"wesołe mapowanie" AED

Hej!

Postanowiłem pociągnąć temat zaproponowany przez przemasa http://bit.ly/1aGPjpQ i oto co ustaliłem.
Teoretycznie jest stronka http://www.ratujzsercem.pl/Map.aspx?address= i wszystko byłoby fajnie,
ale niektóre ich lokalizacje są wzięte nie wiem skąd. Na przykład są 3 AED’y na lotnisku w Balicach pod Krakowem.

http://www.ratujzsercem.pl/Map.aspx?address=Balice

a gdzie rzeczywiście są AED’y? http://osrm.at/5wY
Prawie 4 kilometry dalej. Mają rozmach chłopaki, czy może raczej zamach jak zwykł nazywać rzeczy po imieniu poseł Antoni, jeśli ktoś w stresie pojedzie w punkt a nie w adres.

I ciąg dalszy:
zadzwoniłem na lotnisko pani grzecznie odmówiła informacji ponieważ jestem osobą prywatną LOL! Pani podała numer do pana Kłosińskiego, odpowiedzialnego za AED’y, numer milczy.
Zadzwoniłem ponieważ wychodzi to taniej (prawie nic) niż płacenie za parking.

Ciekawe, czy ten, kto zapłacił za sprzęt wie, że jego umiejscowienie jest tajne? Czy to może Urząd Miasta Krakowa?

Nie, nie leczę się psychiatrycznie.
Chyba oleję temat, bo w szkole w Kryspinowie jest stacja pogotowia i przyjeżdżają w 5-6 minut.
Tomek Jabłoński, tomek.jablonski@outlook.com

Poważnie? Z tego co pamiętam tam są same domy prywatne, jakaś kaplica (ale to na wzgórzu), jeździłem tamtędy podczas remontu wiaduktu nad A4 - udręka. Rozumiem błąd, nierzetelne dane, ale właściwie po co te urządzenia w tym miejscu?

Resztę pomijam milczeniem, choć to wygląda jak jakaś kolejna aferka - to się do mediów nadaje a nie na mapę :slight_smile:

Dla przypomnienia dla nowicjuszy:

**Forum rules:
**Political discussions related to OpenStreetMap are welcome, but discussions on religion or other non-openstreetmap politics are considered off-topic and will be moderated. Personal attacks: same deal.

. Continued violation may lead to a temporary ban (a.k.a. cool-off period). If this doesn’t help a permanent ban is possible.
Moderation is not a pleasant duty and the moderators will not read every topic, but -as in any community- not everyone will be able to contribute to the community in a positive way. So moderation is sometimes needed. If you think a topic is decending into personal attacks, religious or **political **offtopic discussions please report this using the “Report” link shown for each post. Do not feed the troll.
Please try to keep discussions on topic and positive. Thank you all.

Nie no bez przesady. Zamach na życie użytkownika aed. A polityka to tylko tak mi wpadła mimochodem. Obiecuje że już nie będę.
Aedy według Urzędu Miasta są na lotnisku. I taki jest adres podany na tej udającej poważną stronce
Tomek

Nie ma sprawy Tomku. Co do meritum calkowicie sie z Toba zgadzam. Po prostu staramy sie trzymac z dala od tych spraw.
Serdecznie pozdrawiam,
Marek

Taa, jasne.

+1

Co do aed to jest szansa dla nas skoro inne mapy nawalaja. Problem w tym ze czesto sa gdzies pochowane :confused:

Mapa na ratujzsercem.pl pokazuje gdzie szukać tych pochowanych więc może służyć jako punkt wyjścia do weryfikacji.
BTW większość z widocznych na tamtej mapie jest pochowana po różnych firmach. A z drugiej strony kojarzę kilka firm, gdzie widziałem w biurach AED a na tamtej mapie ich nie ma.
O ile informacja o godzinach dostępnści jest zrozumiała (skoro sa gdzieś wewnątrz), to już adnotacja, że AED dostępny jest “dla pracowników” wydaje się niemal kuriozalna.
Czyżby to miało oznaczać, że dla człowieka “z ulicy”, który będzie wymagał reanimacji gdzieś w pobliżu takiego “prywatnego” AED zasady uzycia są inne niż dla pracownika?

Jest propozycja tagowania, ale chyba wymaga uzupełnienia własnie o tą szczegółową lokalizację indoor (jakiś tag z komentarzem?) bo same współrzędne punktu to za mało, żeby szybko namierzyć w potrzebie.
W każdym razie na OSM jesteśmy w tym temacie (w PL ) do tyłu: http://www.tappenbeck.net/osm/maps/deu/index.php?id=1029&zoom=5&lat=49.21711&lon=5.62394&layers=B00TTTF

Ręce opadają, chyba kolejna aferka.

Znalazłem gdzieś, na jakiejś rządowej stronie plik gpx z wykazem placówek całodobowej opieki medycznej na terenie małopolski.
Po AED to kolejny przykład podania kupy informacji. niestety z przewagą kupy.
Nie sprawdziłem jeszcze całego pliku ale jedna z wymienionych placówek zaznaczona była 1.55 km od faktycznego miejsca na prywatnej posesji.

Czy jest możliwe, żeby format lat/lon xx.xxxxxx czyli taki jak w na stronie głównej OSM był w różnych systemach, które się o tyle różnią?
Drugie pytanie, jak to tagować? wiadomo opening_hours, ale dalej emergency=yes i amenity=doctors wystarczy?

PS. Postaram się przypomnieć skąd jest ten gpx.

Tomek

Tu jeszcze jest lista lokalizacji AED w Bydgoszczy, która może się przydać do weryfikacji w terenie.

Ale mam również w temacie AED takie przemyslenie - że “wesołe mapowanie” własnymi siłami to jest trochę droga donikąd.
Nawet jeśli (załóżmy optymistycznie) wprowadzimy na OSM bieżacy stan korzystając z dostępnych źródeł, to szansę na zachowanie aktualności danych jest mała bo skąd instytucje/firmy kupujące nowe AED będą wiedziały, że jest takie miejsce jak OSM gdzie należy zgłosić lokalizację i wszystkie szczegóły.
Jak na razie jedynym projektem, który stara się całościowo patronować sprawie, jest znany w instytucjach związanych z ratownictwem (i cytowany w mediach), jest przytoczony tu ratujzsercem.pl .
Dlatego uważam, że moglibyśmy (jako stowarzyszenie OSM) nawiązać z nimi współpracę, z której korzyści byłyby obustronne:

  1. Migracja danych projektu (i mapy) do OSM i pokazanie ludziom jak je wprowadzać prosto do bazy OSM
  2. Zyskanie dla OSM kolejnej działki danych, które będą w pewnym sensie pod stałą opieką zorganizowanej wokół nich grupy ludzi.
    Jako bonusową wartość dodaną dostają razem z OSM wszystkie AED poza Polską, więc mozna powiedzieć, że już na dzień dobry, każdy kto znał tamtą stronę zobaczy , że zmiana na OSM to jest skok jakościowy a nie tylko jakaś kosmetyka w wyglądzie.

Swoją drogą uważam, że taką sytuację jak opisał Tomek w pierwszym poście (odmowa informacji nt AED przez kogoś z lotniska) należy nagłośnić
(może wcześniej dac im jeszcze druga szansę…), bo ona świetnie pokazuje jak ważne i potrzebne pomysły mogą polec na głupocie i bezmyślności ludzi.

1.55 km to pewnie raczej błąd przy wklepywaniu danych jak były ręcznie wklepywane ew. z jakiejś mapy kopiowane. Różnice w systemach są rzędu maks 200 m. - przy czym - w cywilnych zastosowaniach to chyba nikt już nie używa innego systemu oprócz WGS-84, na którym też bazuje GPS i GLONASS.

Albo dane były wpisane z małą precyzją, od czasu do czasu spotykam wykazy, w których zapis WGS84 jest z dokł. do 2-3 miejsc po przecinku - i to wystarczy aby punkt “popłynął” obok.

Jeszcze jedna mapa polskch AED:
http://aedplusty.pl/pl/gdzie-mozna-znalezc .
Adres był nadrukowany na kilku AED , które ostatnio mijałem.
Strona bardziej reklamuje dystrybutora niż pomaga coś znaleźć w raz potrzeby:
mapa zagrzebana gdzieś na drugim poziomie menu, brak wyszukiwarki :confused:

I bardzo słaba dokładność, podanie iż AED jest gdzieś na stadionie niewiele pomaga. Marker nawet w stadion nie trafił, tylko na jakieś skrzyżowanie (“Wisła Kraków S.A. Stadion Piłkarski Reymonta 22 , Kraków Całodobowo”).

Świetna okazja aby zacząć dodawać AED w indoor. Może Yarl dorobi ikonkę na stronę :slight_smile: