Rijkswaterstaat publiceert een regelmatig bijgewerkte lijsten met boeien, bakens enz. via de webstek: http://www.vaarweginformatie.nl/fdd/main/infra/downloads, en daar *_DNZ_002a_markeringen_drijvend, en *_DNZ_002a_markeringen_vast.
Dat zijn csv-bestanden met relevante gegevens van nautische elementen, de ene ongeveer 8900, en de andere 7800 objecten.
RWS werkt met Rijks Driehoek Coördinaten maar levert in dat bestand ook WSG84 coördinaten mee, die laatste gebruik ik. (WSG84 is projectiemethode die rekening houdt met de onrondheid van de Aarde.)
Die gegevens zijn openbaar en mogen gebruikt worden, zelfs zonder bronvermelding. Zie: http://www.rijkswaterstaat.nl/zakelijk/open-data/index.aspx.
Dat lijkt een goede bron om de gegevens voor OpenSeaMap bij te werken.
Het blijkt dat er verschillen zijn in locaties die opgegeven worden door Rijkswaterstaat en “dingen” die al in de OSM kaart staan, bijvoorbeeld vuurtorens.
Soms is dat verschil minder dan 3 meter maar ik ben een verschil van 77 meter tegengekomen.
Hieronder enkele voorbeelden met coördinaten:
Westkapelle (lage licht) RWS 51.5400891 3.4368749
Westkapelle (lage licht) OSM 51.540194 3.436644
verschil 19.8 meter
Westkapelle (hoge licht) RWS 51.5291955 3.4471265
Westkapelle (hoge licht) OSM 51.529364 3.446969
verschil 21.7 meter
Hellevoetsluis, vuurtoren RWS OSM 51.8197140 4.1277712
Hellevoetsluis, vuurtoren OSM RWS 51.819197 4.127022 (omgewisseld Ad Verburg)
verschil 77.3 meter
Scheveningen lichttoren RWS 52.1041366 4.2682822
Scheveningen lichttoren OSM 52.104164 4.268375
verschil 7.1 meter
Huisduinen, lichttoren RWS 52.9554814 4.7264286
Huisduinen, lichttoren OSM 52.955497 4.726439
verschil 1.9 meter
LICHTTOREN TERSCHELLING RWS 53.3603189 5.2142392
LICHTTOREN TERSCHELLING OSM 53.360269 5.214197
verschil 6.2 meter
SCHIERMONNIKOOG LICHTTOREN RWS 53.4868368 6.1465302
SCHIERMONNIKOOG LICHTTOREN OSM 53.486839 6.146481
verschil 3.2 meter
Navraag bij Rijkswaterstaat levert als antwoord op dat zij die gegevens gebruiken, en dat ze aan de verschillen niets kunnen doen.
Daarom vragen op het forum:
-
Zijn onze gegevens, met voldoende nauwkeurigheid, juist?
-
Moeten we deze RWS-gegevens ongewijzigd in OSM zetten,
-
of een “beetje op het zicht” aanpassen?,
-
zijn er alternatieven?
-
of moeten we er vanaf zien?
-