- Jeśli prostokąt jest równoległy do południków/równoleżników, to po prostu losujesz długość i szerokość geograficzną w zadanych przedziałach.
- Dla obszarów, które nie spełniają punktu pierwszego, zamykasz je w takim prostokącie, losujesz punkt z prostokąta i sprawdzasz, czy leży wewnątrz obszaru - jeśli nie, to losujesz znowu i tak do skutku. Algorytm będzie kiepski, jeśli obszar ma powierzchnię wielokrotnie mniejszą niż prostokąt, w którym się znajduje (kiepski ze względu na średnią ilość potrzebnych losowań aż do trafienia w obszar).
2a) Dla obszarów, które nie spełniają punktu pierwszego losujesz najpierw np. długość geograficzną (z przedziału od minimalnej do maksymalnej długości dla danego obszaru), a potem losujesz szerokość z przedziału od minimalnej do maksymalnej dla wylosowanej wcześniej długości. Ta metoda nie da jednak (prawie nigdy) równomiernego pokrycia losowanego obszaru losowanymi punktami - w tym celu trzeba by było losować pierwszą współrzędną z prawdopodobieństwami proporcjonalnymi do różnic szerokości dla danych długości (tak jakby pociąć obszar na pionowe paski a potem dosunąć spód pasków do poziomej linijki i dostać histogram potrzebnego rozkładu prawdopodobieństwa).
Sprawdzanie, czy punkt leży wewnątrz obszaru:
- nic nie trzeba sprawdzać
- dla prostokątów jest to dość łatwe, wystarczy sprawdzać, jak punkt jest położony względem prostych opisujących boki prostokąta (a nawet ogólniej czworokąta, o ile jest wypukły). Dla obszarów, które nie są wypukłe nie jest to sprawa trywialna, ale pewnie da się znaleźć odpowiednie algorytmy. Można też po prostu odpytać jakiś serwis geolokalizacyjny o to, co jest w punkcie o danych współrzędnych i na tej podstawie sprawdzić, czy leży wewnątrz obszaru o danej granicy administracyjnej - jeśli w punkcie nic na mapie nie ma, to zapewne odpowiedź będzie dla najbliższego punktu - może więc być obarczona pewnym błędem - ale tu mogę się mylić ;).
2a) nic nie trzeba sprawdzać. Co najwyżej trzeba wprowadzić modyfikację algorytmu dla obszarów z “dziurami” po pocięciu na pionowe paski (np. obszar w kształcie litery S lub Z lub E).