Πρώτες ερωτήσεις και προτάσεις

θεωρώ υπερβολή το να υπάρχει η διεύθυνση και στα δύο.
Στην είσοδο πιστεύω έχει μεγαλύτερη ακρίβεια, αλλά και στο κτίριο επαρκή. Όποιος από τους δύο τρόπους φαντάζομαι θα είναι ΟΚ :slight_smile:

τώρα για πολλαπλές χρήσεις ενός κτιρίου, ένας (ίσως μπακάλικος) τρόπος είναι να βάλεις δύο / τρία / όσα nodes εντός του περιγράμματος του κτιρίου και να αποδώσεις στο καθένα από μία τιμή.

Το πρόβλημα αυτό θα το συναντήσεις όχι μόνο σε ορόφους, αλλά και όταν σε ένα κτίριο έχει σειρά καταστημάτων, το ένα δίπλα στο άλλο…

Δεν είναι θέμα υπερβολής αλλά διπλής καταχώρησης μιας διεύθυνσης. Το κτήριο έχει μία διεύθυνση που το χαρακτηρίζει. Οπότε η διεύθυνση πάει ή στο κτήριο ή στην είσοδο-μέλος του κτηρίου.

Θέμα υπερβολής είναι η χρήση της πόρτας για καταχώρηση της διεύθυνσης εάν δεν συντρέχουν λόγοι. Σε ένα θεόρατο κτήριο που πιάνει ένα οικοδομικό τετράγωνο και έχει δύο εισόδους η ακρίβεια της τοποθέτησης της πόρτας έρχεται σε δεύτερη μοίρα μιας και η πληροφορία είναι πολύ σημαντική για να αγνοηθεί. Όπως επίσης και είσοδοι παράταιροι με την πρόσοψη του κτηρίου, αρκεί να μην παίζουμε με τα χιλιοστά. Σε σπίτια όμως με ΜΙΑ διεύθυνση κολλητά το ένα με το άλλο σε έναν δρόμο, η χρήση του entrance=* είναι υπερβολική εάν τουλάχιστον δεν υπάρχει κάποιο σαφές σήμα GPS για το σημείο της πόρτας (Φαντάσου πλοήγηση για τυφλούς που θέλουν να πέσουν κατευθείαν στο χερούλι της πόρτας).

Όσον αφορά το παράδειγμα του νοσοκομείου, εννοείται πως όλα γυρίζουν γύρω από τον σχεδιασμό του νοσοκομείου και όχι της καφετέριας.
Το νοσοκομείο είναι αυτό που είναι ορατό, αυτό που θα χρειαστεί περισσότερες λεπτομέρειες σχεδίασης, οπότε αυτό είναι το κυρίως θέμα σου. Τα υπόλοιπα μπαίνουν σε nodes για να μπορούν να βρίσκονται είτε στον χάρτη είτε σε μα αναζήτηση.
Εννοείται πως το νοσοκομείο είναι σχεδιασμένο ως κλειστή περιοχή, οπότε ό,τι βρίσκεται εκεί είναι μέρος του νοσοκομείου. Αν για κάποιο λόγο στο ισόγειο η τράπεζα δεν είναι μέρος του νοσοκομείου, είτε ως amenity είτε ως κτηρίου, τότε καλό θα ήταν τα nodes να μην είναι πάνω ή μέσα στο περίγραμμά του. Μετακίνησέ τα λίγο έξω από την περιοχή, αν γίνεται.
Υπάρχουν ήδη τρόποι για καταχώρηση λεπτομερειών των ορόφων των κτηρίων και για indoor mapping (Ψάξε λίγο στο help wiki να δεις αν σε βολεύουν).

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Εφαρμόζω όσα γράφετε, διεύθυνση στο κτίριο αν υπάρχει και αν χρειάζεται στην πόρτα, αλλοιώς διεύθυνση σε node.

Μήπως μπορεί να απαντήσει κάποιος από εσάς τους πιο παλιούς σε αυτό το ποστ; http://www.insomnia.gr/topic/555118-openstreetmap-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF-%CE%B4%CE%B5-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%AC-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B2%CE%B5/#entry53764573

Η δική μου απάντηση σίγουρα δεν έχει να κάνει με κάποιες από τις έτοιμες που έχουν να δοθεί κατά καιρούς.

Και βγάζοντας τον εαυτό μου απ’ έξω, αρκεί να πω πως όσοι ξεκίνησαν κάποια στιγμή να ασχολούνται βρήκαν κάτι ενδιαφέρον και πολλοί από αυτούς συνεχίζουν μέχρι σήμερα (δεν μιλώ μόνο για το Έλληνες).

Αν για κάποιο λόγο κάποιος δεν κολλήσει τότε ό,τι και να του εξηγήσεις είναι άσκοπο.

Εγώ δεν τραβάω τα μαλλιά μου με αυτά που βλέπω στον χάρτη αλλά και σε επίπεδο Navigation; Δεν έχω γυρίσει πίσω για να αλλάξω ξανά και ξανά δεδομένα δικά μου;
Αυτά περί διασφάλισης ποιότητας, ότι το Google maps είναι δωρεάν κ.τ.λ. είναι παντελώς άσχετα.

Εδώ είναι ένα πεδίο στο οποίο παίζουν προγραμματιστές, εταιρείες, ποδηλάτες, απλοί χρήστες και ό,τι άλλο κατεβάσει ο νους σου
Πεδίο για αναζήτηση, σχεδιασμό και μάθηση και κυρίως σκοτώματος της ώρας αλλά με επωφελή αποτελέσματα.
Μόνο τις σελίδες του wikipedia να προσθέσεις ή να ελέγξεις για την ορθότητά τους στο χάρτη, δεν μπορεί κάτι θα διαβάσεις στο τέλος.

Μην ασχοληθείς με ανθρώπους που απορρίπτουν πριν δοκιμάσουν και έχοντας ήδη θεοποιήσει κάτι στο μυαλό τους.
Και να ασχοληθούν δυστυχισμένοι θα είναι συνέχεια.