Warszawa Wesoła - nazewnictwo ulic

Kończę powoli aktualizację danych adresowych w Warszawie. W Wesołej wiele ulic ma w nazwie “(W)”, by odróżnić je od ulic o tej samej nazwie w Warszawie (pozostałość po przyłączeniu Wesołej do Warszawy). Jak sprawdziłem, to zduplikowanych punktów adresowych jest 1203, które leżą przy 195 ulicach.

Z tego co patrzę na obecne dane, to chyba prawie wszystkie ulice w Wesołej obecnie mają przyrostek “(W)”, niezależnie od tego, czy są zduplikowane czy nie.

Mamy do wyboru 4 rozwiązania:

  1. zastosować “(W)” tylko odnośnie ulic, dla których występują zduplikowane adresy,
  2. zastosować “(W)” tylko do ulic, których nazwy się powtarzają, między Warszawą a Wesołą
  3. zastosować “(W)” dla wszystkich ulic w Wesołej
  4. nie stosować “(W)” w ogóle

Ponieważ i tak w tej chwili nie jest jednolicie, więc i tak w którąś stronę będę musiał wyrównać, więc czekam na propozycje.

A sprawdzałeś jak jest na mapach innych niż OSM? Google, HERE, Targeo, TomTom,…

Olej inne mapy i sprawdź jak jest w rzeczywistości: w terenie, w dokumentach urzędowych, jakie adresy podają na swoich stronach firmy tam działające.

Może masz rację, może nie - rozwinąłbyś temat? Ja osobiście uważam, że OSM nie wisi w próżni. Nikt nam nie każe małpować wszystkiego od innych, ale nie powinniśmy postępować, jakbyśmy byli jacyś szczególni. Nie ma sensu wynajdowanie koła na nowo, gdy inni mają wiele sprawdzonych w praniu rozwiązań. Moja sugestia to spojrzeć jak robią inni, nie pisałem aby od razu naśladować.

Najpierw może o tym, jak to wygląda w OSM.

  1. Polecam wyszukiwanie adresu w Nominatim “Warszawa, Mickiewicza, 28” oraz “Warszawa, Adama Mickiewicza, 28”. Zauważcie, że w tym drugim przypadku mamy wynik tylko z Żoliborza

  2. Od tego roku mamy podobną sytuację w Zielonej Górze. Jak wyszukasz Polna, Zielona Góra to dostajesz wyniki zarówno w Jędrzychowie jak i Raculi (szkoda, że Racula wypada dopiero po naciśnięciu “więcej wyników”)

  3. Jeżeli uruchomisz wyszukiwanie w Google’u, to dla pierwszego przypadku, zwykle wylądujesz na Żoliborzu, chyba że masz zbliżenie na Wesołą. Innych map nie sprawdzałem. A dla drugiego przypadku - to chyba Google jeszcze nie wie, że miejscowości się połączyły :slight_smile:

  4. A co do dokumentacji urzędowej - to w EMUiA GUGiK jest podany kod SIMC wskazujący na Wesołą w Warszawie, a nie na Warszawę, jak w przypadku pozostałych adresów. W terenie - to zależy czy patrzysz na nowe tabliczki (np. te w terenie publicznym) - tam jest napisane po prostu Warszawa, czy na stare (np. na prywatnych posesjach) gdzie masz napisane, że jesteś w Wesołej :slight_smile:

  5. Przykładowa firma na stronie umieszcza taki adres:


Mickiewicza 13
05-075 Warszawa (Wesoła)

Jeśli chodzi o rozwiązania (np. klasyfikacja obiektów, sposób wyświetlania albo co wyświetlać a co nie, ogólnie pojęty interfejs mapy), to masz rację. Niemniej w tym wypadku byłoby to raczej kopiowanie być może błędnych danych, niż wzorowanie się (lub nie) na sprawdzonym w jakiś sposób gdzieś indziej rozwiązaniu. Adresy są takie, jakie są, nie takie, jakie zrobią twórcy innych map. Użytkownicy mapy też będą wyszukiwać adresów oficjalnych (podanych przez firmę-kontrahenta) lub urzędowych, a nie adresów przyjętych przez innych twórców map. Dlatego w tym konkretnym przypadku zaglądanie do innych map byłoby raczej szkodliwe ;).

Edit: A jak to działa (lub nie działa) w programach do nawigacji samochodowej na mapach OSM, np, yanosik albo osmand? Myślę, że to jest ważniejsze od nominatima. Czy można tu rozsądnie wykorzystać mechanizm podobny do alt_name (które ponoć jest wyszukiwane, ale dotyczy raczej tylko ulic)?

Edit2: Dla sprawdzenia można sobie wyszukać “Świebodzice, mieszka pierwszego” na openstreetmap.org : https://www.openstreetmap.org/search?query=Świebodzice%2C%20mieszka%20pierwszego

Edit3: Myślę, że alt_name + http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:associatedStreet powinno załatwić sprawę (można ewentualnie podrzucić temat do twórców yanosika i osmanda).

A tak w ogóle, to problem jest dość błahy w porównaniu z tym, który mają Czesi i Słowacy: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:WikiProject_Czech_Republic/Address_system :wink:

Warto zobaczyć, jak to robią w innych krajach. Prawie wszędzie na świecie miasta się powiększają kosztem sąsiednich miejscowości. :slight_smile: Np. w Berlinie są trzy ulice Buchholzer Straße, każda w innej dzielnicy. Po wpisaniu “1, Buchholzer Straße, Berlin” do wyszukiwarki na openstreetmap.org ładnie znajdują się wszystkie trzy budynki o numerze 1 przy tych ulicach. To, co je różni, to kod pocztowy, nie ma tam żadnych dopisków do nazwy ulicy.

W Warszawie też tak jest, że tym, co odróżnia dwa poprawne adresy:

jest właśnie kod pocztowy. Oczywiście wiele osób dopisze “Wesoła” do tego drugiego, znacznie mniej dopisze “Żoliborz” do tego pierwszego. Przy korzystaniu z Nominatima zawsze będzie podana dzielnica, i tak jest chyba też w prawie każdej nawigacji? W końcu takie przypadki są na całym świecie, nie jest to żaden polski ani warszawski unikat, więc autorzy aplikacji muszą to uwzględniać. Proponuję zatem uzupełnić kody pocztowe w Wesołej, po czym usunąć (W) z nazw ulic.

Też sugerowałem to rozwiązanie, więc +1.

@ajank:
Dzięki za referencje.

To pewnie w ciągu najbliższego tygodnia wezmę się za aktualizację danych w Wesołej i usunę “(W)” z nazw ulic.

Ale to zdecydowanie trzeba najpierw uzupelnic te kody pocztowe:
http://overpass-turbo.eu/s/cwZ
Zielone kropki - adresy z kodem, czerwone - bez. Khem…

A to jasna sprawa. W ramach aktualizacji adresów pojawią się też kody pocztowe.

Zmiany wrzucone w:
http://www.openstreetmap.org/changeset/35272168

Do przejrzenia będą jeszcze mrówki, jakbym czegoś nie dojrzał.