unsigned_ref dla dróg powiatowych i gminnych

Wpisywanie numerów dróg powiatowych do tagu name byłoby niepoprawne, bo to nie jest nazwa tylko numer.

Również uważam, że współrzędne geograficzne są w takiej sytuacji zdecydowanie użyteczniejsze.

Panowie sobie żartujecie, czy naprawdę uważacie, że to możliwe? Pierwsze pytanie, skąd mam wziąć współrzędne? Powiedzmy, że prosto z mapy OSM, np: 50.20776/19.49511. Niestety, nie mam na tyle dobrej
pamięci aby zapamiętać te liczby, nie noszę kartki i ołówka, kreda też nie pomoże, jak nie ma asfaltu. Ale powiedzmy, że mam je gdzieś przed oczami w momencie gdy dzwonię. Urzędnik pyta: gdzie Pan jest? A ja mu na to: 50.20776 N 19.49511 E :smiley: Przy następnej okazji wypróbuję Wasze rady … ciekawe co na to CZK. Przerabiałem to już kiedyś, tłumacząc, że w EXIF-ie przesłanego zdjęcia jest pozycja GPS i poległem.

Nawiasem mówiąc, od lat nie mogę pojąć, jak to jest, że rodzina i znajomi stale widzą moją pozycję GPS na mapie, a tzw. ,służby’’ (Policja, Straż, CZK) nie? Bywa, że tracę 15 min na ustalenie w jakiej jednostce administracyjnej się znajduję, a to dopiero początek tłumaczenia urzędnikowi lokalizacji. Potem często trzeba zrobić to jeszcze raz, dla firmy utylizacyjnej. A to nie są goście biegli w GPS-y, bywało, że musiałem dosłownie wziąć ich za rękę i zaprowadzić na miejsce.

Numery dróg powiatowych były de facto standardem w komunikacji z urzędnikami w podobnych sytuacjach, dla nich jedynym zrozumiałym. Oczywiście, zawsze mogę odczytać je z bazy, bo nadal tam są jako unsigned_ref. Ale wcześniej wystarczył rzut oka. Może dnia pewnego unsigned_ref też doczeka się renderingu.

Ależ to jest możliwe i nawet nie za bardzo skomplikowane. Współrzędne pobiera się błyskawicznie: w Yanosiku wystarczy powiększyć mapę na maxa przytrzymać palec w miejscu “kursora pokazującego pozycję” i w okienku pokażą się współrzędne. W OsmAnd ta sama metoda tylko współrzędne są ukryte pod linkiem “SZCZEGÓŁY” w lewym dolnym rogu ekranu. Proste i szybkie.

No bo w tym przypadku trzeba już trochę wiedzy jak je wyciągnąć. W urzędach mają najczęściej “gołe” systemy, bo przecież nie wolno niczego samodzielnie instalować a nie każdy wie jak takie dane ze zdjęcia wyjąć.

Musiałeś kiedyś wyrazić zgodę na pobieranie i przekazywanie Twojej lokalizacji dla swojego operatora. Pamiętam taką akcję w Plusie jak u innych operatorów to wygląda nie mam pojęcia, ale zapewne podobnie.

Mam współrzędne na ekranie? Co dalej?

Wpierw klikam na mapę żeby złapać punkt i klikam w ten punkt:

Potem korzystam z opcji „Udostępnij lokalizację”

Wybieram poprzez „Wiadomość”

Pozycja wkleja się do treści SMS-a:

Odbiorca wiadomości po kliknięciu zostaje przekierowany do wspomnianej pozycji:

Używam wersji OsmAnd 2.0.4

Według mnie numer drogi powinien być widoczny, przydałoby się to teraz bardzo. Jeden rzut oka na mapę przed wyjazdem lub w trakcie na OsmAnd i widać czy droga jest gminna czy powiatowa. Na takiej drodze biegnącej przez LAS mamy prawo przebywać rowerem lub pieszo - oczywiście w drodze do sklepu.

W tym celu klikamy sobie na warstwie podstawowej prawym przyciskiem myszy i dajemy Wyświetl dane obiektów, po około sekundzie mamy info co do danej drogi (oczywiście na tyle na ile jest ona w OSM opisana, bo znakomita większość dróg gminnych i tak opisana żadnymi numerami nie jest).

Samo jechanie do sklepu niezależnie czy w lesie czy poza nim będąc na takiej czy innej drodze nie ma znaczenia. Istotne jest czy realizuje się w ten sposób absolutnie „niezbędną potrzebę życiową”, bo na chwilę obecną tylko to jest jednym z uzasadnionych powodów wyjścia z domu :

W Osmandzie możesz sobie zrobić taki rendering, jaki chcesz.

Jest to bez znaczenia w przypadku lasów nie należących do Lasów Państwowych. By je odróżnić, musiałbyś jeszcze zrobić rendering właściciela lasów.

W obecnej sytuacji wychodzą takie sprawy. Brakuje tagu

operator=

Faktycznie, wiele dróg potocznie ,leśnych’’ jest w istocie drogami powiatowymi, np: https://www.openstreetmap.org/way/656893876

A niektóre są równocześnie leśnymi drogami/przecinkami pożarowymi - sam nie wiem kto nimi zarządza, może reguluje to jakaś umowa. Stoczyłem na podobnych obiektach wiele wojen edycyjnych, bo są tacy co z automatu tagowali je jako tertiary.

Różnica jest dramatyczna. Złamanie zasady realizacji ,niezbędnej potrzeby życiowej’’ na drodze powiatowej to co najwyżej mandat od Policji 500 zł. Na drodze leśnej w zarządzie LP, to już jawne złamanie zakazu wstępu do lasu zagrożone karą administracyjną od 5000 zł do 30000 zł nakładaną przez Sanepid.

IMHO jeżeli coś jest “drogą powiatową” to powinno być właśnie tak oznaczone.
Od tego czy to jest droga gruntowa, żużlowa, kamienista czy asfaltowa jest tag surface.
Trochę dziwnie to potem na mapie wygląda, jak teritiaty dochodzi do granicy lasu zmienia się w gruntówkę a potem znowu w tertiary albo jeszcze co innego bo inny maper nie wczytał dalszego kawałka mapy i narysował co innego, bo to mu akurat bardziej pasowało.
Nawigacje nie mają kłopotu z odczytem informacji z tagu surface - przynajmniej te których używam.

W OSM przyjęto zasadę oznaczania dróg według znaczenia w tranzycie, a nie wg oficjalnej klasyfikacji dróg. Ma to o tyle sensu, że chociażby do kategorii dróg wojewódzkich zaliczane są drogi o znaczeniu obronnym, które nie mają żadnej funkcji w tranzycie. Przykładem niech będzie ta piękna droga wojewódzka w Bydgoszczy, którą nigdzie specjalnie nie dojedziesz :). Oczywiście podobna sytuacja jest z drogami gminnymi i powiatowymi – część po prostu nigdzie nie prowadzi lub jest w tak złym stanie, że nie są w stanie pełnić roli w tranzycie. Choć są tego wady, bo czasem ciężko jest kategorie dróg weryfikować, a nawet tworzą się wojny edycyjne, bo jeden myśli, że to ważna droga, a inny, że to ta obok jest ważna.
Natomiast jeśli chodzi o konkretne zmienienie kategorii tylko na obszar lasu, to są duże szanse, że jest to błąd tagowania. Wielu użytkowników uparcie zaznacza wszystkie drogi nieutwardzone jako tracki, co jest błędne. Jeżeli masz informacje, że dana droga przez las jest używana w celu innym niż jazda przez las – zmieniaj na inną kategorię.

Jedyne co jest pewne na drodze powiatowej, to jej numer. Dlatego jego ,degradacja’’ z ref
budzi takie emocje. Nawet tag operator= nie jest oczywisty, bo prawdopodobnie są drogi których ,utrzymanie’’ zlecono np: Lasom Państwowym. Wszystkie pozostałe tagi są do ustalenia na miejscu.

To za mało. Samo surface=sand może oznaczać coś takiego:

https://goo.gl/maps/TyAr6cGN6BvBFdPJ6

ale może to być ubity specjalną maszyną w ,tarkę’’ piach, spotykany np: na Mazurach. Aby to rozróżnić,
potrzebny jest tracktype i smoothness. A oprócz tego przydałby się mtb:scale, bo droga z ledwością przejezdna samochodem, bywa znośna dla roweru, albo odwrotnie.

Znam przypadek, gdy na drodze powiatowej postawiono ogrodzenie i toczy się proces. To dopiero dziwnie by wyglądało, gdyby ustawić highway=tertiary.

Dzięki za wskazówki do OsmAnd’a. Co do drugiej części to się chyba nie rozumiemy. Stojąc na publicznej przcież drodze powiatowej jestem w na terenie leśnym czy nie?

@szydzio - pisałem przecież że w drodze po zakupy.

No niestety tak pięknie że ten numer jest pewny to nie jest. Ponieważ drogi powiatowe zasadniczo nie są oznakowane w terenie (stad też unsigned_ref) ciężko jest zweryfikować czy numer jest poprawnie przypisany (o ile w ogóle jest przypisany). Ja wielokrotnie widziałem (i poprawiałem zgodnie z Geoportalem) jakieś zupełnie dziwne albo niepoprawne numery wzięte nie wiadomo skąd.
Na drodze powiatowej pewne jest (a przynajmniej powinno być) highway:category:pl=3

Ja bym powiedział, że nie do końca. Obszar drogi wraz poboczem zwykle jest oddzielną działką wydzieloną z obszaru lasu co widać w Ewidencji gruntów i budynków.

No ale tylko po takie niezbędne żeby nie było że tylko po czipsy i browara :wink:

Podstawowym źródłem informacji tego typu są strony internetowe lokalnych zarządów dróg, np:
http://pzd-chrzanow.pl/tabela-drog-powiatu/. Ewentualne wątpliwości wyjaśnia zwykle jeden e-mail.

To jest dopiero niewiarygodne źródło informacji. Prawie wszystkie błędy w OSM z jakimi miałem do czynienia są wynikiem kopiowania i przerysowywania danych z Geoportalu.

A co powyższy tag w ogóle znaczy?

Ponawiam przykład z życia wzięty owych ,standardów bezpieczeństwa’’ na drodze powiatowej:

https://goo.gl/maps/TyAr6cGN6BvBFdPJ6

Raczej chodziło o highway:category:pl=3

Tak, faktycznie to o ten tag chodziło, sorki.

Tag obejmuje tylko niektóre z dróg powiatowych, o odpowiednio wysokiej klasie. Przykład, który podałem nie kwalifikuje się nawet jako D.

Masz rację.

Skoro do dziś nie pojawił się tag, pozwalający wprost zakodować informację, czy droga jest powiatowa/gminna to widocznie ta informacja nie jest wcale istotna dla mapujących.
Drogi publiczne można ogólnie oznaczyć tagiem operator:type=public.

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Podlinkowane na wikipedii w artukule do którego odsyłają nasze artykuły o highway:category:pl https://pl.wikipedia.org/wiki/Klasy_i_kategorie_dr%C3%B3g_publicznych_w_Polsce rozporządzenie http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000124/O/D20160124.pdf mówi: (§4.ust. 2)

Należy to rozumieć tak iż każda droga powiatowa powinna być klasy GP, G lub Z, a zadaniem zarządcy drogi jest utrzymywanie lub dążenie do spełniania tych wymagań, jeśli nie jest to możliwe (lub konieczne-profil i natężenie ruchu) powinien przekazać drogę niżej (gmina) do utrzymania w niższej klasie.
Pomijając zagadnienia prawne klas technicznych dróg, klucz highway:category:pl służy właśnie oznaczeniu kategorii drogi (powiatowa/gminna/…) a klucz highway:class:pl https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:highway:class:pl oznaczeniu klasy.

Zgodnie z Twoim rozumowaniem leśnej drodze powiatowej nie można nadać ani highway:category:pl=3 (bo ma za niską klasę) ani highway:category:pl=4 (bo nie jest drogą gminną).

Podsumowując, moim zdaniem zgodnie z dwoma artykułami na naszej wiki (h:class:pl i h:category:pl) każda droga powiatowa zasługuje na h:category:pl=3, niezależnie od klasy technicznej.