Tagowanie "platform" i "area_stop"

Zastanawiamy się w Krakowie jaki pakiet tagowania dla “platform” przyjąć w odróżnieniu od “stop_position”.
Sposób tagowania powinien być przejrzysty i łatwy do modyfikacji przy zmianach rozkładu, np. jakimś skryptem.

Zakładam, że:

  • “area_position” i “stop_area” czyli przystanek jest miejscem oznaczone słupkiem z tabliczką, gdzie zatrzymują się środki komunikacji.
    Tag “stop_position” umieszczamy jako węzeł na linii obrazującej trasę kolejową, tramwajową czy autobusową.
  • “platform” dotyczy miejsca gdzie ludzie oczekują na te pojazdy, czyli obszaru.
    “platform” może być peron kolejowy, wydzielony teren (często oznakowany czerwoną kostką) dla oczekujących na autobus lub tramwaj, oraz nie wydzielone i nie oznakowane miejsce na chodniku lub poboczu drogi.

Jeśli już zaczynamy od nowa aktualizować dane, to może również uwzględnimy wymogi innych grup ludności, takie jak osoby na wózkach inwalidzkich, osoby starsze mająca problemy z poruszaniem się i wchodzeniem na podwyższony poziom, osoby niewidome, czy niesłyszące, itd.

Teraz pytania:

  1. Jakie możliwe tagi możemy dodać do “platform”?
    Czy powielamy również nazwą “stop_position” dodając ją ponownie do “platform”.
  2. Czym praktycznie różni się “platform” od “stop_area”?
  3. Jakie możliwe tagi możemy dodać do stop_postion"?
  4. Czy “area” zaznaczamy na każdym przystanku, bez względu na to czy jest fizycznie widoczna czy nie?

mamy przeciez: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Wheelchair czyli yes / no / limited
Niestety nie mamy czegos dla osób majacych problemy z poruszaniem sie a nie bedace na wózkach.
Tutaj mozemy dodawac do plattform height= ewentualnie cos nowego zaproponowac.

  1. Platform moze byc bardzo dlugie ze wzgledów technicznych stop area pokazuje konkretniej miejsce (na przyklad dwa krótkie pociagi na tym samym peronie moga miec dwa rózne stop area, na jednym dlugim obszarze gdzie zatrzymuja sie autobusy rózne linie moga miec rózne stop area itd…).

Co do 4: area rysujemy tam, gdzie mamy podklad. Nie do konca rozumiem Twoje pytanie

stop_area wchodzi w skład relacji opisującej przystanek, składający się z przystanku właściwego (tak jak my to rozumiemy, czyli miejsce oczekiwania, wiata itd) oraz miejsca zatrzymania autobusu na drodze.

Czyli tworzymy relację:
type=public_transport
public_transport=stop_area
oraz inne tagi (name, operator itd…)

W jej skład wchodzą węzły lub drogi z następującymi rolami:
rola ‘stop’ - węzeł na drodze gdzie się zatrzymuje KM
rola platform - węzeł/droga(osm-way), która tworzy przystanek właściwy (popularna wiata)

I teraz schodząc niżej do danych w rolach.
Węzeł z rolą ‘stop’ to node na jezdni (musi się przecinać, nie gdzieś obok) z tagami:

  • bus=yes
  • public_transport=stop_position
    oraz inne (operator, name, ref, network), u mnie w Gdyni mam jeszcze trolleybus=yes, może być też tram=yes

Przystanek właściwy, może być węzłem (jesli to niewielki przystanek ze słupkiem tylko), lub powierzchnią rozrysowaną za pomocą dróg (osm-ways, a nie highway!) i będzie miał takie tagi:

  • area=yes (jeśli to powierzchnia)
  • public_transport=plaatform
    oraz inne (wheelchair=yes/no, bench=yes,shelter=yes,name,operator,ref)

edit:
uwaga na słownictwo, przystanek to dla mnie miejsce postoju i miejsce zatrzymania, w potocznym rozumieniu o przystanku napisałem “przystanek właściwy”
przykład z Gdyni: http://osm.org/go/0PNI5mZLo (pobrać do josm obszar caly, będą wszystkie relacje od razu)

Możesz to bardziej rozwinąć z tym “osm-ways”?

Jak inaczej nazwać linię, która rysujesz w josm czy potlatch? Inaczej mówiąc: linia po prostu :slight_smile:

Myślałem, że chodzi Ci o nowy tag :slight_smile:

Czyli innymi słowy platfor jest dla pasażera - gdzie ma stać itp. A stop_position to informacja dla kierowcy gdzie ma stanąć pojazdem.

Chodzi o miejsca, jak napisałem powyżej, nie wydzielone i nie oznakowane miejsce na chodniku lub poboczu drogi.
Czy zaznaczamy powierzchnią, czy też pomijamy i zostawiamy tylko “stop_position”.
Na przykład przystanek autobusowy przy drodze bez wysepki gdzie widzimy tylko słupek z tabliczką.

Mysle ze miejsca na chodniku nie rysujemy obszarem tam, gdzie go trudno rozpoznac lub go nie ma.
Tak wiec zazwyczaj slupek z tabliczka bedzie punktem.
Perony na dworcach kolejowych posiadaja najczesciej bardzo konkretny obszar wysepki miedzy torami…

Podpadło mi, że zdarzają sie railway platform=yes oraz przystanki autobusowe do których nie ma żadnej drogi czy ścieżki pieszej.
Wydaje mu się że poprawnie powinno to być tak, jak tutaj:

http://www.openstreetmap.org/#map=19/52.72487/15.20554

Dzięki temu routing dla nawigacji dla pieszych będzie bardziej jednoznaczny.
Niekiedy jest tak, że dojście jest tylko z jednej strony i wtedy ta informacja jest cenna.