Uvoz adresnog registra - plan

10% gotovo. Hvala svima koji rade!!!

Evo nekih novih vesti od mene:

  • okačio sam blog o tome da se radim uvoz adresa na https://openstreetmap.rs/poceo-uvoz-adresnog-registra/. Iako imamo 10%, deluje mi da nema novih ljudi koji se uključuju, pa sam pomislio da treba okačiti ovakvu vest. Podelite je gde možete - svako ko nam se pridruži će da znači puno!
  • napravio sam automatizovano spajanje adresa i uradio sam ga u Novom Sadu i u Zrenjaninu za sad. To nam je donelo 2-4%. Ovo su postojeće adrese kojima je dodat ref:RS:kucni_broj, pa nije uticalo da na ukupan broj adresa u OSM-u, ali treba i ovo uraditi, da pratimo te adrese posle. Sledeće mi je u planu Kikinda i opštine po Beogradu, ali polako idem ovo
  • dodao sam novi QA izveštaj na adresi https://dina.openstreetmap.rs/ar/unaccounted_osm_addresses.html. On prikazuje adrese u OSM-u koje nemaju pridruženi ref:RS:kucni_broj. Ovo je nebitan izveštaj tamo gde nije urađen import, ali tamo gde jeste je lepo da se vidi koje su adrese unete u OSM, a RGZ ih ne prepoznaje. Šta raditi dalje sa njima je na lokalnom znanju, teško da to možemo mi iz fotelje da odredimo.

Sledeće ću pogledati što sam ranije obećao da dodam podršku za iD, ali iskreno ne znam kako može da se radi import kroz iD editor. Ispravite me ako grešim, ali ovo su mi nedostaci:

  • ne znam kako možeš da pregledaš sve adrese kao što možeš u JOSM-u jednu po jednu (zumiraš i skačeš tako od jedne do druge adrese i nadaš se da nećeš nešto preskočiti?)
  • kako dodati transparentni tile raster sa adresama iznad satelitskog snimka što je jako bitno da proveru. Bez tog sloja kao da si slep
  • nemogućnost da se adresa brzo zakači na way zgrade

Čak iako neko ne može da upali JOSM, ima kako se sve ovo radi i kako to izgleda u video uputstvu - jednostavno mi deluje da iD editor može da napravi više problema (da se unesu pogrešne, neproverene stvari) nego što će ga ljudi zapravo koristiti, ali ajde, svakako ću probati da napravim ovo, ako je moguće… svakih 0.1% je bitno dobiti:)

Ne može nikako. Postoji negde zahtev da renderuju bar kućni broj na pointu za adresu, ali skuplja prašinu.

Raster ne može, koliko ja znam. Peđa je pravio geojson-e za unos nepokretnih kulturnih dobara, npr.

https://www.openstreetmap.org/edit/?editor=id#map=19/44.976682/19.599629&gpx=https%3A%2F%2Fwww.osmsrbija.iz.rs%2Fnkd%2Fdownload%2Fgeojson%2F3M37.geojson

ali i za to treba nekoliko klikova (klik na roze tačku, Ctrl+A, Ctrl+C, dodavanje pointa, Ctrl+V). Verovatno je efikasnije da se maneš ćorava posla.

I ja mislim nešto. Hvala na iskrenosti!

Не знам да ли је ово релеватно али поделићу овај влог пошто мислим да може да буде користан.

Nazalost imam neke obaveze te moram rgz projekat da ostavim na neko vreme, verovatno do kraja juna

Samo da javim ovde da sam malo promenio strategiju. Umesto da idem opštinu po opštinu, a pošto se vidi da ne možemo da budemo 100% do kraja godine, rešio sam da idem na “impact”:slight_smile: Tj. krenuo sam da iz opština radim gradove, jer kontam da je to najbitnije. Uradio sam sad npr. Kraljevo sa 14000 adresa i trebalo mi je isto kao da radim neku opštinu sa svim selima, a deluje da je ovo veći impact. Teže je naravno raditi gradove jer su zgrade tu, neke adrese već postoje, ali deluje svakako logičnije. Sad sad uzeo Kragujevac. Ako ne možemo da budemo 100% do kraja godine, sigurno možemo da imamo sve veće gradove na 100%:smiley:

Inače, napravio sam wiki strane, i na srpskom i na engleskom, za Sr:Key:ref:RS:kucni_broj - OpenStreetMap Wiki i za Sr:Key:ref:RS:ulica - OpenStreetMap Wiki, pa će uskoro i na OSM website-u to biti linkovi ka wikiju (kao što imamo sad za ref:RS:naselje i sl.).

1 Like

Najnoviji update:

  • dodati smo na glavnu OSM copyright stranu!!! Trajalo je bogami 3 meseca tamo i vamo, ali tu smo!
  • završio sam Kragujevac, sad ću malo da odmorim od ručnog importa. Posvetiću se drugim stvarima (programiranje i analiza) oko ovog adresnog registra da unapredim malo, možda napadnem i stambene zajednice i ulice, pa se vraćam. Ako neko želi da uskoči sa velikim gradovima preko 10.000 adreasa, a koji nemaju ništa urađeno, moji predlozi su: Subotica (29.000), Čačak (16.800), Novi Pazar (15.700), Smederevo (15.000), Vranje (14.500), Valjevo (14.500), Šabac (14.500), Leskovac (13.500), Sombor (13.200), Kruševac (12.700), Pirot (11.000), Sremska Mitrovica (10.500), Zaječar (10.000).
2 Likes

Mali update, Nis Paliluja je zavrsena (centar), nego slucajno sam na granici u josm kliknuo q pa je sve poremetilo, ako neko moze da revertuje change to bih bilo dobro, mala pauza pa prelazim na centar grada

Strava! Šta si Q-ovao? Daj changeset! Ja koristim ovaj reverter - http://revert.osmz.ru/ (ali će revertovati ceo changeset). JOSM isto ima reverter plugin koji je još moćniji.

Mislim da je ovaj posto ima komentar ostavljen ispod, uradi sta ti je lakse 100 adressa lako cu da unesem

Uspeo sam revert koristeći JOSM-ov reverter plugin. Međutim, dosta je ovo sve bilo upleteno - neke zgrade iz narednih izmena su se oslanjale na zgrade iz ove izmene. Ne znam kako je na kraju ispalo, puno grešaka i konflikata mi je izbacivao. Izvini, ali nisam mogao da revertujem samo te ortogonalizovane objekte:(

Moj savet ti je da sačekaš sutrašnji izveštaj i da vidiš šta on kaže (ako je uspeo da uhvati ovaj moj revert od večeras) i da ponovo uradiš to. Takođe, pogledaj i okolo po Nišu kako ti se čini sad, nisam baš 100% siguran da je ovo sve ispalo kako treba:)

1 Like

Pozdrav,

Više ne mogu da pristupim tms sloju sa ulicama i brojevima u josm-u. Jel’ to samo do mene?

Nije do tebe, taj tile server je crkao i trenutno nemamo zamene. Izbaciću ga iz uputstva. Bilo je lepo dok je trajalo:(

Javni poziv ko želi da namesti ponovo ovaj tile server, @mpele je rekao da ima “(ne baš sređeno) uputstvo”.

@Branko_Kokanovic, сервер је прорадио, бар онај део који је аутоматизован.
Тренутно касним са неким роковима, али рачунам да за који дан може поново да ради и слој са улицама и кућним бројевима.

@dusziv Uspeo je @mpele da vrati sloj sa ulicama i brojevima! Hvala @mpele!

Nis Medijana (Centar grada) je sada remapiran sa novim zgrada i rgz podatcima, a ne onim Smesnim zgradama sto su bile pre, jos 2 oblasti i nis treba da bude gotov

1 Like

Odlično, radi. Hvala!

@Sabering Au, svaka čast. Mogu da zamislim koliko je ovo pipavo bilo!

Da javim još i da sam na QA stranu dodao odnos zgrada i kućnih brojeva. To je izveštaj odnosa zgrada iz OSM-a i kućnih brojeva iz RGZ-a, po opštini i naselju.

Nema veze sa uvozom kućnih brojeva, ali dobro će nam doći ako budemo pravili novi mapathon za zgrade, da vidimo koja opština/naselje su najmanje mapirani

Napisao sam članak na blogu - kratka rekapitulacija uvoza posle okruglo 4 meseca rada na ovome. Malo kad se čovek odmakne i vidi šta smo uradili za samo 4 meseca, baš je impresivno. Ne znam da li ima neka zajednica koja ovom brzinom, na ovoj razmeri i sa ovim brojem ljudi radi uvoz - ako neko zna, nek javi, ali mislim da možemo da budemo ponosni!

Članak: Uvoz kućnih brojeva - rekapitulacija posle 4 meseca - Open Street Map Srbija

1 Like

Osvežio sam adrese iz RGZ-a. To nismo radili od početka, tj. od tamo negde 15.03. Ovo rešava problem koji je @Duja imao u Uvoz adresnog registra - pravila tagovanja adresa u Srbiji - #55 by Duja. Od sutra bi trebalo da vidite nove kućne brojeve. Koliko sam video, imamo 16320 novih adresa, 8320 uklonjenih adresa i 42500 promenjenih adresa. Nisam još gledao što je toliko promenjenih adresa (isti ref:RS:kucni_broj, ali nešto je različito). Ako nekog zanimaju detalji šta i gde je promenjeno, napravio sam ovaj Excel: https://openstreetmap.rs/download/kucni-brojevi-diff-1403-1508.ods.

Ono što mi je prvo problematično je što RGZ nema stabilne ID-ove. Naime, sve ovo što ispada da je obrisano - zapravo nije obrisano, nego izgleda da sve te adrese postoje (ista lokacija, ista ulica i broj), ali sa novim ID-om. Bar mi tako deluje na prvi pogled. Što znači da oko 2000 adresa sad u OSM-u ima pogrešan ref:RS:kucni_broj. Ima još 2800 kućnih brojeva gde se promenila ulica ili broj. Nemojte to da ispravljate, nadam se da mogu to da rešim programski narednih par dana.

Drugo što mi pada na pamet je da treba da izgenerišem novi .shp fajl, da @mpele može da uradi svoju magiju i napravi novi tile server jer se sad ne poklapa šta importujemo sa onim što se vidi na tile serveru.

Uf, dosta je stresno ovo osvežavanje sa RGZ-om, ali polako, za par dana će biti sve kao novo:)