Tzw. traffic patterns

W systemach nawigacji nowej generacji uzywa sie wszelkich dostepnych informacji majacych na celu policzenie optymalnej trasy (informacje o korkach, budowach, stanie nawierzchni dróg, ilosci swiatel po drodze itd.)
Zaczeto nawe zbierac informacje, w jakich godzinach ktorego dnia blokuja sie glówne trasy przelotowe ( “traffic patterns” ).

Jak myslicie, czy byloby realne zbieranie w OSM informacji typu: “ta ulica jest od poniedzialku do piatku miedzy 7.20 a 8.30 totalnie zapchana”
Oczywiscie, trzeba by wymyslic jak cos takiego tagowac.

Wg mnie nie ma sensu zbieranie takich informacji :-/ poniewaz drobne zmiany organizacyjne beda powodowaly powazne zmiany danych. Lepszym rozwiazaniem by byl system, ktory by zbieral od ochotników na bieżąco dane, a potem latwo by sie je pobieralo. Oczywiscie wiele nawigacji juz tak dziala, tyle ze to rozwiazanie bylo by globalne dla OSM.

A jak by to mialo wygladac w praktyce?

Pozwole sobie zaoponowac, w mojej okolicy korki szczytowe są od zawsze w tych samych miejscach i żałuje że taki gpsmid nie ma szansy uwzględnić tej informacji.
Nawet szukałem jakiś czas temu metody tagowania, ale nie znalazłem. Rozumiem że nic się nie zmieniło w tej kwestii ?

To jest jedna z trudniejszych rzeczy, którą widzę jako np. magisterkę. Ludzie wrzucali by ślady GPX do systemu (lub na bieżąco) , a on by odpowiednio sobie liczył jak predkości zależą od godzin i kierunków jazdy (np. jak jest wiele pasów). Nastepnie dane były by przedstawiane na mapie w zależności od godzin/dni tygodnia i innych losowych zdarzeń. To jest o tyle dobre, że wiadomo czy dane są w miarę aktualne oraz im więcej było by śladów tym lepsze dane by były.

Edit:
Na korki szczytowe jest jakiś tag (albo propozycja).

Wiem że GDDKiA udostępnia jakieś informacje o dostępności dróg.

http://www.inrix.com, trzecia generacja systemów nawigacji, jedni z najlepszych. Warto przeczytac co robia.
Zbieranie sladów w tej postaci robi od dawna TomTom. Mozna to robic, jednak w tej sytuacji trzeba duzego nasycenia sladami, by powstale z tego profile byly miarodajne. W przypadku OSM wymagalo by to dosc duzego zaangazowania sie wspólnoty a to byloby wykonalne jedynie w duzych miastach. Natomiast spytac tubylców jak ruch na danej drodze wyglada jest latwiej w czasie mapowania. Oczywiascie jest to trudne i moze doprowadzac do paradoksalnej sytuacji: Wszyscy wiedza ze dana droga sie korkuje, wiec nikt nia nie jezdzi :slight_smile:

pytanie kogokolwiek to jest opinia subiektywna, dla jednego 10km/h to korek, a dla drugiego inna predkosc. Takie dane nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistosci. Uwazam ze na korkujace sie ulice mozna dawac tag traffic_jam=yes czy cos w tym stylu. Ale opisywanie predkosci tego typu metodami, czy nawet dokladnych godzin - nie ma sensu. GPXów, jest coraz wiecej i coraz wiecej ludzi jezdzi na nawigacji online. A wiadomo ze jak jakas ulica nie jezdza ludzie, to i dane nie sa jakos bardzo potrzebne.

PS. Co do linka to juz nawet targeo ma coś takiego.

Argumentacja jest sensowna. Metoda ze zbieraniem sladów i ich analiza jest oczywiscie dobra, jednak mysle tutaj o OSM: Skad praktycznie wziac takie nasycenie sladów, by analizowany wynik byl miarodajny? Jak spowodowac, by to OSM bylo zródlem wspomagajacej nawigacje informacji?

Wg to są dane jak kazde inne. ludzie teraz zbieraja slady, żeby dodac do mapy jak jadą np. do pracy, ale jak bedzie potrzeba zbierania sladow z jednej drogi o roznych godzinach w rozne dni tygodnia to tez to beda robic (teraz to poprostu nie ma tyle sensu) - a i tak w miastach jest po naście śladów gpx jednej drogi. Bo to nie problem zostawic wlaczony logger, albo zapisywac slad na gps. Problemem zostaje tylko godzina, bo nie kazdy ma ustawiony zegar w urządzeniu.

W takim razie warto by zainicjowac akcje, napisac programik analizujacy to i aktualizujacy co kilka dni. No i jakos podczepic wyniki pod OSM?

Zgadzam sie z Dotevo, ze wartoby wykorzystac repozytorium sladow osm i wykopywac te dane (mining :)) w sposob automatyczny i obiektywny, ale do tego trzebaby aplikacji na wszystkie telefony i satnavy. Waze.com robi cos podobnego i slyszalem, ze ich aplikacja mobilna jest opensource. Moze wystarczy ja przerobic?

Trzeba sie temu przyjrzec… Dobrze byloby to jako stowarzyszenie zrealizowac. Bylaby mala wizytówka. Generlanie moze postawic sobie pare celów softawrowych i je realizowac

To prawda ze w branzy wszyscy mowia o inrix i chyba obiektywnie sa najlepsi przy czym dwa ale: inrix bierze dane z roznorodnych sensorow (dogaduje sie nawet z zarzadcami drog a z tym u nas moze byc cieeezko) , uzyskuja skale poprzez dogadywanie sie z graczami ktorzy maja po kilka tysiecy pojazdow krazacych po kraju. Tomtom i okolice chwali sie live traffic aczkolwiek jest duzo krytycznych oxen. I tu widze szanse dla osm bo osm moze dac te mase. Przy czym raczej szedlbym w strone analizy gpx i modeli predykcji wzbogacone o live dane niz tagow . Trzeba sie przyjrzec kolegom z icm bo oni maja modele powodziowe rzek - wydaje mi sie ze materia zblizona i per analogia mozna do korkow podejsc. A Takie statyczne tagi w osm sa odpowiednikiem ogolnej wiedzy ze w piatek po 17 tej to wylotowki z wawy stoja i wartosci duzej to nie ma.

Robilismy do tego podejscie w navatarze i wyszlo srednio bo masa nie ta jeszcze plus chyba za dokladnie chcielismy to robic przez co utykalismy na takich “detalach” jak uwzglednianie natezenia ruchu wjazdowego i zjazdowego na kazdej drodze skrzyzowania per kierunek jazdy i okreslony interwal czasowy.

Stanelo ostatecznie na tym ze modele leza w zeszycie a na razie robimy jak waze tj. Stawiamy “placki” gdy ktos wolno jedzie i uznajemy ze to korek i tak empirycznie robimy baze korkow. W miare dziala ale to raczej nie predykcja plus ciagle masa masa nie ta. Mamy jeszcze maly pomysl ale to dopiero wejdzie w nowej wersji wiec pisac nie moge. Ale jak wejdzie to zobaczymy czy i jak pomysl sie sprawdza.

Sa to moim zdaniem dobre tematy na jakis doktorat (modele) + inzynierko magisterki ( implementacja i symulacje). Moze warto sprobowac z alma mater stowarzyszenia w Lodzi? Jak nic jakies modele przeplywow cieczy by sie sprawdzily. Marzy mi sie taki traffic server ze ja mu lat long bearing i when a on mi zwraca predkosc standardowa i predkosc estymowana dla tego odcinka drogi :slight_smile:

Też jestem za osobnym serwerem, ale obliczenia są bardziej skomplikowane niż renderowanie mapy. Więc chyba nas nie stać na taką maszynę. Ważne, żeby rozpoznawał kierunek, pas ruchu. No i oczywiście był odporny na jakieś fake gpx.

OSM niech będzie miejscem dla danych geograficznych i topograficznych. Informacje ‘real-time’, czy nawet mniej real-time, jak np. rozkład jazdy autobusów. powinny być gdzie indziej. Co nie znaczy, że ze strony OSM nie można w tych problemach pomóc. OSM jak najbardziej może się przydać do określenia pasów na których odbywa się ruch, czy trzymać informacje o topologii sieci publicznego transportu. Oczywiście także jako podkład pod wizualizację wyników. Specjalne tagi mogą się przydać najwyżej do połączenia OSM z systemem zewnętrznym, ale i tu zwykle odpowiednie ‘ref’ na odpowiednich obiektach powinno wystarczyć.

Ująłeś w słowa to, czego ja nie potrafiłem, gdy powstał ten wątek :slight_smile: Co nie znaczy, że jestem przeciw, po prostu to powinna być domena innego projektu.

Przyjezdni/przejezdni takiej wiedzy nie mają, a byłaby lepsza niż to co jest teraz w OSM (czyli nic) i pozwalałaby poprawić nawigacje prowadzące teraz po takich zakorkowanych ulicach jak po płynnych obwodnicach.

Na State Of The Map EU w przyszluym tygodniu beda conajmniej dwa wystapienia na ten temat w drugim dniu konferencji, polecam uczestnictwo.

Niedawno zaproponowałem pewne rozwiązanie dla zbierania tego typu danych. O szczegółach można przeczytać tutaj:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Global_Statistical_Speed_Matrix

Odbyła się krótka, aczkolwiek rzeczowa dyskusja krytyczna na ten temat. Z mojej strony niestety zabrakło środków, żeby się tym zająć dłużej i pociągnąć taki projekt przynajmniej do stadium alfa. Wierzę jednak, że coś podobnego mogłoby powstać.

Pozdrawiam
SM