W systemie roweru publicznego w Warszawie Veturilo zmienił się system wypożyczania od tego roku.
Przedtem były to stacje z elektrozamkami amenity=bicycle_rental bicycle_rental=docking_station.
Teraz są to stojaki typu odwrócone U: amenity=bicycle_parking bicycle_parking=stands. Mogą tam też parkować inne rowery oraz hulajnogi. Obok stacji znajduje się totem, który ma funkcję tylko informacyjną. Są tam instrukcje jak pobrać aplikację i jej użyć.
Na części stacji znajduje się też zestaw narzędzi do naprawy roweru.
Co myślicie o tagowaniu? Moim zdaniem należy teraz tagować zarówno jako stojaki (amenity=bicycle_parking bicycle_parking=stands) oraz stację wypożyczenia rowerów (amenity=bicycle_rental).
Ale czy rowery veturilo trzeba zostawiać w tych wyznaczonych punktach?
Bo jeśli nie, to mamy zwykłe stojaki, ewentualne pompkę czy narzędzia rowerowe na stojaku i tablicę informacyjną, a coś takiego jak “stacja veturilo” nie istnieje.
EDIT: A, widzę że może i nie trzeba, ale należy. No to nie było pytania.
Na stacji: zazwyczaj 10 stojaków + totem informacyjny z nazwą stacji i numerem. Bez dodatkowych opłat.
W wyznaczonych w aplikacji miejscach. Są to pojedyncze stojaki bez totemu. Płaci się dodatkowo 15 zł za zostawienie. Za odstawienie z takiego miejsca na stację dostaje się 5 zł.
Jeszcze przydałoby się zdecydować na tagowanie tych pompek.
Albo tagować osobno jako amenity=bicycle_repair_station, albo dodać service:bicycle:pump=yes do amenity=bicycle_parking lub amenity=bicycle_rental.
Moim zdaniem osobne POI byłoby akceptowalne, ale to dodatkowa rzecz do zarządzania. Gdyby się zdecydować na dodanie tylko service:bicycle:pump=yes, to chyba bym to dodał do amenity=bicycle_parking, bo ja to rozumiem w taki sposób, że to są teraz bardziej miejskie parkingi i dodatkowo parkuje tam Veturilo. Rowerów się teraz nie przypina, więc to jest taki trochę obszar ustanowiony w obrębie parkingu rowerowego, na którym jest pompka.
Chyba Veturilo mierzy pojemność w stojakach, podczas gdy my - w rowerach. Dla stojaków w kształcie U powinniśmy więc mieć z definicji “dwukrotnie większą” pojemność
Zgadza się.
Przedtem mieli blokadę na każdy rower i ta liczba oznaczała nasze capacity.
Teraz Nextbike zwraca liczbę stojaków, którą trzeba pomnożyć razy 2, aby dostać capacity.
Hmm, a dałoby się do tego dorobić mapkę, pokazującą stacje o co większym rozjeździe między Veturilo, a OSM? Taką, żeby można było zaplanować wypad na poprawianie.
Jako quest w StreetComplete to się nie nadaje.
Mogę zrobić mapkę + opcję pobrania lokalizacji w jakimś formacie.
Chwilowo strona próbuje sparować stacje za pomocą ref, jeżeli nie ma odpowiednika to dla lokalizacji z Nextbike brana jest najbliższa stacja z OSM.
Czy wystarczy mapa lokalizacji według Nextbike, które mają więcej niż 50 metrów odległości od sparowanej stacji OSM?
Może tu warto dodać warunek "niesparowana po ID z inną stacją 1:1 (w sensie, że trzeba by się orientować, czy nie mamy w OSM dwóch stacji z tym samym ref, np. jednej w miejscu po przeniesieniu i jednej w starej lokalizacji)?
Plus niesparowane w ogóle.
Powinno całkowicie wystarczyć do zorientowania się, gdzie podskoczyć, żeby jak najwięcej obskoczyć
Pierwsza wersja mapy: NextBikeOSM Map
Wyświetla lokalizacje z Nextbike o ponad 50 metrów do sparowanego elementu z OSM.
Zalinkowana nad tabelką: NextBikeOSM
Teraz parowanie po ref przy duplikatach bierze najbliższy.
Zrobię też KML/CSV do Organic Maps/SCEE (fork StreetComplete).