network тага за релации на пътища (type=road) в България има две основни стойности: bg:national и bg:municipal. bg:national се използва за всички пътища от РПМ, докато bg:municipal се използва за всички пътища от общинската пътна мрежа.
Консенсуса до момента е да се използва highway=primary/secondary/tertiary върху пътя (highway=*) за пътищата от РПМ според техния клас, но това не се изпълнява навсякъде (пример: софийския околовръстен път, пътя Пловдив - Асеновград, пътя Хасково - АМ Марица). Отделно highway тага следва да показва значимостта на пътя, не неговия клас според АПИ. В тази връзка предлагам лека промяна за network тага на релациите за пътища:
Отделно може да се направят и някои други промени за самите пътища (highway=*):
За скоростни пътища: expressway=yes
За автомобилни пътища: motorroad=yes
Как можем да измерим значимостта на пътя? Струва ми се доста субективно понятие, което ще доведе до постоянно ретагване напред-назад на едни и същи пътища.
Според класификацията на АПИ, с определени изключения (споменал съм ги в първия пост). Поразгледах картата и видях че има и още един добър пример - прохода на Републиката (II-52), който е маркиран като първокласен, защото е доста по-бърз и безопасен (по-малко на броя завои) спрямо прохода Шипка.
Засегнах темата за таговете на highway пътищата доста небрежно. Основния ми фокус е таговете на релациите за пътища. Много по-лесно за даден софтуер е да “види” network=bg:municipal отколкото да “види” ref=SFO01154 и да се чуди какво е това и дали се яде.
Класът на АПИ показва значимостта на пътя. Поне така е на хартия:
Чл. 6. (1) Републиканските пътища се класифицират според административно-стопанското си значение и функциите си в транспортната система…
Значението на пътищата се променя с времето, но АПИ не смята за нужно да прави промени.
Не знам в България да е извършвана прекласификация на пътища през последните 30 години.
Една такава промяна ще засегне десетки пътни знаци и документация, за АПИ това е излишен разход.