Tutorial o rysowaniu budynkow?

Jesli ktos chcialby dodac na wiki tutorial o rysowaniu budynkow, to Marek Kleciak zrobil ilustracje ze wszystkimi krokami (dostepne tutaj).

Dzieki serdeczne Balrog. Moze to kogos zainteresuje.
Generalnie jeszcze jedna uwaga: Rzut budynku zgodnie z prawem budowlanym to obrys jego rzutu na wysokosci jednego metra ponad poziomem terenu.
Oznacza to, ze zadaszenia i te fragmenty, gdzie cos wystaje na wyzszych pietrach, po prostu sie nie licza.
Mozna sobie wyobrazic jakies stare miasto we Wloszech gdzie dachy zazwyczaj wystaja 60-100cm poza budynek. Tak sie kiedys budowalo by chronic przed sloncem. Widziane na zdieciu lotniczym ulice w takich miastach maja niekiedy raptem 2 metry szerokosci.
W polskich warunkach oznacza to, ze jesli mamy najbardziej typowy budynkek o dachu dwuspadowym. To budynke ten ma po dwu stronach rynny, które na zdjeciach lotniczych sa czasem nieco jasniejszymi paskami. Rynny wystaja u nas zazwyczaj ok 30-40 cm poza plaszczyzne sciany, wiec te dwie sciany mozna rysowac nieco wezsze. Oczywiscie nie zastapi to rofesjonalnego pomiaru budynku przez geodete, ale na pewno zmniejszy blad pomiarowy.

Fajne, po postawieniu wiki można to wrzucić jako część ogólnego przewodnika po OSM

Jeszcze w temacie budynkow, wczoraj i dzis bylo duzo dyskusji nad lepszym oddawaniem ksztaltow budynkow na roznych wysokosciach. Tutaj jest propozycja sposobu tagowania: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/User:Jongleur/MultiLevel_Building_Shapes

Na stronie latlon.org powstal na szybko renderer ktory probuje obslugiwac ten schemat tagow, niestety jest to obchodzenie ograniczen mapnika, w zwiazku z czym kiepsko mu to wychodzi, zwlaszcza kolejnosc rysowania scian jest czesto bledna. Zmiany sa importowane na “zywo”, ale w tym momencie ma dane o wysokosciach dla budynkow tylko tych, ktore zostaly dodane od piatku (poza obszarami bylego ZSRR gdzie byl pelny import).

Z ciekawosci przerobilem Palac Kultury zgodnie z tym schematem :slight_smile: http://latlon.org/buildings?zoom=17&lat=52.23111&lon=21.00512&layers=BT (czesc budynku byla dodana juz kiedys, wiec nie renderuje sie poprawnie)

Tutaj inne ciekawie wygladajace miejsca:
http://latlon.org/buildings?zoom=17&lat=55.82112&lon=37.61205&layers=BT (wieza Ostankino)
http://latlon.org/buildings?zoom=18&lat=58.53138&lon=50.02154&layers=BT (pusta przestrzen pod budynkiem)
http://latlon.org/buildings?zoom=18&lat=52.36709&lon=5.21723&layers=BT

Zgadzam sie, ze najlepiej obrysy budynkow mapowac wedlug ksztaltu przy ziemii. Ale dlatego, zeby poprawnie dalo sie zrobic routing (np. dla niewidomych), a nie z powodu prawa, bo zasady powinny byc globalne, a prawo jest lokalne :slight_smile:

Zgadzam sie, ze najlepiej obrysy budynkow mapowac wedlug ksztaltu przy ziemii. Ale dlatego, zeby poprawnie dalo sie zrobic routing (np. dla niewidomych), a nie z powodu prawa, bo zasady powinny byc globalne, a prawo jest lokalne.

Akurat to globalna definicja. Anyway. Porawny routing to jeden z wielu aspektów mapy OSM. Biorac od uwage historie projektu byl on na poczatku oczywiscie najazniejszy i bedzie nadal, ale doszly do niego takze inne.

Pomysl idzie w dobrym kierunku. Przypomina nieco specyfikacje jakiej uzywa Navteq.