Typowe tagowanie dostępu (access=*)

Próbuję się rozeznać w tagowaniu dostępu (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:access) i nadal mam z tym trudność. Chodzi mi o instytucje publiczne - szpitale, jednostki wojskowe, zajezdnie autobusowe itp. Wydaje mi się, że tam powinno być wszędzie access=destination, ale czasem jest znak zakazu wjazdu typu “tylko dla pracowników” i mam wątpliwości, czy nie dawać wtedy access=private - bo nie wiem, czy chodzi wyłącznie o dojazdy prywatne (ale sklepy też są zwykle prywatne…), czy o konieczność uzyskania zgody. I w jakich przypadkach w Polsce typowo powinno się używać access=permissive?

permissive to przejście gdzie możesz swobodnie się poruszać (czym, jak to już musisz wiedzieć), ale w każdej chwili może zostać zamknięta furtka, rolnik zaorze pole i wraz z nim śliczną drogę polną.
Czyli jest droga dziś, ale jutro może jej nie być, jednak chodzi tutaj o logiczny dostęp a nie fizyczny.

Zajezdnie autobusowe najczęściej mają znak B-1 + “nie dotyczy autobusów xxx” - czyli vehicle=no, psv=designated

access=destination to raczej typowy dojazd do posesji, ale uwaga dotyczy wtedy to również pieszych i rowerzystów, unikałbym tego. Lepiej dać vehicle=destination (może byc znak B-1 + “nie dotyczy dojazdu do posesji, nie dotyczy mieszkańców - choć tutaj jeszcze inaczej można to otagować”, również może być vehicle=customers (jesli dla klientów)

access=private - daję bardzo rzadko, wtedy kiedy jest po prostu lift_gate + strażnik (bo bez uważam, że pieszy może przejść lub rower), albo zamykana furtka (pieszy nie da rady). Uważam, że jest zdecydowanie nadużywany ze szkodą dla pieszych i rowerzystów.

Szpital sądzę, że mógłby mieć vehicle=destination, zakład pracy już może mieć ‘private’, ale też nie musi (może jak szpital) - to już trzeba wiedzieć.
Wojsko ma private zdecydowanie, przecież nie da rady piechotą pochodzić po takiej drodze.

Drogi dojazdowe (na przykład alejki między kamienicami od highway=residential) oznaczone B1 +nie dotyczy mieszkańców posesji lub z B-2 robię highway=service, service=driveway (lub coś odpowiedniego), vehicle=no, vehicle:conditional= private @ destination

A permissive w Polsce? Może droga/chodnik biegnąca przez teren szkoły lub przez farmyard w polu (gdzie przebiega highway=track). Tak czy siak routing tędy prowadzi.

Jeśli jest zakaz wjazdu to nie odnosi się on do wszystkiego tylko do pojazdów, więc on decyduje o vehicle=* (może też o horse=* ale tu nie jestem pewien). Ewentualnie można dawać access=*, foot=yes.

Przy “tylko dla pracowników” daję *=private. access=permissive nie używam, moim zdaniem szkoda tu czasu na mapowanie. Jak właściel zablokuje wejście to da się wtedy access=private. Gdyby ktoś to chciał mapowac - wymaga ustalania stanu prawnego gruntu (kto go posiada, czy nie ma wspisów do ksiąg wieczystych o służebności, czy nie ma umów z miastem/innymi mieszkańcami itp itd).