Tagowanie pomników

description - tutaj dajemy opis. “Tablica upamiętniająca ofiary zbrodni popełnionej przez Niemców w czasie powstania warszawskiego” to jest typowy opis, a nie nazwa.
inscription - tutaj dajemy to, co jest napisane na pomniku.

W name dajemy nazwę, o ile istnieje. Może to być też nazwa zwyczajowa albo coś, co może funkcjonować jako nazwa.
Na pewno długaśnych tekstów z pomników nikt nie będzie używał jako ich nazwy. Ale np. “Pomnik <imię nazwisko>” jest ok.
Sporadycznie pasuje inscription.

A teraz podsumowanie by się przydało - czyli nasze krajowe przetłumaczone z naszego na nasze - pełne tagowanie z opisami co gdzie i jak.

I może takie małe co nieco od siebie w kwestii instrukcji tagowania ogólnie - przydałby się chyba taki nasz krajowy blog opisujący metody pracy na openstreetmap.org jeden wpis dotyczący na ten przykład tego wpisu z pomnikami plus przykłady ze zdjęciami aktualizowany wraz z czasem na podstawie dyskusji w komentarzach takiego wpisu - czyli zmieniamy wpis na bieżąco (autor) w miarę rozwiązanych i uaktualnionych metod tagowania - informacja że taki a taki tag jest już nieaktualny i przenosimy go poniżej listy aktualnych tagów.

Jest jeszcze jeden problem ogólny tego co robimy i tego co potem widać na mapach:

  • ludzie szukają pewnego typu informacji na mapach, wiemy że “nasza” mapa nie jest klikalna nie pokazuje pewnych elementów które dodają członkowie społeczności ją budujących - jest graficznym widokiem niepełnej zawartości bazy danych :(. W związku z tym czy jest jakis wielki problem by stworzyć jakieś konkretne warstwy (na przykładzie tych już istniejących komunikacja, humanitarna, rowerowa)?
  • czy trudnością jest połączyć warstwę komunikacji i rowerową?
  • czy problemem jest stworzenie warstwy stricte dla zmotoryzowanych?
  • czy problemem jest stworzenie warstwy stricte turystycznej z widocznymi pomnikami atrakcjami turystycznymi?

te pytania pojawiały się w związku z pretensjami części użytkowników (myślę że słusznymi) o braku widoczności na mapie pewnych ważnych ze względu na pewne upodobania elementów bazy danych. Bo w sumie miło widzieć wizualny efekt własnej pracy.

Mógłbym się zapytać dlaczego nie taguje się linii niskiego napięcia i ich słupów skoro dodajemy wysokiego napięcia?

Przepraszam autora tematu za mały offtopic :frowning:
Robert

Też o tym kiedyś pomyślałem, dlatego założyłem ten wątek:

https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=22580

Jeśli ktoś ma czas i chęci, to dobrze byłoby nasze wnioski z takich dyskusji spisywać na Wiki i podlinkować w ramach Wikiprojektu Polska:

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/WikiProject_Poland

Chyba jest, jeśli chodzi o gotowy “produkt”, czyli mapkę do przeglądania, a nie sam styl do wdrożenia (bo wdrożyć sam to możesz choćby osm-carto). Na pewno problem jest organizacyjno-decyzyjny, jak to widać na przykładzie ostatnich problemów z osmapą: niby nawet jest jakiś serwer, ale gdy opiekun z jakichś przyczyn przestaje się odzywać (a to się zawsze może zdarzyć, więc tak naprawdę nieważne z jakich), to nie wiadomo co robić, z kim się kontaktować i co dalej z tym projektem.

Warstwy rowerowa i komunikacyjna to prywatne projekty Andy’ego Allana (chyba w ramach jego firmy - Thunderforest), nie są zarządzane przez społeczność i chyba nie ma nawet dostępnych źródeł tych stylów, więc można o to go zapytać bezpośrednio.

Stworzenie innych stylów jest możliwe, ale nie wiem kto chce to robić. Turystyczne już istnieją, np. Hike&Bike i należy się kontaktować z autorami, jeśli chce się coś tam zmieniać.

Zasadniczo stworzenie stylu pewnie nie jest trudne, ale np. osm-carto jest już ogromne - Paul Norman wyliczył, że zawiera więcej kodu niż kilka podobnych stylów razem wziętych… Więc jeśli komuś jeszcze mało, to dobrze, żeby znał się też na SQL-u i wydajności, rozumiał warstwy (mamy ich 79), znał się na fontach (np. arabskich, bo z tym mamy zgryz ostatnio) itp. Słowem to naprawdę wygląda na pracę zespołową, bo nikt pojedynczy tego już nie ogarnia. W przypadku stylów specjalistycznych na pewno będzie łatwiej, ale istnieje wtedy znów ryzyko, że jedna osoba może zawsze przestać być aktywna i nie będzie nikogo, któ by to rozumiał i pociągnął.

Chciałbym zwrócić uwagę na poprawne tagowanie płyt/tablic ku pamięci.
Właściwym odpowiednikiem jest (Commemorative plaque)
Co przekłada się na OSM tag

memorial=plaque
historic=memorial

https://taginfo.openstreetmap.org/tags/memorial=plaque#overview - (memorial=plaque)
https://taginfo.openstreetmap.org/tags/memorial:type=plaque#overview - (memorial:type=plaque)

Jeśli tak to trzeba przerobić stronę bo wprowadza w błąd
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:memorial:type

Pierwszy przykład plate jest z Polski a nawet z Wrocławia
Plaque było kiedyś zarezerwowane dla plakietek.To dość popularne malutkie tabliczki znane pod nazwą “niebieskich tabliczek”
co na wskazanej stronie jest zawarte w sposobie renderowania

Te plakietki tak wyglądają
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niebieska_tablica

Znaczy mapy bałagan a intuicyjnie jest tablica to tablica a plakietka to plakietka
wydawałoby się, że plakietka to coś mniejszego od tablicy.
Skoro dopisali commemorative plaque do plakietki to po co utrzymywac tag plate?

Memorial=plaque jest zdecydowanie więcej niż plate
ale juz memorial:type-plate jest dwa razy więcej niż plague

Czyli ewidentny bałagan

Bez uporządkowania należałoby się trzymać bardziej strony doprecyzowującej
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:memorial:type
bo mogła powstać później niż historic=memorial

Ciekawi mnie dla jaskiego stylu są ikony renderingu. Nie można pozwolić aby obie kombinacje szły w tysiące, bo potem rendering nie będzie wiedział czego się trzymać a już chyba pora aby renderować inaczej pomniki i tablice.
Dziwne że nie ma podkategorii postaci na koniu tak popularnej przy pomnikach i potem będzie mylić ikona statuy.
Zatem braki w tagowaniu mogą opóźniać zmiany renderu

Mam pytanie o nazewnictwo pomników. O ile pomijanie informacji zawartej w głównym tagu i zamiast “Pomnik Jana Kowalskiego” zostawienie nazwy “Jan Kowalski” wydaje mi się sensowne, to zastanawiam się jak podejść do głazów, płyt pamięci itp. Nie jestem też pewien co do stosowania tej zasady w przypadku pomników poświęconych bardziej wydarzeniom, tzn. czy np. zamiast “Pomnik ofiar II Wojny Światowej” używać nazwy “Ofiarom II Wojny Światowej”. Czy były kiedyś ustalane jakieś standardy w tym temacie?

Ciekawy temat. W przypadku tablic czy głazów pamiątkowych z pewnym zawahaniem ale jednak umieszczam w miarę możliwości nazwę “przedmiotu upamiętnienia” w *name=**, chociaż właściwie nie jest to nazwa samego upamiętnienia. Gdyby od początku projektować bazę danych, pewnie nie byłoby to name, tylko subject albo topic. Utarło się jednak jak jest, pewnie pod wpływem OSM-Carto.

Konstrukcje z celownikiem typu “Ofiarom II Wojny Światowej” to akurat rusycyzm i chyba lepiej go nie wprowadzać do użytku, jeśli nie występują w nazwie oficjalnej. Pominięcia słowa “pomnik” i zostawienia samego “Ofiar II Wojny Światowej” na pewno bym nie poprawił, ale nie da się ukryć, że mamy tu niekonsekwencję względem stosunkowo popularnej formy z nazwą osobową w mianowniku (“Jan Kowalski”).

Jesteś pewien? Można link? Bo wydaje mi się, że jest zupełnie odwrotnie, tj. Polacy nie stosują celownika, a inne konstrukcje, np. dla + dopełniacz.

Nawet najlepsze tagowanie pomników nie zastąpi zdjęcia. Po za tym ktoś bardziej obeznany dzięki fotce może błędne tagowanie poprawić lub uszczegółowić powiedzmy o materiał z którego pomnik został wykonany. Na uwagę zasługują takie portale jak “Polska na fotografii” lub “Fotopolska” Zachęcam do korzystania z ich baz danych podczas edycji. Są to portale bliźniaczo do siebie podobne gdyż jeden wydzielił się kiedyś z drugiego i teraz ich zasoby nieco się różnią oraz wzajemnie uzupełniają. Obie te strony ze zdjęciami korzystają z podkładu mapowego OSM i warto tam zajrzeć i dowiedzieć się jakę są ciekawe pomniki w okolicy. Warto też podlinkować artykuły z tych portali do obiektów na mapie tym bardziej że nawigacje mobilne które sprawdziłem Maps.me i Ogranic maps obie pokazują już nie tylko oficjalny znacznik Website ale też ten nieoficjalny URL. No i jeszcze taki mały wyjątek od znacznika URL nie wiem czy dobrze dedukuję. Istnieje świetna strona o wieżach ciśnień w Polsce https://wiezecisnien.eu/ Raczej linkuję tą stronę do napotkanych prze ze mnie wież jako oficjalne Website chyba że konkretna wieża jest zagospodarowana co się rzadko zdarza przykładowo jako restauracja i posiada własną stronę WWW.
Posiadam też spory zasób własnych zdjęć które przypisuję do mapy bo tylko takie mapowanie sprawia mi frajdę i mam tylko taką nadzieję że kiedyś nawigacje mobilne zaczną również zauważać w trybie online znacznik “Image” Wtedy dopiero to co robię będzie miało jakikolwiek sens bowiem przypisanie fotki bezpośrednio do konkretnego obiektu jest jednoznaczne a nie tak dezorientujące jak Street View Co pragnę pokazać na tym przykładzie:
Użyjcie Googlowego Street View tutaj : https://goo.gl/maps/7B2tKMbRMBYsnxWk9
A następnie zajrzyjcie tutaj: http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=51.18031&lon=4.41335&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Korzystam korzystam :smiley:
Niedawno dzięki polska.org.pl znalazłem brakujący pomnik we Wrocławiu: https://www.osm.org/node/9054310708
A tutaj pozostałe 84 pomniki ze zdjęciami: LINK

Bardzo dobra robota a jeśli zastanawiasz się czy twój wysiłek w jakimś stopniu wpływa na użyteczność map w czasach gdy ludzie z ekranów komputerów przenieśli się na małe ekraniki telefonów to sprawdź moją odpowiedź w wątku o mapowaniu filmami. Przeglądając twój link natrafiłem na takie ciekawostki jak to https://www.openstreetmap.org/node/2817509996. Czy nie lepiej zamiast tego samego linkować raz jako Image a drugi raz jako URL podać drugi link do nieoficjalnej strony z liczbą porządkową URL:0 oraz kolejne cyfry. Nie jest to mój wymysł tylko metoda podpatrzona u mapetów na zachodzie Europy. Wcześniej też kombinowałem jak koń pod górkę gdy próbowałem podać kilka linków uciekając się do tagu Description ewentualnie Source. Czasem też nie znajdywałem pomysłu jak dodać własne aktualniejsze zdjęcie nie popełniając zbrodni kasowania komuś jego pracy gdyż jakieś zdjęcie już tam było przypisane. Podobnie kombinowałem z numerami telefonów wpisując kilka po przecinku tak jak w tym miejscu. https://www.openstreetmap.org/way/218854321
I praktyka zweryfikowała to jako tagowanie błędne :frowning: Gdy spróbujesz tam zadzwonić bezpośrednio z aplikacji mobilnej to dowiesz się dlaczego.
Maps.me którego używam zadzwoni na dwa numery jednocześnie Połączenie zostanie odebrane i natychmiast przerwane a w słuchawce usłyszysz wybierany drugi numer. Zostawiam to na razie jako przykład i przestrogę jak nie należy dodawać numerów telefonów do mapy. Choć średnio-bystry użytkownik telefonu zorientuje się że zanim naciśnie zieloną słuchawkę to jeden z numerów pierwszy bądź drugi musi wymazać przed zadzwonieniem. Wracając do tematu. Do figury świętego dopisałbym jeszcze dodatkowo ten link https://polska-org.pl/510132,Wroclaw,Figura_sw_Jana_Nepomucena_Wroclaw_pl_Nankiera.html zamiast dwukrotnie linkować Fotopolskę. Zresztą zrobisz jak sam uznasz że będzie lepiej. OSM pomimo ścisłych reguł którymi należy się kierować w wielu przypadkach pozwala na pewną dowolność interpretacji i różne style mapowania w różnych krajach. Pozdrawiam !

Wydaje mi się, że najbardziej naturalne dla języka polskiego jest jednak w takich przypadkach traktowanie słowa ‘Pomnik’ jako swoistą część nazwy własnej i nie wydaje mi się to redundantnym powtarzaniem cechy. Podobnie jak np. powiemy ‘Statua Wolności’ a nie statua ‘Wolności’. Kolejny przykład to takie instytucje, jak np. Teatr Wielki, Opera Królewska, itp. Stosowanie dopełniacza z pominięciem słowa ‘Pomnik’ (Ofiar II Wojny Światowej) wydaje się akceptowalne, choć mi osobiście wyraźnie czegoś jednak brakuje w takiej nazwie.
Podobna sytuacja występuje np. przy nazywaniu mostów, gdzie zwykle damy w name ‘Most Niepodległości’ a nie ‘Niepodległości’. pomimo, że w np. w oficjalnej uchwale miasta nadającej nazwę mostowi, będzie tylko nazwa ‘Niepodległości’. Mogłoby to czasami budzić konsternację czy chodzi o nazwę mostu czy ulicy. Przydawka celownikowa typu ‘Ofiarom…’ jest chyba najmniej naturalną formą językową dla nazwy własnej i z tego względu raczej jej bym unikał - sprawia wrażenie tzw. wyrażenia eliptycznego, czyli jakby brakowało tu słowa, np. ‘… poświęcony Ofiarom…’, a to już by zahaczało o nazwę opisową, lub też o formę dedykacji, która raczej nadawałaby się do tagu inscription.
Jeżeli pomnik nie ma swojej oficjalnej nazwy i naprawdę trudno mu ją przypisać w taki sposób, by nie stała się to nazwa opisowa (np. https://www.openstreetmap.org/node/846078434 to po prostu zamiast name daję w description i/lub inscrition komu/czemu jest poświęcony i to dość elegancko i jednoznacznie załatwia sprawę bez żadnych ‘akrobacji językowych’ w name.

Kolejne numery rozdzielone średnikiem powinny być wybierane poprawnie przez telefon.

Odpowiadać po nieobecności: rzecz jest bardziej zniuansowana niż sądziłem, zwłaszcza odpowiedź RJP wchodzi w dywagacje, czy w danym przypadku słowo pomnik jest częścią nazwy czy nie, np. Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie kontra Pomnik “Poległym i Pomordowanym Na Wschodzie”. Niemniej konstrukcje z dopełniaczem oba źródła przedstawiają jako podstawową, najczęstszą. Zjawisko rozpowszechnienia się konstrukcji dla plus dopełniacz oczywiście istnieje, ale chyba nie o to akurat w tej sytuacji chodzi.
https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/pomnik-kogo-czy-komu;10613.html
https://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=725:polegym-i-pomordowanym-na-wschodzie&catid=44&Itemid=208

Trochę nie w punkt, bo nie mówimy tu o mowie tylko o napisach na mapach. Dobrą praktyką kartograficzną jest, by treść mapy oddawać przy pomocy symboli, a do tekstu uciekać się tylko tam, gdzie nie ma innej możliwości. Zatem przy symbolu oznaczającym teatr często widzimy tylko słowo Narodowy czy Polski, bo treść niesiona przez słowo Teatr jest już obecna (celowo pomijam przykład Teatru Wielkiego, bo jeśli chodzi o Warszawę, to jest to w zasadzie nazwa budynku, a nie teatru). Tu można zobaczyć, że na klasycznym planie miasta PPWK przy kinach i teatrach słowo opisujące “gatunek” miejsca jest pominięte. Co ciekawe jednak słowo pomnik akurat zawsze występuje.

Tu się zgadzam, podobnie postępuję z tablicami Tchorka, gdzie inskrypcja Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny jest zbyt opisowa na *name=**.

To prawda, ale - jak piszesz - tylko, gdy nie budzi to wątpliwości. Wg mnie przy pomnikach mamy trochę do czynienia właśnie z taką sytuacją, że w wielu przypadkach (brak formalnej nazwy pomnika a jedynie przedmiot upamiętnienia) nie ma innej możliwości niż uzupełnić opis, żeby zachować czytelność. I dzieje się tak, moim zdaniem, z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że tag historic=memorial jest bardzo pojemny - uwzględnia nie tylko pomniki, ale także m.in. tablice pamiątkowe, krzyże, głazy, tabliczki wmurowane w podłoże, itp - czyli nie zawsze to, co rozumiemy jako typowy pomnik. Dlatego - w przeciwieństwie np. do muzeów, hoteli, teatrów, itp. - pierwszy rzut oka na mapę nie zawsze daje jasność z jaką “klasą obiektu” mamy do czynienia w danym przypadku, dopiero dodatkowe tagi nieco rozjaśniają sytuację. Druga sprawa, to swoista “niezręczność językowa” w tym, jakie znaczenie w naszym języku mają słowa monument i memorial, co, jak wynika z pobieżnej analizy istniejącego stanu, powoduje spore zamieszanie i często podobne obiekty są tagowane albo jako monument, albo memorial. Chyba pojęciem bliższym nam znaczeniowo dla funkcji pomnika jest właśnie monument, zaś to, co OSM definiuje jako monument, u nas nazwalibyśmy raczej budowlą (niekoniecznie budynkiem) historyczną.

Też mam ten plan :slight_smile: - wydania z 1962 i 1986 - zajrzałem w nie z ciekawości i faktycznie w obu konsekwentnie słowo pomnik jest stosowane zawsze jako element nazwy. W przypadku kin, teatrów, itp. sprawa jest prosta i nie budzi wątpliwości, bo wszystkie zwykle mają nazwę własną. W przypadku pomników, jak wiemy, bywa różnie. Co ciekawe również muzea wyłamują się z tego schematu - podobnie jak w przypadku pomników, sama nazwa dopełniaczowa “Techniki” wydawałaby się niekompletna. Podobnie w tym planie jest ze słowem Kościół/Katedra (tylko w tym starszym wydaniu, w nowszym przy kościołach przeważnie w ogóle nie ma nazw), z tym, że tu raczej w celu wyraźnego odróżnienia kościoła od kaplicy, katedry, czy bazyliki. Wygląda więc na to, że tu gdzie pominięcie “gatunku” mogłoby budzić wątpliwości lub sprawiać wrażenie elipsy językowej, jest zapisana pełna nazwa wraz z kategorią obiektu, pomimo stosowania tam znacznie węższej definicji pomnika/memorialu niż ma to miejsce w OSM.

Nie wiem dlaczego coś co jest nazwą powszechnie stosowaną i nigdy w oderwaniu od słowa Pomnik, figura lub kolumna. Np. Kolumna Zygmunta miało by mieć popsutą nazwę jak w Orwellowskiej nowomowie skrótowej w imię jakiś nie do końca dobrze sformułowanych zasad które też tworzą omylni ludzie. Oto wynik wyszukiwania takiej durnej nazwy bez pierwszego członu opisowego: https://www.openstreetmap.org/search?query=zygmunta#map=19/51.70802/19.51518 Niech ten przykład będzie kolejnym argumentem za tym aby nie być nadgorliwym w usuwaniu nazw opisowych takich przykładowo jak Pomnik przyrody. Choć sam nigdy takiej nazwy nie użyłem to widzę że jej powszechność ma wpływ na użyteczność naszej mapy i nie jest to pozbawione sensu wręcz należało by automatycznie zaimplementować nazwę Pomnik przyrody do wszystkich obiektów oznaczonych tagiem Natural monument aby można je było łatwo znaleźć za pomocą wyszukiwarki. Zresztą nasz konkurent Mapy Google nie ma problemu z frazą Pomnik przyrody w nazwie. Zwykły użytkownik mapy lub aplikacji chcąc odszukać Pomniki przyrody w swej okolicy co miałby wpisywać w pole wyszukiwania jeśli nazwa opisowa zostanie zdjęta? Nie każdy jest tak obcykany żeby wyszukiwać na Overpas turbo.

Muszę sprostować ten przykład, bo jest po prostu zły. Słowo kolumna nie jest nazwą kategorii odpowiadającą historic=memorial ani historic=monument, a zatem akurat powinno jak najbardziej być częścią name. Używając twojego przykładu jako kontrprzykładu chciałbym za to pokazać, że wyszukiwarka na openstreetmap.org rozpoznaje właśnie w zapytaniu słowa oznaczające kategorie obiektów i wyszukiwanie Zygmunta monument daje dokładnie ten wynik, o który Ci chodzi, i nic więcej, ponieważ słowo monument posłużyło do ograniczenia wyników do historic=monument.

Nie chcesz odróżniać bazy danych, którą jest openstreetmap, od konkretnego serwisu i konkretnej wyszukiwarki, która korzysta z tych danych. Wiec nie - jeśli już, to należałoby nauczyć wyszukiwarkę rozpoznawać słowa pomnik przyrody w zapytaniach i przypasowywać je do odpowiedniego tagu lub kombinacji tagów, tak jak to działa dla monument w języku angielskim.

Właśnie jedną z rzeczy, które OSM Carto ma w lepszym stanie niż Google, są napisy na mapie. Dzięki temu, że nie pozwalamy przypadkowym osobom dodawać dowolnych opisów do ich miejsc, także nie za pieniądze, nie ma geokodowanych importów z jakichś katalogów przedsiębiorstw, a większość mapy podlega jako takiemu przeglądowi, nie znajdziesz na OSM za dużo nazw pisanych dla wyróżnienia w całości wielkimi literami, nazw zawierających przedmiot działalności (np. TanieSianie.pl Warszawa - Nasiona Marihuany) albo slogan (ORZO people-music-nature) albo durnych POI-ów typu porzucony wrak samochodu.

Przykład jest bardzo dobry gdyż istnieje inny tag określający kolumny artwork_type=column o na przykład taka kolumna https://polska-org.pl/525947,Prudnik,Kolumna_Maryjna.html

Natomiast wpisywanie kombinacji “Zygmunta monument” wybacz ale nie jest ani mądre ani gramatyczne a tym bardziej domyślne dla przeciętnego użytkownika.

Jednak muszę przyznać ci racę co do tego że bazę danych przywykłem traktować jako mapę użytkową. Faktycznie aplikacja mobilna znajduje Kolumnę Zygmunta po wpisaniu jedynie samego “Zygmunta”. i nie jest to super zaawansowany OSMand tylko inna aplikacja.

No ale postanowiłem przetestować jak odnalezione zostaną przez aplikacje pomniki przyrody w mojej okolicy nawet te które sam dodawałem i to nie działa zresztą sam zobacz : https://photos.app.goo.gl/UhHuMH75EjCuDwJq8

Nazwa Pomnik Przyrody wyskakuje automatycznie w aplikacji OSMand po wpisaniu słowa “natural” jednak nic nie znajduje . Nawet jeśli szukamy drzew z denotacją natural_monument to też jest fiasko.

Po to chyba robimy mapę aby była ona użyteczna a nie rozumiana jedynie w wąskim gronie mapetów i to tych bardziej wtajemniczonych.

Wiele typów obiektów nie jest rozróżniane i ludzie kombinują z nazwami opisowymi aby po samej nazwie wiadome było to co jest na mapie. Podobnie robiłem gdy mapowałem ogromny teren poniemieckiej fabryki amunicji i przy niektórych obiektach opisowo wpisywałem (Fundament) (gruzowisko) (zachowana piwnica) ale z tego co wiem to już moje opisowe nazwy zostały skorygowane i przeniesione do opisu.
Nie twierdzę że niesłusznie tyle że większość aplikacji mobilnych pola Descryption wcale nie pokazuje.
Niszcząc zamysł twórcy który jedynie chciał dobrze innych informować o tym co zastaną w miejscu oznaczonym jako “ruiny budynku” tak samo niezależnie czy to będzie kilkupiętrowy gmach do eksploracji czy tylko fundament z kawałkiem piwnicy.

Pozdrawiam.