dietę i kilka innych tagów. Pokazuje otwarte restauracje na zielono, zamknięte na czerwono. Są spore braki więc zachęcam do mapowania :slight_smile: Dodatkowo chętnie wysłucham opinii i sugestii.

Warto by się zdecydować co do języka - polski czy angielski. Z ciekawości - czy bary mleczne podpadają przy mapowaniu pod amenity=restaurant?

PS

Kiepskim pomysłem jest przycisk set, sporo czasu minęło zanim go zauważyłem i zrozumiałem że muszę go nacisnąć by mieć filtrowanie.

Gdzie jest coś po polsku? Nazwa strony to nazwa własna i może być nawet w języku aborygenów.

Zdaję sobie z tego sprawę, ale zaciąganie danych z overpass jest czasochłonne i dodatkowo nie widzę sensu, aby użytkownik go obciążał kilkając kilkanaście razy w menu zanim wybierze odpowiednią kombinację.

Ale dziękuję za uwagi. Strona wylądowała tutaj ponieważ liczę, że znajdą się chętni, którzy pouzupełniają dane tak, aby stronka była bardziej funkcjonalna.

Jest w planach obsługa amenity=cafe?

Aczkolwiek na stronach też nie zawsze jest dobrze - dosłownie kilka dni temu się zdziwiłem, że knajpka jest czynna o godzinę krócej, niż podaje na swoim profilu Facebooka…

Natomiast znalazłem narzędzie na Androida, które jest dla mnie bardzo atrakcyjne, bo nigdy nie pamiętam, które sklepy i knajpy kiedy są czynne, a telefon zawsze mam pod ręką:

http://www.myopeninghours.net

Co ważne, daje się to synchronizować z OSM.

Myślałem o stronce w wesji do “picia”. Puby, kawiarnie i podobne. Chyba, że widzisz to jakoś na tej stronie?

Ja do tego używam osmanda :slight_smile:

O, a gdzie on ma pokazywanie i dodawanie godzin otwarcia?

W MOH dodaje się bardzo miło, przez formularz (więc nie zawraca głowy składnią ani jej błędami), no i pokazuje potem na liście za pomocą kolorowych kropek, które punkty są czynne, które nie, a które zaraz się zamykają.

Ja dodaje zapisując sobie w notkach lub za pomocą programu vespucci. Jeśli chodzi o pokazywanie to gdy dajesz szukaj np. sklep to zielone strzałki oznaczają otwarte miejsca, a czerwone zamknięte. Godziny można odczytać gdy się da więcej informacji o POI.

Czemu nie. Byle przełączanie nie równało się z ładowaniem strony od zera, poza tym można by na jednej mapie (jako kolejna opcja) wyświetlać wszystko razem.

Mała aktualizacja :slight_smile: obecnie jest 5296 node, 1756 way. A więc wzrost 6361 do 7052 (10% w ciągu 1,5 miesiąca)

Właśnie wyedytowałem miejscowości
Bągart w powiecie sztumskim oraz
Stalewo w powiecie elbląskim. Miejsca te zostały potwornie zamapowane przez użytkownika
aleksander25. Wiele POI zaznaczonych wyłącznie poprzez name=(…), bez żadnych innych tagów! Drogi rysowane byle jak, często bez najmniejszego przypuszczalnego związku z tym, co widać na podkładzie z ortofoto Geoportalu. Jakieś pourywane, z niczym niepołączone tracki (to chyba miały być podjazdy do posesji?), domy pozaznaczane jako niechlujne, krzywe czworokąty z landuse=farmyard, inne absurdy, nic się kupy nie trzyma… Popoprawiałem tam sporo, ale na dziś kończę. Jak ktoś lubi poprawianie cudzych błędów, to zachęcam do zainteresowania się tymi miejscowościami, ja na razie wysiadam :expressionless:

Pisałeś już do niego informując o błędach?

Napisałem, zawsze piszę do sprawcy kiedy trafiam na takie kwiatki :slight_smile: Choć rzadko kiedy ktoś odpowiada.

Może by tak zrobić porządek z kominami? Bo są takie kwiatki jak w Wałbrzychu, gdzie ktoś zasugerował się tylko długością cienia nie zauważając, że obok normalny dachowy komin też rzuca cień podobnej długości:
http://overpass-turbo.eu/s/2vZ
A z drugiej strony brakuje wielu naprawdę dużych kominów (np. elektrociepłowni we Wrocławiu).

Nie rysowałem tego drugiego komina (chodzi ci chyba o ten na Pn-Zach od tych 4), bo rzuca on cień na ukośny dach więc choć pozornie cień jest podobnej długości to komin jest 2 razy niższy od tego komina stojącego tuż przy tym najwyższym.
Nie bardzo rozumiem co Ci się nie podoba.Czy to, że na fabryczce za dużo kominów czy, że za mało?
Raczej, że za dużo. Uważam, że kominy to ważny element krajobrazu bardzo ułatwiający lokalizacje w gąszczu podobnych domów jak np niska fabryczna zabudowa Wałbrzycha.
Piszesz o normalnym , rozumiem typowym niskim kominie 50-100 cm, których tam kilka na północ od najwyższego.
Jednak komin dający cień 7,6 m, nie jest 'normalnym" domowym a fabrycznym, bo narożne kamienice mające 5 kondygnacji i wysokie sklepy dają cień 17 m, czyli tyle ile maja wysokości .Zatem słońce świeci pod kątem ok. 45 stopni co oznacza, że ten komin ma mniej więcej tyle samo wysokości co długość cienia ,zatem prawie 8 m.
Może sam w sobie nie zasługiwałby na wymalowanie, jednak skoro stoi w grupie kilku kominów starej fabryczki to się załapał mimo, że jest 3 razy niższy od najwyższego.
Dziwi mnie szukanie problemów (nadmiarowości?) w takich szczegółach gdy 80.000 Wałbrzych był dopiero co białą plamą.
Zrobiłem już wszystkie większe miasteczka w okolicy (ty zrobiłeś zdaje się Świebodzice ), więc się przymierzam do Wałbrzycha. Ledwie ruszyłem ale liczyłbym na współpracę, a nie na pokazywanie na forum “nadmiarowego” (jak rozumiem) komina.
Co do Wrocławia to niedawno brakowało tak wielkich elementów jak Wyspa Rędzińska i śluzy, więc zapewne jeszcze wiele braków się znajdzie.
Ja Wrocławia nie mapuję, bo był zaimportowany.Jest wielu potencjalnych oraz aktywnych mapowiczów , a poza Wrocławiem kilkudziesięciotysięczne miasta to były białe plamy.

P.S.
Widziałem, że masz tracka do czerwonego szlaku ze Świebodzic.Wczoraj trochę przedłużyłem szlak ale jeśli masz tracka sprzed paru dni ze sprawdzonym przebiegiem to byłby pomocny, bo tam w lasach gęste ścieżki i może być mały błąd.

Na przykładzie Elektrociepłowni Łęg w Krakowie, gdzie mamy (w celach testowych) jeden komin jako obszar a drugi jako węzeł.
http://www.openstreetmap.org/?mlat=50.05483&mlon=20.00467#map=18/50.05483/20.00467

Mamy problemy:

  1. Tag “man_made=chimney” jest tylko dla węzłów. Czyli nie ma sensu rysowanie jego średnicy u podstawy, a to chyba jest bardzo istotne.
  2. Komin na dachu budynku (jako niezależny budynek?).
  3. Rendering.
    OSM.org w ogóle nie pokazuje kominów.
    3D aplikacje - różnie.

Ostatnio “building=chimney” dodałem do “man_made=chimney”, jako iż nie jest to (chyba) błędne a obiekt się ładnie pokaże na mapach.

To może dla przypomnienia, że ten temat nie ma głównie wytykać błędów :wink: :

Proponuję więc kominy (bo czemu nie? :wink: ).

Oczywiście za dużo. Zauważasz pochyłość dachu tam, gdzie Ci pasuje, a gdzie nie, to nie zauważasz. Ale znacznie bardziej chodziło mi o to, że nawet we Wrocławiu, gdzie podejrzewam istnienie kilku poważnych mapowiczy (tylko na podstawie tego, że jest dość dokładnie wyrysowany), jedyne kominy, które są wyrysowane są to jakieś kominy na obrzeżach (zapewne ktoś uzupełniał tam dokładniej białe plamy) a brakuje naprawdę dobrze widocznych we Wrocławiu kominów np. elektrociepłowni. W Wałbrzychu właśnie zrobiło się bardzo podobnie ;). To jest właśnie powód, dla którego proponuję “akcję” z kominami. Tym bardziej, że jest to ważny punkt orientacyjny w terenie, widoczny z bardzo daleka.

Ja mapuję nowe kominy po obrysie dodając tag do obrysu niezgodnie z wiki (oczywiście tylko dla całkiem nowych obiektów), ale robię tak bo:

  1. obrys kominu jest zwykle ważny na ziemii
  2. robienie osobno obrysu i osobno punktu w centrum z tagiem jest dublowaniem obiektów
  3. osm ewoluuje, niech więc ewoluuje we właściwym kierunku, podobnie jak tagi dotyczące transportu ;).
    Rusyję tego na tyle mało, że w razie czego jestem w stanie to szybko poprawić :wink:

PS.

Jeśli masz być może starszego tracka to przedłużaj, mój skończył się tak naprawdę na torach kolejowych - resztę rysowałem z pamięci. Jeśli nie masz tracka - zostaw - to jest w moich rzeczach do skończenia w pierwszej kolejności (z racji tego, że warstwa ze szklakami na osmapa.pl odświeża się najwolniej), a za tydzień lub dwa powinienem mieć dość czasu na spacerek z gps’em większym kawałkiem szlaku ;).

Pomysł z kominami chyba nie był najlepszy. Proponuję zatem coś prostszego: naprawa błędów routingu (czyli nie połączone drogi). Weźmy taki np. Namysłów:
http://tools.geofabrik.de/osmi/?view=routing&lon=17.73408&lat=51.08072&zoom=13&overlays=unconnected_major1,unconnected_major2,unconnected_major5
(część z tych błędów poprawiłem, ale jako że wcześniej poprawiłem cały (chyba) Dolny Śląsk, to już mi się znudziło - dość monotonne to jest :wink: ).

Kolejny pomysł na akcję nie wymagająca wielkich nakładów pracy.
Tu widać, że Polskę od Zachodu oddziela granica cywilizacyjna.
Oni wiedzą jaką mają szerokość torów kolejowych, a my nie.
http://www.itoworld.com/map/159?lon=16.63231&lat=51.77750&zoom=6&fullscreen=true
Mapy Ito odświeżają się chyba codziennie wieczorem tak, że w 2-3 dni dałoby się nasze tory opisać by nic czarnego nie pozostało.
Uwaga na wąskotorówki, ale tory łączące miasta to zapewne standard.
No i może ktoś podpowie jak tagujemy gauge=1435 gauge=standard czy jeszcze inaczej
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:gauge?setlang=pl