14, Kolejowa, Klepacze, gmina Choroszcz, powiat białostocki, województwo podlaskie, 15-635, Polska
Zgadzam się z tym, z tą różnicą, że addr:city= nie służy do oznaczania w jakiej gminie leży dany obiekt. Jeśli ktoś koniecznie chciałby umieścić tę informację, powinien użyć tagu is_in:municipality=
Jestem nowy Przeczytałem cały wątek i nie rozumiem jaki sens ma stosowanie na wsi addr:place a w mieście addr:city. Proszę o wyjaśnienie. Zauważyłem, że na mapie punkty są rożnie opisywane - czyli brak standardu…
Warto zwrócić uwagę, że czasami nazwany przysiółek danej wsi ma osobno ustaloną numerację domów. Na przykład we wsi są numery 1, 2, … 200, a w przysiółku 1, 2, … 10. W takiej sytuacji, adresy w przysiółku proponuję tagować tak:
addr:city=nazwa wsi
addr:place=nazwa przysiółka
Wśród importowanych adresów w opolskiem, trafiłem wiele razy na zduplikowane numery domów z tym samym addr:place - to były właśnie przysiółki, które błędnie miały w addr:place nazwę wsi “macierzystej”. Poprawiłem jak wyżej, oznaczając oczywiście sam przysiółek jeśli jeszcze go nie było.
Realny przykład: wieś Zawada i jej przysiółki: But, Golczowice, Mucków, Sysłów. Wszystkie pięć miejscowości ma odrębną numerację (przynajmniej numery 1-9 powtarzają się we wszystkich), wszystkie punkty adresowe oryginalnie miały addr:place=Zawada, utrudniając znalezienie konkretnego adresu. Oczywiście już dawno poprawione
No to teraz robi się chyba niezły bałagan z tym addr:xxxx. OSM to projekt światowy. A jak jest w innych krajach? Czy wszędzie jest przyjęty jeden standard?
@Jędrzej:
przychodzi początkujący, pyta o tagowanie adresów, bo czuje się zagubiony, a Ty mu rzucasz wyjątkiem, co sprawia, że jest jeszcze bardzie zagubiony
Ja nie widzę żadnego bałaganu. Masz wszystko wyjaśnione w drugim poście tego wątku, czego jeszcze potrzebujesz? Po prostu taki jest przyjęty schemat tagowania i nie wiem czy jest sens dopytywać się, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Po prostu tak kiedyś zostało ustalone i taki schemat tagowania działa w wyszukiwarce i w najważniejszych nawigacjach.
Jędrzej wspomniał tylko o wyjątku, dotyczącym sytuacji, kiedy w obrębie jednej wsi jest kilka numeracji. W Twoich stronach raczej takich przypadków nie ma (a przynajmniej nie pamiętam, bym się spotkał w czasie importów).
Witam,
Czy ktoś z Was może podpowiedzieć jak poprawnie tagować obszary takiej jak strefy ekonomiczne, na terenie których funkcjonuje często kilkadziesiat/kilkaset firm pod tym samym jednakowym adresem? Wszystkie nawigacje korzystające z zasobów OSM będą miały dokładnie tyle wariantów identycznych adresów czyli prawie zawsze poprowadzą pod błędną lokalizację.
Jak postępować z tą adresacja: usuwać wszystkie i pozostawić 1 pkt np. przy biurowcu zarządu czy też pozostawić bez zmian pełną bazę? A może jest już jakieś gotowe rozwiązanie tego problemu…
Pozdrawiam
Dawid
Witam,
Czy macie doświadczenie z mapowaniem zagranicznych miejscowości?
Czy dopuszczalene jest dodawanie do tagu highway=residental name: Ádám utca a do danego adresu addr:street=Ádám utca (w przypadku Węgier)? Chorwaci mapują podobnie: do nazwy ulicy często dodaja dookreślenie np. Ulica Żeljka Nekića.
O ile wizualnie wygląda to poprawnie w widoku ogólnym mapy to przy szukaniu adresów wydaję się to być błędne.
Też natrafiłem na taki przypadek (gmina Suchedniów > wieś Ostojów > przysiółki Dulęba i Ogonów), więc chciałbym się upewnić cobym nie sknocił. Tak będzie ok?