Szukam instrukcji do mapowania landuse

Śmiałem się z landuse że to bezużyteczne a teraz zabrałem się do mapowania landuse=railway bo mi to potrzebne w mojej mapie.

I teraz pytanie - jak się powinno mapować landuse? Wiki dużo nie wspomina.

Sprawdzałem:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Landuse

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:landuse

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:landuse

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Landuse

I dalej nie wiem - czy poszczególne landuse mają się sklejać? Czy dany obszar może mieć kilka landuse? A jeśli nie to co jeśli kolej krzyżuje się z drogą?

Czy ten kawałek co zmapowałem ( http://www.openstreetmap.org/browse/way/245066874 ) jest OK?

Ja osobiście często sklejam landuse właśnie zakładając, że landuse się nie nakładają. Albo coś jest polem, albo lasem. Za to nie sklejam landuse z innymi obiektami typu np. natural

Może się mylę, ale według mnie to droga, czyli “way” nie może przechodzić dowolnie przez cokolwiek co jest “area”.
Na wejściu i na wyjściu powinny być węzły.

Operujemy tylko 3 elementami: Node (węzeł), Way (linia) i Area (obszar).
Reszta nadaje tylko nazwę jednemu z tych elementów.

“landuse” jest właśnie ogólną nazwą dla “area”.

Także, należy rozpatrywać w tym sensie, jak jedna “area” krzyżuje się z drugą “area”.
A to załatwia relacja “multipolygon”.

A do czego te węzły mają służyć?

Pytam z ciekawości, bo szczerze mówiąc, nie widzę dla nich zastosowania w tym przypadku. IMHO obszar kolejowy i tory są narysowane poprawnie. Jeśli droga przecina torowisko, to ich punkt wspólny tworzy przejazd/przejście kolejowy/owe.

Co do sklejania, to istnieja dwie szkoły: jedna mówi o sklejaniu obszarów i tworzenia wspólnych węzłów (o tym pisał Dotevo), inna zaś mówi o współdzieleniu granic obszarów (linii) i tworzeniu relacji. Obie dobre, choć pierwszy sposób (chyba) łatwiej się edytuje.

Trudno mi sobie wyobrazić obszar mający kilka landuse. Albo coś jest łąką, albo lasem, albo zaroślami, albo coś jest terenem mieszkalnym, albo kolejowym… I tak dalej. Tu za przykład można wziąć dowolną mapę zagospodarowania przestrzennego.

Pozdrawiam,
Grzesiek

Tutaj masz przykład takiej sytuacji:

http://osm.org/go/0OP0Dw2I-

To jest miejscowość o nazwie “Sokolniki-Las” - która znajduje się w lesie, to znaczy ulice i domy są na terenie ewidentnie leśny (gęsto nasadzone drzewa). Teraz to jest “landuse=forest” - ale w sumie powinno to być jednocześnie “landuse=residential”. Na mapach innych niż OSM to jest przedstawiane jako teren leśny.

landuse=highway i równocześnie landuse=railway: https://maps.google.com/?ll=50.073913,19.946265&spn=0.00089,0.002642&t=m&z=19&layer=c&cbll=50.073913,19.946265&panoid=_DY-1ILU8gkUkUpfgqsdNw&cbp=12,297.32,0,-1.28

Jeśli walidator JOSM będzie się domagał węzłów to zgłoszę poprawkę - bo takie węzły sensu nie mają.

Jak dla mnie, to landuse=railway dla obszaru kolejowego i wiadukt nad tym obszarem dla komunikacji samochodowej. Nawet, jeśli ten wiadukt miałby być narysowany jako obszar, to jako inny obszar nad landuse=railway, dodatkowo wyróżniłbym layer=xx, aby było wiadomo, co na której warstwie.

G.

I następne podwójne landuse (highway + railway): https://maps.google.com/?ll=50.082289,19.890921&spn=0.00089,0.002642&t=m&z=19&layer=c&cbll=50.082373,19.890928&panoid=gM9Rpjf52Yl5CAdPgslvig&cbp=12,12.06,0,-6.58

I pytanie: czy długie landuse tego samego typu robione kawałkami może na siebie nachodzić (tak jak waterway=riverbank)?

Moje wątpliwości biorą się stąd, że:

  • na mapie katastralnej obszar ten podzielony jest na szereg małych działeczek przylegających do dróg – kształt tych działek i dostęp do drogi wskazuje raczej na charakter budowlany działek,
  • na mapie oddziałów leśnych udostępnionych przez Lasy Państwowe, obszar ten jest otoczony lasami (oddziałami), zaś sam w sobie oddziału leśnego nie stanowi – oczywiście może być tak, że są to lasy prywatne
  • zaś wg: http://www.geoportal.lodzkie.pl/imap/?locale=en&gui=new&sessionID=20804 część z tych działek jest posesjami (landuse=residential) część jest leśna (landuse=forest), a część obojga płci…

Zadziwiające, zaiste.

G.

Ale przecież te wiadukty i mosty są budowlami nadziemnymi i o landuse=* trudno dla nich mówić. Jeśli chcesz je narysować jako area, to rysuj, otaguj jako bridge i już.

A po co? Nie lepiej połączyć wierzchołki? Albo połączyć je (w JOSMie bodajże Shift+J) w jeden obszar?

G.

Problem wlasnie chyba z powodu modelu danych ktory wymaga tylko jednego landuse. A moze byloby to mozliwe gdyby nie traktowac lasu jako landuse. Tak na prawde las albo nie jest wykorzystywany, albo jest wykorzystywany do rekreacji, a moze byc tez obszarem przemyslowym czy mieszkalnym (pod Warszawa kilka przykladow: Jesowka/Zalesie, Podkowa Lesna).

Konstrukcje ziemne nasypu kolejowego są zarówno pod jezdnią (która ma tam podjazdy i zjazdy z powodu kolei) jak i po jej obu stronach. Jak dla mnie to podpada pod landuse.

Jeden obszar ciągnący się przez całe miasto wydaje mi się słabym pomysłem. Jest to motywowane tagowaniem pod rendery, sporo ma problemy ze stykającymi się obszarami.

Na wiki jest propozycja wprowadzenia m.in. landcover=trees http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/landcover
Może załatwiło by takie przypadki?

Co zrobić z landuse=grass, landuse=village_green dla skrawków zieleni pomiędzy torami?

Powinno tam być landuse=railway, co zrobić z tymi obszarami? Zignorować? Przetagować (jeśli tak - na co)? Skasować?

Przykład: http://www.openstreetmap.org/#map=17/50.04082/19.96748

Skoro jest tu poruszona kwestia landcover to dodam kilka swoich słów. Np. landuse=reservoir powinien obejmować cały teren stawów, razem z przedziałami drzewami i innymi. Bo ten teren ma takie zastosowanie. Zaś staw to natural lub landcover. Szkoda, że rendering odstrasza od takiego podejścia i nie rozróżnia tego.

Wygląda na to iż ten problem nie jest jeszcze zgłoszony dla standardowego rendera - patrz https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/search?q=reservoir&ref=cmdform&type=Issues

Może ktoś kto rozumie landuse by to zgłosił?

Brakuje mi jakiegoś landuse na oznaczenie nieużytku. Takiego terenu że ani to szykowane pod zabudowę, ani uprawiane, a lasem (jeszcze) nie jest. Takie tam krzaki i kępy samosiejek, zielsko, trochę wywalonych śmieci itp. Zaznaczam krzaki jako natural=scrub, no ale to jest właśnie kwestia rozróżnienia landcover od landuse.

Zacytuję kolegę: szukanie kwadratowych jaj :wink:

E tam. Była dyskusja i w kwestii nieużytków coś z niej nawet wynikło. Tylko gdzieś mi umknęła, więc na razie: landuse=grassland, konkretnie stąd:
http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=249893

Skoro to jest nieużytek, to landuse= pasuje jak pięść do oka. Landcover= jeśli już.