Tematy ogólne

Tutaj chyba nie znajduje, ale nie sprawdzałem wszystkich dostępnych kodów błędów:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/errors/?country=poland_mazowieckie&item=1100
niestety pozostałe walidatory również nie wydają się oferować takiej możliwości…

Hm, wydaje mi się, że w ogóle powinniśmy zacząć stawiać na automaty i robić regularne testy “zdrowia” oraz sensowności bazy z wygodną możliwością ręcznej interwencji (żeby z kolei nie paść ofiarą botokracji). Nie wiem, czy takie niedorobione lasy są częstym problemem i czy warto akurat to sprawdzać, ale jakaś lista z bezpośrednim linkiem do obiektu byłaby fajna - a może po prostu nie tylko lasy, ale wszystkie obiekty, które powinny się składać z zamkniętej drogi? Mamy już tyle obiektów, że zrobienie skryptów kontrolnych staje się coraz pilniejszą potrzebą.

Oczywiście dobrym przykładem, który mnie skłania do tego myślenia, jest oprogramowanie do aktualizacji warszawskiego transportu publicznego (nawet nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli w stanie zapanować nad tym ręcznie!), ale mam też przykład odwrotny - kilka dni temu jakiś mapowicz przeciągnął punkt na drodze z Japonii do Brazylii, co oczywiście spowodowało duże obciążenie serwerów, bo trzeba było nagle odświeżyć wszystkie kafelki:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-March/072273.html

Przed wszystkim na pewno się nie ustrzeżemy, ale trzeba już myśleć systemowo nad kontrolą zasobów.

  • a przez moment strona w ogóle nie była dostępna. Wie ktoś może co się tam dzieje?

Jasne, że wiemy :slight_smile:

https://twitter.com/osm_tech

Lista linii otwartych zrobiona ręcznie na szybko: http://osmapa.pl/w/przyroda/lasy.html

Tak przy okazji - czy można by prosić o uzupełnienie mapy pikietażu o pikietaż dróg wodnych?
Trochę tego dodawałem na terenie Warszawy.

Zrobione

Czy ktoś wie jak otagować klub studencki/muzyczny? Zasadniczo chodzi mi o warszawską Stodołę, ale jest takich rzeczy więcej, pewnie w każdym mieście akademickim przynajmniej jedno.

“amenity=Sodoma; Gomora” :wink:

a tak serio to jest to opisane tutaj http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:club i podpowiada “club=youth” lub “club=music”

Youth nie pasuje, bo nie jest restricted (?) tylko dla młodzieży, a music nie jestem pewien czy to są kluby czysto muzyczne. Na razie dałem amenity=nightclub, choć też nie jestem w 100% pewien, że dyskoteki i nocna zabawa to podstawowy opis.

Od amenity=nightclub jest bliżej do amenity=brothel. Według mnie odpada.

Chyba nie, wedlug wiki pasuje bardzo dobrze i tak widzialem to stosowane w Warszawie i sam stosowalem.

Użytkownicy Stravy chcą aby podkładem tras były mapy OpenStreetMap. I nic dziwnego, przeglądanie własnych tras rowerowych/biegowych na GM nie jest zbyt wygodne.

https://strava.zendesk.com/entries/25413879-OpenStreetMaps-in-Strava

nie zapomnijcie po Nocy Muzeów wykorzystać świeżych obserwacji do wzbogacenia OSM :slight_smile:

Jeśli chcielibyście się podzielić swoimi powodami, przez które w ogóle coś robicie w OSM, to Richard Fairhurst chciałby o tym usłyszeć, ponieważ będzie o tym opowiadał na najbliższym SotM US w Nowym Jorku:

http://www.openstreetmap.org/user/Richard/diary/35107

Potalch2 nie powinien zastać wykreślony z listy edytorów na osm.org? Patrząc na githuba to został porzucony bo ostatnia zmiana była w grudniu a poprzednie w październiku. Wtedy też ostatni raz był aktualizowany jakiś szablon, przez co niektórzy ciągle dodają błędne czy nieużywane tagi. Ewentualnie dobrym wejściem byłby wspólny szablon dla wszystkich edytorów, żeby nie trzeba było niepotrzebnie każdemu z osobna poprawiać.

Też do tego doszliśmy ostatnio chyba na liście Tagging albo Talk (tyle tego, że nie pamiętam :slight_smile: ). Chciałbym się skontaktować z twórcami edytorów i zapytać co oni na to. Chętnie bym to jakoś sprzęgł także z Wiki i z domyślną mapką, żeby projekt się aż tak nie rozpadał na osobne działy jak obecnie.

Jeśli ktoś używa TeX-a, to jest pakiecik do automatycznego wstawiania do publikacji mapek OSM, Google Maps i Street View (zdaje się na podstawie adresu):

https://pakietomat.wordpress.com/2014/05/27/getmap/

Nie wiem czemu korzysta z API MapQuesta. W każdym razie podobno można też podobno używać go samodzielnie z wiersza poleceń do produkcji obrazków z mapką.

z dokumentacji wynika, że ma znacznie większe możliwości. Niestety wymaga wielu niestandardowych (w każdym razie w mojej linuxowej wersji TeXa) rzeczy, więc u mnie na razie nie działa.

Wydaje mi się, że raportowanie o pierwszych edycjach nowych użytkowników przestało wysyłać powiadomienia na IRC. Przynajmniej od 2 dni nic nie widziałem, a czasem przeglądam niektóre edycje. Swoją drogą bardzo rzadko imagery_used jest różne od Bing.