To forum vs grupa FB vs Discord na panelu po edycji w iD

Teraz jest na tym panelu po edycji:

Proponuję by to forum było przed grupami na FB. Może nawet na pierwszej pozycji? Discord jest aktywniejszy ale to forum zewnętrzne którego właściciel (Discord Inc.) w każdej chwili może wyłączyć, zepsuć lub zrobić coś dziwnego.

Czy zmienianie kolejności to dobry pomysł?

(ten temat został podlinkowany z Discorda)

4 Likes

Moim zdaniem

Dlaczego tak? Bo to forum i osm.org.pl to rzeczy w dużym stopniu niezależne, w przeciwieństwie do discorda, fb, githuba czy telegrama

6 Likes

Też uważam, że osm.org i to forum (kolejność dowolna) powinny być na górze. Skoro Discord ma największą aktywność, to dałbym go zaraz za nimi.
Czy wiemy w ogóle skąd ludzie jeszcze trafiają na stare forum? Bo ostatnio widziałem, że ono jeszcze nie wygasło.

2 Likes

Także sądzę, że taka kolejność jest ok, a co do niezależności, to nie myślał ktoś, czy nie dobrze by było stworzyć(zainstalować) jakiś komunikator z możliwością rozmów głosowych?
Inne platformy dzisiaj są, a jutro niema. Pomijam już kwestię ewentualnych opłat, takie jak zostały wprowadzone np. twitterze. Jakby się miało takie narzędzzia pod kontrolą, to osm byłaby niezależna od innych platform.

Myślałem o czymś w rodzaju nextcloud/owncloud. Mają swój komunikator, kalendarz, narzędzia do pracy grupowej itp.
Pytanie tylko, czy są zasoby sprzętowe/finansowe/czasowe na tego typu narzędzia.

Nextcloud niby opensource, ale podobno wymagają jakiś płatnych narzędzi do rozmów głosowych z wiekszą ilością osób, bo wersja open source podobno nie wyrabia.

Discord ma funkcje głosową z której czasem korzystamy, chyba nie ma potrzeby izolacji środowiska. Discord jest o tyle wygodny, że dużo ludzi może przy użyciu 1 aplikacji być na wielu serwerach na raz. Z taki self-hostowanym rozwiązaniem będzie problem aby zachęcić ludzi do korzystania z niego. Wymagać może dodatkowej konfiguracji, tworzenia profilu, i ewentualnej instalacji.

1 Like

stare forum ma zablokowane postowanie i jest w trakcie migracji na to nowe (tutaj)

chyba jest gdzieś testowe zmigrowane, jak ktoś chce sprawdzić jak to wyszło to mogę link wygrzebać

Podeślij linka, chętnie zobaczę.

Tu nie chodzi tylko o rozmowy głosowe. Przykładowo, w przypadku nextclouda dostępny jest kalendarz, książka adresowa (możliwość synchronizacji z dowolną aplikacją obslugującą calDav/CardDAV) i wiele innych aplikacji (https://apps.nextcloud.com/), a jak danej aplikacji niema, to można potrzebną aplikację napisać.

A co do tworzenia konta, to nie ma takiej potrzeby. Nextcloud obsługuje wiele metod uwierzytelniania używając zewnetrznych źródeł typu LDAP. Zresztą, można by zrobić tak jak w przypadku tego forum, że połączyłoby się z kontem na osm.

Zdaję sobie sprawę, że to jest raczej nierealne z powodu braku ludzi, ale uważam, że można by to rozważyć.
Osobiście, jakoś nie ufam usługom firm typu google. Jeśli dana usługa nie przynosi krociowych zysków, to zamykają usługę i radź sobie sam. Ciekawi mnie, ile małych firm pójdzie z torbami, jak się okaże, że kiedyś Google pójdzie z torbami. Tyle firm i osób jest uzależnionych od jakiejś konkretnej firrmy (Google, Facebook, Apple), że to się w głowie nie mieści.
Zresztą, z tego co słyszałem, większość firm ma w regulaminach, że praktycznie nie masz szans na odszkodowanie w razie utraty danych, więc jak stracisz dane w jakiejś chmurze, to masz problem.

Zgadzam się ale nie widzę zastosowania tego u nas. Forum mamy własne, a Discord/Telegram na pogaduszki testowe/głosowe całkowicie wystarczy. Kalendarz chyba nam nie jest do niczego potrzebny. Jak jest jakieś spotkanie to nie było do tej pory problemu z zorganizowaniem się - jesteśmy dosyć małą i dobrze zintegrowaną społecznością.

Dobrym otwartoźródłowym i - co bardzo ważne w tym przypadku - zdecentralizowanym komunikatorem (a raczej protokołem) jest matrix.org
Działa on mniej więcej tak jak email - nieważne na jakim serwerze masz konto, możesz pisać z innymi

Nextcloud jest bardzo dobrym narzędziem jeśli chodzi o jakąś pracę w grupach - dokumenty itp.

Jeśli chodzi o alternatywę do Google Meet/Teams/Zoom to z dobrych narzędzi opensource mogę polecić Jitsi Meet, ale w OSM chyba popularne jest też BigBlueButton

official forum for OSM PL community: on top by matkoniecz · Pull Request #643 · osmlab/osm-community-index · GitHub poszło

1 Like