Trasa w GPX a drogi nieutwardzone

Cześć!
Opiszę Wam problem - i wydaje mi się że można go rozwiązać korzystając z OSM… ale nie wiem jak :roll_eyes:

Na wyjazdy motocyklowe planuję sobie trasy korzystając z Google Maps albo TomTom MyDrive. Czasem jednak niestety wytyczona trasa kieruje mnie na drogi nieutwardzone - i o ile kiedy jadę sam, to nie jest to wielki problem, ale kiedy zabieram ze sobą syna wolałbym nie pchać się w piachy.

Zastanawiam się więc, w jaki sposób wykorzystać OSM, gdzie oznaczenie rodzajów dróg wydaje mi się najbardziej szczegółowe, do sprawdzenia czy trasa którą sobie zaplanowałem nie prowadzi przez drogi nieutwardzone.

Nałatwiej byłoby wyeksportować zaplanowaną trasę do gpx a następnie wyświetlić ją w OSM gdzie zaznaczone kolorem byłyby tylko drogi nieutwardzone.

Do sprawdzania niewielkich obszarów nadaje się chyba overpass-turbo.eu, w ktorym łatwo wyświetlić dokładnie to, co się chce - jednak tam dla odmiany nie mogę załadować gpx.

Bedę wdzięczny za wszelkie porady i pomysły!

Gdyby chodziło o rower, to zaproponowałbym http://brouter.de/brouter-web/. Po lewej jest tabelka, która pokazuje jaką nawierzchnię ma dany odcinek. Ale brak profilu dla motocykli.

OsmAnd pozwala wyświetlić rodzaje nawierzchni na zaplanowanej trasie włącznie z pokazaniem długości np. dróg nieutwardzonych, można by pokombinować z wsadzeniem do niego gotowej trasy może przez ustawienie punktów pośrednich, chociaż proste umieszczenie GPX chyba też zadziała.

Ja polecam OpenRouteService. Można wgrać GPX, i fajnie prezentuje, gdzie jest jaka nawierzchnia. Też mają fajny algorytm routingu.

WiktorN mnie ubiegł :smiley:
Też polecę https://maps.openrouteservice.org/ ma chyba najwięcej opcji, typów pojazdów, co prawda motocykli brak ale i tak pownino wystarczyć.

Nie wiem, czy to ci się przyda, ale jest jeszcze https://kurviger.de/about/en
Głównym zadaniem tego narzędzia jest znalezienie jak najbardziej krętej trasy motocyklowej :slight_smile:
Nie używałem, ale widzę że ma tam opcję “unikaj nieutwardzonych dróg”.