Często używam OSM dla mojego miasta (Kielce), ale ostatnio stwierdziłem dziwny problem: na mapie na terenie Kielc więszkość ulic, oprócz swoich włąściwych nazw, podpisanych jest jakimiś kodami w formacie [0-9]{4}T (tj. cztery cyfry i litera “T”, np. “0933T”). Sprawia to, że mapa jest bardzo nieczytelna.
Nie wiem, skąd się wzięły te kody, ani co zrobić żeby przestały być widoczne na mapie. Podejrzewam, że to wynik czyjegoś nieudanego importu jakichś danych. Czy możecie mi podpowiedzieć, jak to skorygować?
Co do tego tematu, co myślicie o użyciu admin_ref albo official_ref dla dróg poniżej wojewódzkich? Nie jest to tagowanie pod render, bo inne programy też mają z tym problem (chociażby OSRM czy OsmAnd przy dawaniu wskazówek do trasy). To jest różnica znaczeniowa, bo chyba nikt oprócz urzędników nie posługuje się tymi numerami. Nie wiszą one na żadnych tabliczkach. W UK tak właśnie zrobiono.
“nie jest to tagowanie pod render, bo inne programy też mają z tym problem” - to że tagujemy pod różne rendery nie oznacza że nie tagujemy pod render.
“To jest różnica znaczeniowa, bo chyba nikt oprócz urzędników nie posługuje się tymi numerami. Nie wiszą one na żadnych tabliczkach.” a to jest dobry argument
To czy numer jest w relacji czy w opisie drogi, to pewnie niewielka różnica, nadal będzie analizowany. Ale moim zdaniem dane są poprawne i cały problem leży po stronie programu renderującego. Bo przecież te numery nie pojawiają się same. Ktoś zdefiniował, że dla drogi residential ma być wyświetlany numer referencyjny w postaci czarnego napisu bez tabliczki i tak to widać.
Czy jest zatem szansa, że ktoś poprawi ten rendering? W większości obszarów Polski czegoś takiego nie ma. Staram się namawić np. instytucje publiczne do przechodzenia na OSM ze względu na otwartą licencję, ale jeśli rendering mojego miasta jest tak koszmarnie brzydki, to mam bardzo utrudnione zadanie. Zwróćcie uwagę, że te numery dróg “residential” są widoczne już od 15 poziomu przyblizenia, czyli dominują mapę.
Jesli zglosisz blad na githubie i przygotujesz patcha, to jest szansa, ale moze sie tez okazac ze ktos inny wlasnie potrzebuje widziec te kody.
Najlepiej korzystaj i namawiaj do korzystania z renderingu ktorego wyglad Ci najbardziej pasuje. Wiekszosc z tych na osm.org i na osmapa.pl nie pokazuja tych numerow.
Może te dane pojawiają się w jakichś oficjalnych dokumentach, ale nikt ich nie używa, nie są weryfikowalne w terenie. Po co nam one? Co gorsza pakazują się one w domyślnym stylu.
Jak to jest z wartościami tagu ref= dla oznaczeń dróg powiatowych i niższych? Jest tam spacja czy jej nie ma? “2101L” czy “2101 L”?
Tutaj, dla przykładu, jest bez spacji: http://zdp.konin.pl/wykaz_drog_numeracja.php
Czy w innych województwach też tak jest?