Użycie plików z JOSM w innych aplikacjach

Witam

Rozwijam oprogramowanie, które w założeniu ma pozwolić na prostą nawigację oraz mapowanie tak, by można go było przy okazji użyć do edycji map OSM. Obecnie program obsługuje wyświetlanie kafelków (np. TMSy z Mapnika albo Mapquesty satelitarne). Dane wektorowe natomiast są przekazywane poprzez pliki OSM (import), ale od czegoś trzeba zacząć.

W każdym razie udało mi się napisać parser styli graficznych wg definicji OSM (wg pliku xml), natomiast pozostaje kwestia użycia tych danych w moim projekcie. Chodzi o to, że pewnie większość mapujących jest przyzwyczajona do JOSM i wykorzystywanych w nim ikon i presetów, natomiast pytanie co gdybym chciał umieścić w swoim sofcie możliwość pełnego wyświetlania styli i ikon jak w JOSM, albo nadawania atrybutów lub presetów. W końcu wygodniej jest gdy sprzęt zasugeruje ew. wartości,a nie użytkownik będzie się zastanawiał co będzie bardziej pasować.
Tyle że wtedy musiałbym mieć te dane pod ręką (np. czyli zestawy ikon, styli, presetów w jakimś pliku spakowane lub w katalogu) i zawrzeć w aplikacji, albo użytkownik musiałby je dograć w postaci pluginu do wskazanego katalogu w aplikacji.

Pytanie czy orientujecie się czy licencja OSM na takie rzeczy pozwala (na użycie plików/ikon z programu JOSM)? W końcu są to pliki stworzone do JOSMa i celów związanych OSM, a nie wiem czy OSM zezwala na umieszczanie ich w komercyjnej aplikacji. Moim zdaniem najlepszą opcją byłoby zestawienie w sofcie, bo wtedy użytkownik nie musiałby szukać i kombinować (ma to znaczenie np. w przypadku Androida, gdzie umieszczanie plików jest mało wygodne i wymaga instalacji managerów plikowych), ale tradycyjnie wolę się upewnić co i jak.

pozdrawiam

Marek

Proste jak kawałek sznurka w kieszeni: można użyć, byle by być w zgodzie z GPL :slight_smile:
Zawsze można użyć ikon od SJJB Management - na których bazuje styl standardowy osm.org (licencja CC-0), styli opartych o jakiś CSS (mapboxowy CartoCSS jest na licencji Apache). I tło mieć jaśniejsze niż czarne, oraz nie zmuszać do trzymania Ctrl przy nawigacji :stuck_out_tongue:

Dzięki za szybką odpowiedź. Przejrzę te dodatkowe ikony, wygląda to ciekawie. Jeśli chodzi o kolorystykę to oprócz tej bazowanej na stylach OSM (będzie można ją włączyć/wyłączyć) mam w programie 4 kolorystyki: czarne tło białe znaki (standard cad), białe tło czarne znaki (papier), szare tło czarne znaki, i niebieskie tło białe znaki (blueprint). Przełączanie to klik w jedną ikonę, więc w terenie nie trzeba grzebać w opcjach. Co do Ctrla to rozumiem że piszesz o PC? :slight_smile: w Androidzie będzie z tym trudniej (ale na szczęście przewiduję wersję na PC i osobną na Andka 4.X).

Co do licencji, to ogólnie GPL słabo pasuje, tym bardziej, że wymaga udostępnienia kodu źródłowego aplikacji, co przy tym konkretnym projekcie jest akurat niemożliwe.

pozdrawiam