[Warszawa] Automatyczne uzupełnienie maxspeed+source:maxspeed dla dróg z samym (maxspeed:type)

Chciałbym masowo uzupełnić tag maxspeed=50 +source:maxspeed=PL:urban na terenie Warszawy na drogach z wyłączonym oznaczeniem maxspeed:type=PL:urban (maxspeed:type planuje wtedy usunąć; kombinacje maxspeed+maxspeed:type pozostaną bez zmian).

Aby poprawić kompatybilność w aplikacjach i użyć kombinacji która jest teraz szerzej stosowana (przy okazji zmian; można by w teorii pozostawić maxspeed:type zamiast source:maxspeed ale jest on mniej powszechny i dokumentacja rekomenduje użycie source:).
[1] Tag:maxspeed:type=PL:urban - OpenStreetMap Wiki - "source:maxspeed=
is used far more often."
[2] (…)/wiki/Key:maxspeed:type - “source:maxspeed=* should be used instead”

Drogi które zostaną za-afektowane:
overpass turbo (990 odcinków)

Ma ktoś jakieś przeciwwskazania (poczekam kilka dni)?

TL;DR: Nie jestem przeciwko, ale mam wątpliwości.

Tutaj warto zacytować większy kontekst:

maxspeed:type=* is only in used in certain regions of the world, such as the United Kingdom. In other regions for consistency and simplicity of practice the tag source:maxspeed=* should be used instead, which serves the same function in those regions.

Nie jestem przekonany do tego przetagowania. Oba sposoby są szeroko stosowane. Bliższy jest mi nowszy maxspeed:type, ze względu na skojarzenie pierwszego z tagiem source. Wtedy naturalna semantyka source:maxspeed to skąd wiadomo o tym ograniczeniu prędkości np. survey, ustawa, mapillary itd. Zdecydowanie nie ma konsensusu globalnie.

Dodatkową wątpliwość stanowi dodanie maxspeed=50. Jest to informacja redundantna, ale klient danych może nie mieć wiedzy o domyślnych limitach np. z Legal Default Speed Limits
Przy zmianie limitu trzeba to maxspeed przetagować. Zdarza się to rzadko, ale uważam, że mimo to warto to wziąć pod uwagę.

Historia tagów

Globalnie

https://taghistory.raifer.tech/#way/source%3Amaxspeed/&way/maxspeed%3Atype/

Polskie ograniczenia

https://taghistory.raifer.tech/#way/maxspeed%3Atype/PL%3Aurban&way/source%3Amaxspeed/PL%3Aurban

“Dodatkową wątpliwość stanowi dodanie maxspeed=50. Jest to informacja redundantna”

Większość dróg w Warszawie stosuje ustawianie maxspeed=, a mi jedynie zależy na zalepieniu dziur w tagowaniu (dla kompatybilności w aplikacjach). Zdaję sobie sprawę o problemie redundancji danych jednakże mała kompatybilność tego tagu wydaje się być większym problemem aniżeli ewentualna przyszła krajowa automatyczna edycja maxspeed. Czy moja propozycja edycji zostanie zrealizowana czy nie, problem o którym mowa już istnieje i nie zmieni się jego skala w znacznym stopniu - tak czy siak trzeba będzie wtedy automatem przejechać drogi.

1 Like

Większość dróg w Warszawie stosuje ustawianie maxspeed=, a mi jedynie zależy na zalepieniu dziur w tagowaniu (dla kompatybilności w aplikacjach). Zdaję sobie sprawę o problemie redundancji danych jednakże mała kompatybilność tego tagu wydaje się być większym problemem aniżeli ewentualna przyszła krajowa automatyczna edycja maxspeed. Czy moja propozycja edycji zostanie zrealizowana czy nie, problem o którym mowa już istnieje i nie zmieni się jego skala w znacznym stopniu - tak czy siak trzeba będzie wtedy automatem przejechać drogi.

Fair point. Czy masz jakieś konkretne aplikacje na myśli? Być może da się dodać wsparcie dla source:maxspeed/maxspeed:type.

  1. https://osmand.net/

Jedna z najlepszych aplikacji OSM pod względem feature-rich - a jednak nie wspiera samego maxspeed:type. Nawigację poprowadziłem po tym odcinku - way/306610860 - i nie została mi wyświetlona prędkość dozwolona co zapewne wpływa także na optymalizację trasy.

  1. https://www.openstreetbrowser.org/

Jest to jedno z najlepszych narzędzi jakie mam do łatwego wyszukiwania brakujących tagowań maxspeed. Łatwo także wychwycić ewentualne błędy w tagowaniu prędkości.

2 Likes

PS. Zdjęcie do (2)

Jako nowy użytkownik nie mogę zamieszczać więcej niż 2 linków oraz 1 zdjęcia naraz.

Rzeczywiście OsmAnd tego nie obsługuje.

Dodałem issue do OpenStreetBrowser:

2 Likes

Po zastanowieniu w skali Warszawy dodanie maxspeed=50 brzmi rozsądnie. Tagi source:maxspeed=PL:urban/maxspeed:type=PL:urban na tę chwilę zostawiłbym w stanie obecnym.

1 Like