Uporczywe zmiany dróg - przypadek usera Perimex

@Przemas: nie, chodzi o zmiany i podejście do tematu jak na przykład tutaj: http://www.openstreetmap.org/browse/way/41220092/history
Mam rozumieć, że główną drogę wyjazdową z miasta tagujemy jako residential? Zgadzasz się z tym?

Jeśli droga straciła status drogi tranzytowej przez miasto, zdecydowanie zgadzam się z tym. Inna sprawa dlaczego uchwalono przepis automatycznie dyskwalifikujący drogę (tak jak w Leżajsku) do rangi drogi lokalnej. Ano dlatego, że ustawodawca wyszedł z przekonania, można dyskutować czy słusznego, że skoro zastępujemy drogę tranzytową przez miasto obwodnicą to większość ruchu tranzytowego nie idzie. Zresztą takie przekwalifikowanie ma za zadanie właśnie ten ruch z miasta usunąć jak najszybciej. Jest w tym logika, co zresztą zauważam w Pabianicach, gdzie dwa lata temu ul.Łaska i Partyzancka to był jeden wielki kocioł. dziś, a jest narazie tylko S14, ta ulica to jest ewidentnie dojazdówka dla ludzi tu mieszkających w Pabianicach i jego najbliższych okolicach, czyli droga lokalna.

Faktycznie, całkiem porządna droga, też chyba dałbym jej tertiary.

http://www.openstreetmap.org/browse/way/239363902
warto dać source, po zaplanować to ja sobie też mogę :slight_smile:
Jakieś takie “niezdecydowanie” http://www.openstreetmap.org/browse/way/148644768/history (raz residential, a potem secondary->ok).
Może też i ta Jarosławska w końcu będzie tertiary.

http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/Wiadomosci/Strony/Pierwszy_fragment_obwodnicy_Lezajska_oddany_do_ruchu_25092013.aspx
Z tego co ja pamiętam, to:

Nie dzieje się to z automatu, ale gmina musi przyjąć odpowiednią uchwałę. Trochę to dziwne, że jej jeszcze nie mają (nie znalazłem w bip, ale może nie wprowadzili). Natomiast można znaleźć mnóstwo uchwał o przejęciu danych dróg jako gminne, własnie w Leżajsku - i tak to się dzieje, przez uchwałę, a nie jakiś “automat”.

Co więcej!
Pobieżnie dość co prawda, ale przejrzałem zarządzenia dyrektora gddkia i nie znalazłem stosownego o przyjęciu nowej numeracji dla tej DK?

To pytam: Jaki jest faktyczny stan tej drogi/obwodnicy?
Bo w tej chwili widzę ostre zmiany w osm, ot choćby tutaj:
http://www.openstreetmap.org/browse/way/58472600
(nie raczył autor zmiany dodać nawet do relacji odpowiedniej).

Nie znam oczywiście zbytnio tych realiów i nie szukałem intensywnie dokumentów, żeby zobaczyć:

jaki widzi Perimex (ten stan prawny dla obwodnicy).

To daj track z odpowiednim ‘ref’. Dużo lepsze rozwiązanie, a nie zabawa w kolorowanki.

edit:
Dla jednej z dróg dwujezdniowych, z maxspeed=80 w północnej Polsce, w mieście powiatowym dałem secondary. Droga pełni rolę obwodnicy.
Od stycznia 2014 będzie drogą krajową z numeracją przejęta z drogi wewnątrz miasta. Oczywiście miasto oraz dyrektor GDDkiA podjęli stosowne zarządzenia i je opublikowali.

Domniemuję, że w Leżajsku będzie tak samo. I jeśli zostawia się na takich mapach jak OSM, to ten proces się zdecydowanie zwalnia, na pewno, ze szkodą dla miasta. Jeżdżąc troszkę po Polsce ja sobie robię rozpiskę i jadę wg niej. Nie korzystam z GPS, bo natura obdarowała mnie w ponadprzeciętną umiejętność odnajdywania się w terenie i czynię wybory pomiędzy drogami od wojewódzkich, z rzadka korzystając z powiatówek, bo one mogą być zaskakująco niedobre. Przy tych opracowaniach korzystam przede wszystkim z OSM, ale i z map satelitarnych. I jak narazie wszystko gra.

Mam wątpliwość czy ty to ogarniasz czytając takie słowa.

Nie pytałem Ciebie, a przemasa w tamtym momencie.

I dlatego nie powinieneś grzebać przy drogach w OSM. Uważam, że osoby, które nie korzystają z nawigacji bazującej na OSM nie powinny zmieniać dróg w OSM.

Tyle, że nie da się tego zrobić w ramach 1 tagu. Ustaliliśmy chyba, że wartość tag highway nie jest w 100% równoważne z prawnym statusem danej drogi. Prawny status traktujemy jako punkt wyjścia, a potem jeśli jest to uzasadnione zmieniamy wartość tagu, dlatego:

Więc trzeba graficznie te elemnty rozróżnić. Wiem, że to jest trudne, ale możliwe

No to Ty patrzysz od strony użytkownika, który musi używać GPS, a ja z drugiej.

Rozwiń proszę to.

Tylko, że w innym miejscu, dajesz polnej drodze również tertiary, bo urzędnik sobie wymyslił, że tam może kiedyś będzie porządna droga i przyjęli ją w ewidencję.

Ja patrzę z punktu widzenia osoby, która używa nawigacji w regionach, których nie zna :stuck_out_tongue:
Jeśli Ty patrzysz z tej drugiej, to rozumiem, że nie potrzebujesz mapy, więc nie wiem co tu w ogóle robisz.

A jeśli potrzeba Ci mapy, która pokaże zarządcę drogi, pododawaj tag operator= do dróg w Polsce i zrób sobie własny render, który będzie to uwzględniał. Tag highway=* do tego nie służy.

Myślę, że jest to dobry moment zakończyć brak konstruktywnych treści. Zasada jest jedna - OSM’owe mapy mają odzwierciedlać rzeczywistość - jeśli ktoś nie chce tego zaakceptować, zawsze może się dołączyć do mapowania na google (jest już taka możliwość) lub w ramach map nokii. Możliwości spełnienia się jest wiele. Pomimo, że czasem i nawet doświadczeni maperz mają problem z klasyfikowaniem to wielokrotnie wymieniają poglądy czy na forum czy na iRC. Błędy popełnia każdy i to normalne, ale trwanie w błędzie i betonowe w nim trwanie dyskwalifikuje. Jeśli kolega Perimex nadal się kurczowo upiera, cóż czasem tak jest święty Boże nie pomoże, ale spełnianie swoich aspiracji może czas zacząć szukać w innych projektach i czas zrozumieć, że jeśli jakaś społeczność nie wyraża zgody na takie czy inne działania, to przecież nie społeczność się zmieni… to jasne. Free will…

Do autora tego tematu - może by zmienić tytuł na mniej obraźliwy?

To się dowiedziałem.

Moral z tej historii jest dla mnie taki, ze na plakacie o którym mówilismy w innym watku nalezy jak byk podac informacje w jaki sposób wspólnota interpretuje drogi by nie dochodzilo do tego typu nieporozumien.

Marku, ale to już było wałkowane wiele razy. Od tego czy droga jest krajowa/powiatowa mamy relacje i różnego rodzaju tagi. Po raz kolejny wrzucanie informacji o tym nic nie pomoże.

Ja wiem,
ale mysle ze dobrze to haslo miec na plakacie o którym rozmawialismy.
Pozdrowienia,
Marek

Oryginalny tytuł brzmiał “uporczywy użytkownik”, któryś z moderatorów zapewne zmienił.

Zmieniłem tłumaczenie iD w taki sposób, by nie narzucać jednoznacznie odwzorowania klasyfikacji dróg, więc jeśli ktoś będzie miał ochotę przywrócić “stare” tłumaczenie, proszę o powściągliwość :wink: Może to w jakimś stopniu ukróci wspomniane w wątku nieporozumienie :slight_smile:

Chciałbym Ci napomknąć, że np. Zbigniew jest aktywnym członkiem zarządu Stowarzyszenia OSM Polska (którego zadaniem statutowym jest wspieranie tego projektu na terenie RP) i najczęściej wie co mówi.
Jeśli chcesz mapować zgodnie z dokumentami to skończ kartografię, a później staraj się o pracę GUGiK.
Ludzi korzystających z dróg w zdecydowanej większości interesuje stan dróg, a nie ich prawny zarządca/właściciel.
Zawsze możesz założyć własny projekt, nawet korzystając z narzędzi i danych OSM i tam sobie mapuj zgodnie z czymkolwiek Ci się przyśni.

No nareszcie konkretny komentarz pod koniec niedzieli.
Czyli Amen!
Żona dopowiada - paciorek, siusiu i spać :slight_smile:

Nie bardzo zrozumiałem powyższy żart, ale nic to.

Wracając do obwodnicy Leżajska, poszukałem dzisiaj zarządzeń gddkia i rozporządzeń ministra transportu w sprawie tego odcinka w Leżajsku (dk77).
Niestety nic nie znalazłem. Mam wrażenie, że wciąż DK77 przebiega w Leżajsku. Obwodnica póki co, nie ma statusu drogi krajowej.

Ostatnie dotyczące DK77 to zmiana w Stalowej Woli z roku 2007.
Co ciekawe, UMP również zmieniło krajówkę na obwodnicę.

Relacja dk77 w Leżajsku ma poza tym dziurę.