Πρόταση για συνάντηση/ημερίδα

Καλησπέρα σε όλους,
Είμαι μέλος του νέου ΔΣ της Ελληνικής Εταιρείας GIS http://www.hellasgi.gr και έχουμε αρχίσει να σχεδιάζουμε τις εκδηλώσεις που θέλουμε να διοργανώσουμε για αυτή τη χρονιά. Νομίζουμε ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να γίνει μια ημερίδα με (και από) την ελληνική κοινότητα του OSM. Έχει γίνει μια φοβερή δουλειά μέχρι τώρα (στην οποία δυστυχώς η συνεισφορά μου μέχρι στιγμής είναι ένας δρόμος…) η οποία νομίζω θα ήταν πολύ καλό να γίνει πιο γνωστή. Θα είναι μια ευκαιρία να μαζευτούν όλοι οι Έλληνες mappers (αυτό μπορεί να γίνεται ήδη βέβαια;) αλλά και -πιο σημαντικό- να μαθευτεί και η δουλεια που έχει ήδη γίνει σε περισσότερο κόσμο. Νομίζω λίγοι τη ξέρουν. Και ακόμα λιγότεροι αυτοί που ξέρουν ότι τα δεδομένα του OSM μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε επιχειρησιακές εφαρμογές.

Ίσως κάτι αντίστοιχο με τις State of the Map εκδηλώσεις. Και επειδή μιλάμε για OSM η ίδια η ημερίδα να είναι crowd-sourced. Να αποφασίσει η κοινότητα για τις παρουσιάσεις? εργαστήρια? άλλο?

Τι λέτε; Η HellasGI μπορεί να κανονίσει τα διοργανωτικά, το χώρο κλπ. Το περιεχόμενο το ορίζετε εσείς!

Περιμένω γνώμες/απόψεις.

Εκτός φυσικά αυτού του topic μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου και στο pvoudouris at gmail dot com

Φιλικά,
Πάνος Βουδούρης