Tematy ogólne

Witam.
Chociaż trochę już edycji dokonałem, witam się dopiero teraz.

A robię to dlatego że problem który się tlił od jakiegoś czasu, podniósł mi ciśnienie. :slight_smile:

Te edycje które zrobiłem ściśle odzwierciedlają rzeczywistość, zresztą taki jest chyba podstawowy sens tworzenia mapy.

Cisnienie spowodowane jest radosną twórczością innych edytorów. Sam dodaję coś co zobaczyłem na własne oczy, ściezki, drogi itp dodaję chodząc z GPSem w ręku. Dlatego “podziwiam” edytorów, którzy (wg mnie dokonują edycji z “nosa”).

Mam na mojej dzielnicy przejście dla pieszych, które poprawiałem już z 4-5 razy, ostatnio pojawiły się dwa tracki w “moim” lesie (przypadkowo zmierzałem do celu i GPS zapodał mi ten track) gdzie trudno było zauważyć ścieżkę. Mam również inny “mój” las gdzie nastąpiły generalne zmiany w otagowaniu tracków. Mnie to nie rusza, las znam (ale jak ktoś korzysta z GPSu to tego rejonu nie zna) tylko że szkoda pracy i czasu. Można by w ten sposób dodać treść w innym miejscu. Dlatego zwątpiłem w sens edytowania po co tracić czas?

Jak trafiam na coś ewidentnie sknoconego wysyłam do autora podziękowania za edytowanie oraz prośbę aby nie psuć pracy innym. Ostatnio trafiłem na oszołoma :frowning:
Wydaje mi się, że projekt OSM dotykają takie same choroby jak Wiki. Dobrze, że każdy chętny może edytować, lecz również może czarna owca :slight_smile:

Powodzenia

poniżej dialog :wink:

Witaj esbi,

marekt2 wysłał do Ciebie wiadomość z OpenStreetMap o temacie Re: Edycja:

==
On 2014-12-29 19:48:38 UTC esbi wrote:

On 2014-12-29 11:57:23 UTC marekt2 wrote:

On 2014-12-26 16:38:26 UTC esbi wrote:

Cieszę się, że edytujesz OSMapę. Jednakże tagowanie nie mające odbicia w rzeczywistości psuję pracę wielu autorów OSM. Powodzenia.

Też się cieszę, że edytujesz mapę. Pamiętaj jednak, że tagowanie nie mające odbicia w rzeczywistości psuje pracę autorom OSM. Baw się dobrze!

Widzę, że Ciężko ogarniasz temat. Więc prosto zamiast psuć OSm lepiej nic nie rób.

Widzę, że Jeszcze bardziej ciężej ode mnie ogarniasz temat. Myślę, że zamiast niszczyć naszą wspólną pracę, powinieneś skasować konto. Powodzenia.

==
Możesz również przeczytać wiadomość na http://www.openstreetmap.org/message/read/477064 i odpowiedzieć na nią na http://www.openstreetmap.org/message/reply/477064

hej!

Dobrze, że napisałeś ten post :). Zasadniczo takie konflikty staramy się rozwiązywać na bieżąco - może marekt2 się odezwie na forum i wyjaśni o co chodzi z jego strony. Inna sprawa, że wiadomości są dość ogólnikowe - jeżeli widzisz coś sknoconego to chyba lepiej rozwinąć temat i zapytać użytkownika dlaczego tak mapuje - może korzysta z nieaktualnych danych (bing, geoportal). Często błędy nie są wynikiem złej woli, a raczej niewiedzy lub błędnych informacji. Często zdarza się tutaj, że użytkownik który na początku sporo zepsuł, po krótkich wyjaśnieniach i przeszkoleniu jest dobrym mapowiczem.

Tak się zastanawiam: w JOSM-ie ustawiłem sobie we wtyczce do rysowania budynków, żeby automatycznie przejmował dane adresowe punktu leżącego na tym obszarze. Jest to bardzo wygodne, bo sporo tego macham. Jednak jeśli obszar budynku jest już narysowany, to muszę się namachać, czyli zrobić kopiowanie, kasowanie i wklejanie tagów dla każdego punktu. Czy nie da się tej czynności uprościć?

czasami przewija się temat mapowania na podstawie zdjęć z dronów, tutaj strona z licznymi ujęciami rozmaitych atrakcji Polski z góry
http://www.polskazdrona.pl/
to co prawda nie zdjęcia a filmy, ale z opcją stop-klatki może się komuś przyda :slight_smile:

To raczej nie jest pytanie początkujących :slight_smile: , ale nie pasuje do innego wątku, więc rzucę tu: przy okazji mapowania terenów wiejskich znalazłem całkowitym przypadkiem lasy, które nie miały zamkniętej linii obrysu (więc nie były prawidłowymi obszarami i w związku z tym się także nie wyświetlały). Czy znacie bardziej skuteczny sposób na znajdowanie takich kwiatków?

Przychodzi mi do głowy pobranie wszystkich obszarów za pomocą overpassa i przelecenie walidatorem w JOSM. Z racji dużej ilości danych trzeba to robić np. per województwo.

Tutaj chyba nie znajduje, ale nie sprawdzałem wszystkich dostępnych kodów błędów:
http://osmose.openstreetmap.fr/pl/errors/?country=poland_mazowieckie&item=1100
niestety pozostałe walidatory również nie wydają się oferować takiej możliwości…

Hm, wydaje mi się, że w ogóle powinniśmy zacząć stawiać na automaty i robić regularne testy “zdrowia” oraz sensowności bazy z wygodną możliwością ręcznej interwencji (żeby z kolei nie paść ofiarą botokracji). Nie wiem, czy takie niedorobione lasy są częstym problemem i czy warto akurat to sprawdzać, ale jakaś lista z bezpośrednim linkiem do obiektu byłaby fajna - a może po prostu nie tylko lasy, ale wszystkie obiekty, które powinny się składać z zamkniętej drogi? Mamy już tyle obiektów, że zrobienie skryptów kontrolnych staje się coraz pilniejszą potrzebą.

Oczywiście dobrym przykładem, który mnie skłania do tego myślenia, jest oprogramowanie do aktualizacji warszawskiego transportu publicznego (nawet nie wyobrażam sobie, żebyśmy byli w stanie zapanować nad tym ręcznie!), ale mam też przykład odwrotny - kilka dni temu jakiś mapowicz przeciągnął punkt na drodze z Japonii do Brazylii, co oczywiście spowodowało duże obciążenie serwerów, bo trzeba było nagle odświeżyć wszystkie kafelki:

https://lists.openstreetmap.org/pipermail/talk/2015-March/072273.html

Przed wszystkim na pewno się nie ustrzeżemy, ale trzeba już myśleć systemowo nad kontrolą zasobów.

  • a przez moment strona w ogóle nie była dostępna. Wie ktoś może co się tam dzieje?

Jasne, że wiemy :slight_smile:

https://twitter.com/osm_tech

Lista linii otwartych zrobiona ręcznie na szybko: http://osmapa.pl/w/przyroda/lasy.html

Tak przy okazji - czy można by prosić o uzupełnienie mapy pikietażu o pikietaż dróg wodnych?
Trochę tego dodawałem na terenie Warszawy.

Zrobione

Czy ktoś wie jak otagować klub studencki/muzyczny? Zasadniczo chodzi mi o warszawską Stodołę, ale jest takich rzeczy więcej, pewnie w każdym mieście akademickim przynajmniej jedno.

“amenity=Sodoma; Gomora” :wink:

a tak serio to jest to opisane tutaj http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:club i podpowiada “club=youth” lub “club=music”

Youth nie pasuje, bo nie jest restricted (?) tylko dla młodzieży, a music nie jestem pewien czy to są kluby czysto muzyczne. Na razie dałem amenity=nightclub, choć też nie jestem w 100% pewien, że dyskoteki i nocna zabawa to podstawowy opis.

Od amenity=nightclub jest bliżej do amenity=brothel. Według mnie odpada.

Chyba nie, wedlug wiki pasuje bardzo dobrze i tak widzialem to stosowane w Warszawie i sam stosowalem.

Użytkownicy Stravy chcą aby podkładem tras były mapy OpenStreetMap. I nic dziwnego, przeglądanie własnych tras rowerowych/biegowych na GM nie jest zbyt wygodne.

https://strava.zendesk.com/entries/25413879-OpenStreetMaps-in-Strava

nie zapomnijcie po Nocy Muzeów wykorzystać świeżych obserwacji do wzbogacenia OSM :slight_smile: