Utworzenie oficjalnego czatu OSM Polska

https://webchat.oftc.net/?randomnick=1&channels=osm-pl&uio=d4

Lepsze będzie ze zmienną randomnick=0, czyli
https://webchat.oftc.net/?randomnick=0&channels=osm-pl&uio=d4

qwebirc jest fajnym narzędziem (chociaż słabo rozwijanym), ale nie posiada logów z rozmów :confused:

Logi z rozmów może zbierać ktokolwiek z nas zapuszczając jakiegoś klienta na kanał. A jeśli ma ochotę, moze je nawet obrabiać, filtrować, rotować i gdzieś wystawiać :slight_smile:

Oczywiście, nawet je można z automatu wrzucić na jakąś stronę, ale to już nie jest takie userfriendly jak przewinięcie bocznym paskiem np. dwóch ostatnich dni.

O, dzięki, wypróbuję wieczorem

Jest jeden zasadniczy plus discorda nad IRC. Nie blokują serwerów TORa jak robi to m.in. OFTC :frowning:

Noęc stwierdzam, że możliwość przejrzenia backlogu bez kombinowania jak zostawić skrypt 24/7 jest bardzo fajna. Szkoda że na IRC nie ma. A może istnieje jakiś webclient, który potrafi siedzieć 24/7 niezależnie, czy użytkownik jest podłączony?

Jest taka możliwość, aby zrobić archiwum za pomocą bota. Przeglądanie nie jest tak proste jak w czatopodobnych tworach, ale można archiwum przeszukiwać i w dalszej perspektywie jest bardziej funkcjonalne.
Temat odpuściłem po wymianie maili ze Zbigniewem, który zasugerował, że IRC jest wystarczający.

Żeby byłą jasność - IRC moim zdaniem jest wystarczający do chatowania. Jedynie pojawiają sie głosy dotyczące braku archiwum, a to można dorobić - wystarczy, że ktoś postawi klienta, który będzie zapisywał log do pliku, który będzie wystawiony przez http://
To w wersji najprostszej. W wersji bardziej zaawansowanej, ów log można dzielić na dni, przydałoby się również odfiltrować to, co wyrzuca z siebie bot powiadamiający o postach z forum i uwagach z osm.org.

Sądzę, że to nie jest dobry pomysł. Dlaczego osoby, które nie biorą udziału w dyskusji lub nie są w danym czasie na kanale, miałyby mieć dostęp do historii rozmowy? Od tego jest forum.

Z drugiej strony - jeśli odpadnę (z dowolnej przyczyny) z rozmowy, to chciałbym wiedzieć, czy ktoś coś dodał w temacie.
Stąd pytanie o istnienie webclienta, który potrafiłby siedzieć na kanale, kiedy użytkownik jest odłączony - wtedy użytkownik miałby backloga na swoim koncie, a nie byłby to backlog ogólnodostępny.

Rozwiązania mogą być różne. Ja w sytuacji awaryjnej uruchamiam Andchata (klient IRC na Androida) na telefonie, który ma możliwość zapisywania logów.

Moim skromnym zdaniem to kiepskie obejście problemu. Miałem i wiem, że co chwile się rozłącza (np. przy zmianie wifi - sieć). To czy Discord jest dobrym rozwiązaniem to nie wiem. Ja osobiście używam zazwyczaj Telegrama więc były dla mnie fajniejszy. IRC trochę przymarł w obecnych czasach.

Ja akurat potrzebuję rozwiązania webowego, bo stacjonarka z linuxem wyzionęła ducha i zostałem z windzianym laptopem. :confused:

A czy jest możliwość, na przykład pod #osm-pl-arch, mieć dostęp do archiwum #osm-pl poprzez ten IRC, z tym, że tylko do czytania?

Na telegramie powstała grupa, która jest zsynchronozowana z IRC przez specjalnego bota.

https://t.me/joinchat/CTb2QQ28hAAjVk1ocd6FH + q

Ktoś wcześniej wspominał o programie Riot, ale tym razem jednak postanowiłem lepiej przyjrzeć się temu klientowi sieci matrix.org.

I co się okazało? Tworzone pokoje i społeczności w Riot świetnie pasują na czat OSM. Riot.im oferuje kilka funkcji których nie ma nawet Discord.
Jest to na pewno zdecydowanie lepsze miejsce do stworzenia grupy związanej z OSM.

Mimo tego że klient Riot nie oferuje tak “ładnego” UI jaki oferuje program Discord, to jednak Riot nie posiada żadnych dużych wad które umniejszały by mu w jakimś stopniu porównując obie te usługi. Co więcej niektóre jego funkcje przyćmiewają te z Discorda.

Riot w porównaniu do Discord, Telegram itp:

  • Jest bezpieczniejszy (otwarte źródło i możliwość włączenia szyfrowania),
  • można ustawić ikony dla każdego z pokoju (większa przejrzystość),
  • przedstawia jasne i łatwe ustawienia dla osób zarządzających (ważne dla Adminów),
  • nie trzeba podawać numeru telefonu przy rejestracji jak w wielu takich usługach (chociażby Telegram),
  • jest “czysty” (nie posiada różnych zbędnych dodatków stworzonych dla innych grup (np. graczy),
  • uruchamia się szybciej niż Discord (zarówno na desktopie jak i androidzie),
  • dodatki (integracje) są niezwykle łatwo konfigurowalne.
  • wysyłane pliki graficzne w oknie rozmów są wyświetlana w wysokiej rozdzielczości

Riot w dodaktku posiada właściwie wszystkie ważne funkcje znane z Discord i wszystko co potrzeba do tworzenia grup. Można nawet tworzyć wideokonferencje, czy dzwonić bezpośrednio do kogoś.

Riot.im to taki program który jest dla mnie odkryciem. Jego zalety pozna się dopiero po kilku dniowym używaniu go.
Pisanie jest bardzo wygodne i przyjemne. Na obecną chwilę na pewno nie ma bardziej rozbudowanej usługi do komunikacji w grupach.

Dlatego też postanowiłem zamknąć dotychczasowy kanał OSM Polska Discord i utworzyć nowy czat bezpośrednio przez aplikację Riot.im. Zastąpi on dotychczasową grupę OpenStreetMap Polska Discord, na którą wchodziły często przypadkowe osoby.

Matrix.org i riot.im są także przyszłościowe, ciągle będą rozwijane i pozostaną zawsze w pełni darmowe dla każdego.
Polskojęzycznych pokoi jest jeszcze prawie tyle co nic (mała popularność). Widać że riot.im skupia się na grupach programistów a więc nie uświadczymy tutaj raczej przypadkowych osób.
Również w innych usługach w każdej chwili mogą zostać wprowadzane opłaty za niektóre dodatkowe funkcje.

Do nowego “czatu” OSM Polska można dołączyć z tych linków:
Usługa działa również poprzez przeglądarkę mimo tego polecam pobranie odpowiedniej wersji programu na swój system ze strony:
https://about.riot.im

Ten link przenosi na kanał ogólny (o wszystkim; kanał należy również do grupy OpenStreetMap Polska):
https://riot.im/app/#/room/!BNHiZrhLPfWsJgAbFx:matrix.org

Tutaj natomiast jest lista wszystkich pokoi na społeczności OpenStreetMap Polska:
https://riot.im/app/#/group/+osm-polska:matrix.org

Dla nowych i nieobeznanych jeszcze osób z Riot.im dołączenie do kanału może sprawiać dziwne wrażenie. Mimo tego warto przejść ustawienie nicku i akceptację trzech punktów regulaminu. Ponieważ jest Riot to niesamowity klient sieci https://matrix.org.

A przewidujesz dać jakiejś zaufanej osobie ze społeczności status (pełnego, choć niekoniecznie na co dzień używającego swojej mocy) admina, żeby gdy coś się Ci stanie kanał mógł trwać?
Za często już zasoby goszczące społeczność OSM były w rękach jednej osoby.
Typuje kogoś kto już miał doświadczenie w moderacji, a widzę na serwerze, że już jest rmikke :wink:
Drugie pytanie czy jesteś skłonny dać link do niego w iD, żeby mógł się rozwijac i być kanałem pomocy nowym mapowiczom. Mogę wysłać pull request do community index, potrzeba tylko nicka i emaila kontaktowego.

Status admina do społeczności - by można było dodawać do niej nowe pokoje - oraz do już istniejących pokoi.
Lepiej by też było mieć 3 adminów.

Uzupełnione:
Statusu admina nadać komuś innemu na razie się nie da - nie zaimplementowano tego jeszcze.
Ma to jednak marginalne znaczenia, gdyż pokoje(kanały) to byty niezależne i każdy mają własną listę członków i adminów oraz każdy może wchodzić w skład dowolnej liczby społeczności.