Uporczywe zmiany dróg - przypadek usera Perimex

Perimex: Dziwisz się, że usuwane są Twoje changesety? Ile razy można tłumaczyć, prosić, błagać o rozwagę dot. degradacji kategorii dróg?
Jeśli robisz coś pożytecznego to nie pchaj do tego samego changesetu, co zmieniasz w nim kategorie dróg, gdyż wtedy i Twoja pożyteczna praca się marnuje przy okazji.

Na Boga, czy mam rozumieć że tu rzadzi sapozaspokojenie swoich ego, czy winna być oznaczana prawda? Dziś te drogi spadają z układu dróg krajowych do gminnych ze wszględu na otwarsie S8/12? Czy to jest wandalizm? Może w niektórych głowach tak tych, którzy uważają że ich region jest ich podwórkiem i basta. Nie ma większej bzdury.

LOGIKA ADMINISTRACYJNATYCH RUCHÓW, DLA MNIE TEŻ ODROBINĘ NIEZROZUMIAŁYCH I RZECZYWIŚCIE DROGI DO DZIŚ KRAJOWE WINNY Z MOCY PRAWA PRZECHODZIĆ JAKO WOJEWÓDZKIE, JAKO DROGI REZERWOWE DO EKSPRESÓWEK, ALE TAK NARAZIE NIE JEST, BO WYMAGA TO ZMIANY UKŁADU DRÓG W WOJEWÓDZTWIE I ODPOWIEDNIEJ USTAWY, A NA TO NASZE POSEŁKI OSEŁKI JAKOŚ CZASU NIE MAJĄ. I TWORZY SIĘ BALAGAN.

I proszę nie pisać tutaj nie krzyczeć (chodzi o pisanie wielkimi literami). Jeszcze raz i będzie kasowanko.

Perimex, znasz to powiedzenie, że jeśli trzy osoby mówią ci że jesteś pijany, to choćbyś był trzeźwy należy włożyć głowę pod kran i pójść spać? OSM to jest projekt społecznościowy. Społeczność uważa, że to co robisz jest niezgodne z regułami ustalonymi przez społeczność. Możesz próbować przekonać innych, że należy zmienić reguły. Możesz zmienić społeczność na jakąś inną - są przecież inne projekty. Możesz dostosować się do reguł społeczności. Natomiast nie możesz ignorować wszystkich i wszystkiego.

Ważność dla regionu opisują funkcje jakiemu celowi droga służy, jeśłi lokalnemu to jest lokalna, jeśli pomiędzu miejscowościami w jednej aglomeracji, skupis to trzeciorzędna, jeśli między skupiskami w regionie o natężeniu ruchu istotnym to drugorzędna, no i tranzytowe czyli pierwszorzędne, ekspresowe i autostrady. Jak drogi są oznaczane na wschód do polski to widać, ale tam sowieckie wychowanie jest dominujace, szaf ma racje i basta.

Ale to jeszcze nie znaczy, że musisz ten bałagan potęgować.
Jakie to drogi lokalne po których jeżdżą tranzytem samochody ciężarowe, czy też PKS-y relacji Gorzów - Szczecin nigdzie się po drodze nie zatrzymujące? A już na pewno nie w gminach, które za utrzymanie tych dróg płacą. A dlaczego tak jeżdżą? Odpowiedź jest prosta… w przypadku przejazdu autobusu na tym odcinku stanowi to oszczędność około 40 zł.

Perimex: Zgodnie z obietnicą skasowałem Twoje dwa posty. Powód: nieuzasadnione używanie wielkich liter i mieszanie polityki do tematu w sposób obrażający innych.

to znaczy, że należy tam wprowadzić viatoll i zmienić klasę drogi na wojewódzką. Jedna przeładowana ciężarówka odpowiada kilku tysiącom przejazdów samochodów osobowych. Byłe krajówki winny być ciągami rezrewowymi dla eskpresówek i winny być drogami klasy wojewódzkiej, alę globalnie tasieć winna być sukcesywnie dostosowywana do powstajacej sieci dróg ekspresowych i autostrad.

Prosze homo sovieticus, wielki guru. Szok klika a nie społeczność

Perimex:

Inny “myk” z mojego podwórka polega na tym, że praktycznie większość samochodów jadących z południa w kierunku Pyrzyc, czy też Stargardu Szcz. wcale nie zjeżdża z S3 na węźle Pyrzyce, lecz już na węźle Myśliborskim z tej przyczyny, że w ten sposób zaoszczędza się około 10 km drogi. Po co to piszę? Po to abyś sobie w końcu uświadomił, że osoby mieszkające w danym rejonie lepiej wiedzą, w jaki sposób dany odcinek drogi jest obecnie używany. Tak samo jak w okolicy Kostrzyna/Dębna mogę ci wskazać odcinek drogi wojewódzkiej DW129, którą stanowią “kocie łby”, a droga ma szerokość taką, że dwa samochody się nie miną. Efekt jest taki, że… nikt tamtędy nie jeździ poza lokalnymi mieszkańcami. Jak widać nawet google zawróciło :stuck_out_tongue:
https://www.google.pl/maps/@52.6215361,14.7028396,3a,75y,71.65h,86.14t/data=!3m4!1e1!3m2!1ssnV_h8AY_z_lCEYtJaP-MA!2e0

Tak więc opanuj się w końcu.

Co jakiś czas mamy “nawiedzonych”.
Przez co rozumiem osoby rzadko mapujące, ale próbujące co jakiś czas wymusić na nas swój sposób mapowania.

Większość z nas wie, że prowadzenie dyskusji z nimi do niczego nie prowadzi.
Wiemy również, że jedynym sposobem, jest niereagowanie i niekontynuowanie dalszej, bezprzedmiotowej, dyskusji, gdyż nikt ich nie przekona.

Dla tych co jeszcze nie wiedzą, to podstawą tagowania jest Wiki.
Jeśli chcemy zmienić sposób tagowania to zanim cokolwiek zmienimy w bazie danych OSM, należy wcześniej poddać to pod dyskusję w “Talk” danego tagu.
OSM jest projektem międzynarodowym i dyskusja kilku osób na forum nie ma wpływu na sposób tagowania.
Na początek polecam:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Good_practice

http://www.openstreetmap.org/user/Perimex/blocks

Dokleję tutaj, skargę na siebie samego.
Zapewne marco406 nie ma nic przeciwko wklejeniu listu:

"Witaj PrzemekSupak,

marco406 wysłał do Ciebie wiadomość z OpenStreetMap o temacie Lubin …:

==
Kolego Przemku, w najbliższym czasie zrobię znowu porządek z ulicami w Lubinie i proszę Cię żebyś więcej tego nie zmieniał. Narysuj od siebie coś nowego, jeszcze brakuje w Lubinie wielu budynków, adresów, parkingów, ścieżek, POI. Nie poprawiaj tego co funkcjonuje i co najważniejsze wygląda dobrze. Tak się składa, że to ja narysowałem praktycznie od zera cały Lubin i okolicę. I nie tylko na OSM ale i na UMP. Od 20 lat siedzę w geodezji, uczyłem się redakcji map i wiem jak to powinno wyglądać. A Ty chyba nie bardzo, brakuje Ci elementarnej wiedzy z kartografii i tworzenia map, zacznij od rysowania nowych elementów a nie poprawiaj i to totalnie bez sensu. Zmieniłeś przebieg DW 335 ale relacji już nie. Ostatnie Twoje poprawki są bez ładu i składu. Żadnej logiki. Ręce opadają. Al. Maczka to jest miejska ulica łącząca dwa osiedla a nie żadna obwodnica. Jaki ma być efekt takich zmian poza tragicznym wyglądem i wprowadzaniem w błąd.

pozdrawiam"

Od dwóch miesięcy wiszą notki odnośnie w/w ulic a jedyny komentarz marco406 nie jest zbyt przekonujący.
Pozdrawiam,

Nie mam nic przeciwko :slight_smile:

Proszę Cię o wyjaśnienie jaki jest cel czy też efekt Twoich zmian. Np. takie zróżnicowanie ul.Hutniczej: http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.41103/16.18544 czy ul.1 Maja: http://www.openstreetmap.org/#map=17/51.39849/16.19595

Nie pasują mi się takie zmieniające się nagle kategorie. Sieć dróg powinna tworzyć jakąś spójna siatkę. Drogi niższej kategorii powinny zaczynać i kończyć się na drogach wyższej kategorii (wojewódzkie na krajowych, powiatowe na wojewódzkich). Wtedy to dobrze wygląda.

@Przemek liczymy na wyjaśnienia bo faktycznie wygląda to na niezły bałagan.

Dziękujemy za zmiany!
Logika moich była dość banalna (drogi miejskie):

  • co najmniej dwa pasy ruchu w jedną stronę i ograniczenie prędkości powyżej standardowej (70) - ‘drogi czerwone’
  • dwa pasy ruchu w każdą stronę - ‘pomarańczowe’,
  • jeden pas ruchu w każdą stronę - ‘żółte’,
  • wewnętrzne, osiedlowe - ‘białe’,
  • ronda, krzyżówki należą do klasy wyższej,
  • klasa mniej za dziury itp.
    Inaczej OSRM potrafi prowadzić przez centrum (ref 36 od Wrocławia do ref 1219D z drugiej strony miasta) itp.

No to mamy klasyczne rysowanie “pod render” :slight_smile: Dla wyjaśnienia - w OSM nie rysujemy “pod render” na stronie głównej OSM, tylko mapa ma odpowiadać faktom. Typ drogi określa jej funkcję a nie stan. Od określania stanu (nawierzchnia, liczba pasów, dozwolona prędkość) są odpowiednie tagi.

A to dobre :slight_smile: Praktycznie dosłownie w ten sam sposób argumentowałem moje zmiany dróg w Krakowie, tylko że akurat tam “słuszna linia” jest na odwrót i moje zmiany zostały wycofane. :confused:

Tylko, że to co nam się wydaje że jest ładne i spójne niekonicznie odzwierciedla rzeczywistość - np. fakt, że drogi niższej kategorii powinny zaczynać się i kończyć na drogach wyższej kategorii jest błędny - zrobiłem swojego czasu setki km po małych wsiach i odludziach z GPS i widziałem gęste sieci bardzo dobrych, asfaltowych dróg gminnych z których niemal żadna nie dochodzi do drogi wyższej kategorii - np. powiatowej czy wojewódzkiej. I co teraz?