Veturilo (Warszawa) tagowanie stacji roweru publicznego

W systemie roweru publicznego w Warszawie Veturilo zmienił się system wypożyczania od tego roku.
Przedtem były to stacje z elektrozamkami amenity=bicycle_rental bicycle_rental=docking_station.

Teraz są to stojaki typu odwrócone U: amenity=bicycle_parking bicycle_parking=stands. Mogą tam też parkować inne rowery oraz hulajnogi. Obok stacji znajduje się totem, który ma funkcję tylko informacyjną. Są tam instrukcje jak pobrać aplikację i jej użyć.

Na części stacji znajduje się też zestaw narzędzi do naprawy roweru.

Co myślicie o tagowaniu? Moim zdaniem należy teraz tagować zarówno jako stojaki (amenity=bicycle_parking bicycle_parking=stands) oraz stację wypożyczenia rowerów (amenity=bicycle_rental).

Dane na https://api.um.warszawa.pl/ niestety są z zeszłego roku. Aktualne dane są na Mapa stacji - Veturilo, ale do importu licencja nie jest jasna.

Nie da rady inaczej, będą dwa osobne punkty, co nie przysłuży się estetyce mapy, ale trudno :wink:

Ale czy rowery veturilo trzeba zostawiać w tych wyznaczonych punktach?

Bo jeśli nie, to mamy zwykłe stojaki, ewentualne pompkę czy narzędzia rowerowe na stojaku i tablicę informacyjną, a coś takiego jak “stacja veturilo” nie istnieje.

EDIT: A, widzę że może i nie trzeba, ale należy. No to nie było pytania.

1 Like

Doprecyzując rower można teraz pozostawić:

  1. Na stacji: zazwyczaj 10 stojaków + totem informacyjny z nazwą stacji i numerem. Bez dodatkowych opłat.
  2. W wyznaczonych w aplikacji miejscach. Są to pojedyncze stojaki bez totemu. Płaci się dodatkowo 15 zł za zostawienie. Za odstawienie z takiego miejsca na stację dostaje się 5 zł.
1 Like

Jeszcze przydałoby się zdecydować na tagowanie tych pompek.

Albo tagować osobno jako amenity=bicycle_repair_station, albo dodać service:bicycle:pump=yes do amenity=bicycle_parking lub amenity=bicycle_rental.

Moim zdaniem osobne POI byłoby akceptowalne, ale to dodatkowa rzecz do zarządzania. Gdyby się zdecydować na dodanie tylko service:bicycle:pump=yes, to chyba bym to dodał do amenity=bicycle_parking, bo ja to rozumiem w taki sposób, że to są teraz bardziej miejskie parkingi i dodatkowo parkuje tam Veturilo. Rowerów się teraz nie przypina, więc to jest taki trochę obszar ustanowiony w obrębie parkingu rowerowego, na którym jest pompka.

Ja bym tagował jako osobne POI bo wtedy łatwiej nad tym panować.

Zarówno przy mapowaniu i aktualizowaniu jak i przy używaniu danych.

1 Like

Wygenerowałem porównanie danych nextbike/OpenStreetMap korzystając z javnik36/NextbikeOSM. O dziwo wygląda, że wciąż działa poprawnie po 8 latach.
https://starsep.com/NextbikeOSM/warsaw.html

Chyba Veturilo mierzy pojemność w stojakach, podczas gdy my - w rowerach. Dla stojaków w kształcie U powinniśmy więc mieć z definicji “dwukrotnie większą” pojemność :slight_smile:

1 Like

Zgadza się.
Przedtem mieli blokadę na każdy rower i ta liczba oznaczała nasze capacity.
Teraz Nextbike zwraca liczbę stojaków, którą trzeba pomnożyć razy 2, aby dostać capacity.

nie zawsze

czasem stojaki stawiają wadliwie i pojemność jest mniejsza

W Krakowie też były stojaki spiralne o pojemności 5 rowerów i pseudoartystyczne o pojemności 10.

Hmm, a dałoby się do tego dorobić mapkę, pokazującą stacje o co większym rozjeździe między Veturilo, a OSM? Taką, żeby można było zaplanować wypad na poprawianie.

Lub questa w StreetComplete.

1 Like

Na bazie mojego doświadczenia, lokalizacje w OSM mogą być lepsze niż u Nextbike’a.

Jak najbardziej. Poza stacjami, które zostały przeniesione w Zupełnie Inne Miejsce.

1 Like

Jako quest w StreetComplete to się nie nadaje.
Mogę zrobić mapkę + opcję pobrania lokalizacji w jakimś formacie.
Chwilowo strona próbuje sparować stacje za pomocą ref, jeżeli nie ma odpowiednika to dla lokalizacji z Nextbike brana jest najbliższa stacja z OSM.
Czy wystarczy mapa lokalizacji według Nextbike, które mają więcej niż 50 metrów odległości od sparowanej stacji OSM?

Zobacz może jak Mateusz dla Krakowa to zrobił

Do SCEE można jakoś wrzucać .gpx, ale nie bawiłem się tą funkcją.

Może tu warto dodać warunek "niesparowana po ID z inną stacją 1:1 (w sensie, że trzeba by się orientować, czy nie mamy w OSM dwóch stacji z tym samym ref, np. jednej w miejscu po przeniesieniu i jednej w starej lokalizacji)?

Plus niesparowane w ogóle.
Powinno całkowicie wystarczyć do zorientowania się, gdzie podskoczyć, żeby jak najwięcej obskoczyć :slight_smile:

Pierwsza wersja mapy: NextBikeOSM Map
Wyświetla lokalizacje z Nextbike o ponad 50 metrów do sparowanego elementu z OSM.
Zalinkowana nad tabelką: NextBikeOSM
Teraz parowanie po ref przy duplikatach bierze najbliższy.

Zrobię też KML/CSV do Organic Maps/SCEE (fork StreetComplete).

Dodałem informację na Wiki na podstawie tego wątku: Warszawa - OpenStreetMap Wiki
Jeżeli coś się nie zgadza proszę o poprawkę lub informację.

Łoo, dzięki :slight_smile:

A dałoby się przy duplikatach ten dalszy wyświetlić w jakimś innym kolorze, ze pewnie tej stacji już tam nie ma?

stojaki jako obszary też powinny być OK, zwłaszcza jak np. jest 30 w jednym miejscu