Szukanie w JOSM

Nie wiem co to sed/awk, ale podepnę się pod ten wątek aby zaproponować wątek do nauki wyszukiwania za pomocą JOSM.
Często robimy błędy (maszynowe) i łapiemy się po niewczasie. Wtedy ratuje opcja SZUKAJ w JOSM Ctrl+F , podobna Shift+F3 (nieprzetłumaczona w Menu/EDYCJA , dzięki której możemy hurtem poprawić błąd zamiast pojedynczo walidadorem
Do tego podobne FILTRUJ/UKRYWAJ

Skoro zachęcamy ludzi do przechodzenia z ID i P2 na JOSMa, to powinien być jakiś wątek-kurs w języku polskim.
Regułki w SZUKAJ są dość skomplikowane więc może koledzy podzieliliby się najprostszymi tzn. najbardziej użytecznymi w codziennej pracy parametrami tej opcji jakie sami stosują?

@benek
Niestety szukajka w JOSM nie umożliwia wykonania automatycznej zamiany wartości. Jeśli chodzi o regułki to na samym ekranie “Szukaj” są fajne przykłady. Bardziej szczegółowy opis ich zastosowania znajdziesz na wiki JOSM. Być może warto by go przetłumaczyć?

@Zbigniew_Czernik
Możesz do tego wykorzystać Eclipse’a. Otwórz plik xml i użyj “Edit > Find/Replace…”

Find:
v=‘pl:Gmina (.*?)’

Replace with:
v=‘pl:$1 (gmina)’

Miesiąc temu testowałem nową wtyczkę do JOSMa i nie zauważyłem, że jet ona bardzo podatna na niechcianą zmianę ustawień
przy używaniu strzałek klawiaturowych.
W efekcie kilkaset obiektów w kilku miastach otrzymało nieprawidłowe tagi.
Gdy mi koledzy zwrócili uwagę to migiem dzięki opcji SZUKAJ wyszukam wadliwe tagi i hurtem podmieniłem je na prawidłowe.
Zatem jestem kompletnie zaskoczony tym o piszesz.

Tak właśnie te przykłady są tak fajne i dające wiele możliwości, że zadałem pytanie jakie najczęstsze zastosowania (kombinacji tych parametrów szukania można podpowiedzieć zaczynającym przygodę z tą opcją.
Skomplikowanie tematu i brak tłumaczenia wiki to ważna przeszkoda do samodzielnych eksperymentów, bo można jedno naprawić a drugie zepsuć.

Przykładowe zastosowanie.
Widzimy, że nowy user sporo namapował, ale źle skalibrował, albo co gorsze przestawił nasze obiekty które były dobrze wrysowane.
Wystarczy wyszukać za pomocą id:NowyMieszacz dodaj do zaznaczenia, i przesunąć o te kilka metrów wszystkie jego nody hurtem.

Inne zastosowanie to można hurtem wyprostować wszystkie budynki osoby, która nie używała klawisza Q.
Koledzy zapewne stosują wiele regułek do poprawiania hurtem rozmaitych błędów np. brak jednego z tagów wymaganych przy opisywaniu adresów.

Interesująca byłaby opcja policzenia jakiś obiektów tylko w ramach gminy czy powiatu, lub wedle daty dodania, liczby edycji itd

Przykładowo na zaznaczonym obszarze wyszukaj obiekty ostatnio modyfikowane ale odejmij od zaznaczenia modyfikowane przeze mnie.
JOSM daje wiele możliwości stając się bardzo użytecznym i sprawnym narzędziem. Niestety większość opcji nawet po rocznym używaniu jest czarną magią a samodzielne eksperymenty na większej ilości danych są niewskazane.