Uzywanie fragmentów okregu i krzywych w rysowaniu map OSM

Czy ktos z Was ma ochote na prace inzynierska / dyplomowa dotyczacy rysowania map przy pomocy fragmentów okregu i krzywych?

Background:
OSM uzywa do rysowania map jedynie punktów, linii, relacji. Zanknieta linia lamana moze byc interpretowana jako plaszczyzna.
Celem jest maksymalne uproszczenie bazy danych.

Wraz z rozwojem dokladnosci map lotniczych, technik pomiarowach i rosnaca iloscia mapowiczów nalezy liczyc sie z lawinowym wzrostem ilosci rysowanych danych,
Uwzglednienie rysowania odcinków dróg jako fragmentów krzywych matematycznych spowodowalo by zmniejszenie sie ilosci danych w bazie oraz umozliwilo bardziej eleganckie rysowanie niektóryhc elementów na mapie.

To wszystko już było, tylko rozpowszechnienie przestarzałych formatów robi swoje.
http://postgis.refractions.net/docs/using_postgis_dbmanagement.html#SQL_MM_Part3

Ale OSM musi być z interoperacyjnością na bakier, bo tak… :frowning:

Tego typu rzeczy już dawno zostały wymyślone, jaki tu temat na pracę? http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzywa_B%C3%A9ziera

pbabik:wiem, ze bylo, znam to- trzeba paluchem w tej ranie pogrzebac, nacisnac na OSMF. Do tego potrzebna jest praktyczna implementacja w JOSM i demonstrator pokazujacy ze to jest do zrobienia.

dotevo: kto powiedzial ze to musza byc krzywe beziera? Autostrady i wiekszosc dróg jest budowana wg klotoid: http://pl.wikipedia.org/wiki/Klotoida
Budowniczy dróg mieli juz za czasów Hitlera tabele z klotoidami pozwalajace ny wyznaczane przebiegu odcinków autostrady. No tyle ze jest to nieznane wiec wszyscy lapia sie na b-splines.

Jak to nie jest temat na prace to niech ktos napisze na szybkiego soft zamieniajacy droge na klotoide :wink: .

Bardziej chodziło mi o to, że OSM wymyśli jakąś swoją, zgodną samą ze sobą implementację. Tym razem będzie to całkiem dosłownie wymyślanie koła na nowo :stuck_out_tongue:
Wart szerszych badań jest też problem odwrotny, czyli rozsądna degradacja CIRCULARSTRING do LINESTRING. Tak, aby można było założyć jakiś poziom “kanciatości” celem ułatwienia późniejszych edycji. Kto używał kiedyś funkcji “Smooth” w ArcGIS zapewne wie, o czym mówię.

To, ze opisy funkcji jako takich sa, jest jasne. Moze nie wyrazilem tego jasno, ale chodzi przede wszystkim o to, by wymyslic wlasnie to, o czym piszesz, tj. projekt implementacji i pokazac jakie skutki ma to dla projektu. Nie ma co czekac, az ktos to zrobi bo projekt to my. Zgadza sie, takze problem odwrotny dobrze by bylo w takiej pracy poruszyc.

Poruszylem ten problem takze na forum niemieckim.
Pierwszy wynik: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=244255#p244255