У више навртата сте помињали да је уцртавање рута напредна опција и да није једноставна. Ових дана сам у доброј мери одрадио уцртавање путева и шумских стаза на Торнику на Златибору и пренео сам податке и на ОСМ. Сада би требало да на мапи означим бициклистичке руте које су уређене и означене.
Не би било лоше да чујем неке савете пре него што се у то упустим, да не направим неку свињарију.
Da, nema neke velike filosofije tu, samo dodaješ odlomke po redu. Bitno je samo da kada preuzimaš podatke iz JOSM-a štikliraš opciju ‘Download referrers’ ako koristiš ‘Download object’. Ili da ponovo preuzmeš podatke oko nekog čvora/puta ako si preuzeo članove samo jedne relacije. U protivnom se može desiti da preuzmeš objekat bez informaicja da je već u nekoj relaciji i ponovo napraviš dupliranu relaciju…
Slično tabeli koje je hbogner ostavio, evo spiska relacija javnog saobraćaja u Beogradu
Један објекат не може да буде у више релација? Шта ако се две бициклситичке руте у неком делу преклапају? Шта ако се преклапа бициклистичка и планинарска рута?
Samo upozoravam da mi se dešavalo da ako npr. preuzmem relaciju ID 1234 preko opcije ‘Download object’, ne preuzme mi i relaciju 5678 ako je jedan od puteva iz 1234 takođe u 5678. Onda obavim i običan ‘Download’ odabirom površine oko tih puteva da bi dobio i 5678 u editoru. Inače može da se desi da ako npr. prepoloviš put koji je u 1234 ta relacija bude automatski ažurirana sa novim članom, a 5678 ne bude…
‘Beli kamen’ ti nije neprekidna ruta, imaš neke procepe na tri mesta (ili fali neki element ili stvarno nisu spojeni putevi), ostalo je kako treba (mada prvi put vidim da neko koristi ključ ‘url’ [1], a i čudno je što je tu veza do vlasničkih mapa).
Onako usput - da li postoji razlog za ovoliku preciznost čvorova? Ja obično uvek udarim ‘Simplify way’ pre nego što pošaljem podatke ne bi li iole olakšao posao kako bazi tako i klijentima, pogotovu mobilnim.
url показује на страну која још није завршена али ће приказивати детаљне информације о рути. Гугла мапа је стављена провизорно да би постојао неки садржај а не видим што би био проблем и да остане. Нигде не стоји да је забрањено линковати на садржаје који нису под слободним лиценцама.
Пробао сам да користим Simplify али он превише тачака обрише а нисам нашао начин да могу да подесим како та опција ради.
Klikneš na rutu u listi i onda ikonu za editovanje rute (ako nemaš listu ruta onda je uključih preko ikone sa leve strane ili pod menijem ‘Windows’). U novom dijalogu ćeš videti prekide, gde takođe možeš izabrati put, desni klik, pa ‘Zoom to Gap’.
Što se Guglovih mapa tiče, ne kažem da je problem, samo mi je shizofreno A i ne vidim poentu u ovom slučaju - URL/website ključ služi za linkovanje do dodatnih informacija sa neke ‘zvanične’ stranice (ovde npr. prezentacija operatera), a ne za renderovanje objekta…
A za Simplify, meni ne smeta koliko obriše, ostavi valjda najvažnije čvorove da se zadrži oblik puta okvirno, metar ovde ili onde meni barem ne znači toliko. Inače izgleda da može da se podesi: http://josm.openstreetmap.de/wiki/Help/Action/SimplifyWay
Аха, нашао сам. Нисам повезао мостове. Могао би ЈОСМ да буде мало интелигентнији па да сам споји мостове који су повезани
Линк води на страну која ће садржавати званичне и детаљне податке о рути. Мапа је стављена само да би постојао неки садржај док страна не буде урађена. Не видим што би било шизофрено, када Гугл има сателитске снимке који су за ову намену потребни.
Подесио сам Simplify, мислим да ће моћи да одради посао.